Huawei P9 vs Galaxy S7: Je u fotografie důležitější ostrost nebo textury?
Zkusil jsem zapátrat po prvních videích hodnotících Huawei P9. Protože psaná recenze někde na webu je věc jedna, ale to jak kvality vidím „Youtubové masy“ věc druhá, často zajímavější, či alepsoň pikantnější. Samsung si s modely S7 a S7 Edge již vysloužil pověst smartphonů se špičkovým fotoaparátem / kamerou (myšleno samozřejmě v dané kategorii produktů). Huawei P9 - nyní pomiňme spolupráci s Leicou - prosazuje svůj koncept duálního fotoaparátu, kdy jeden objektiv+snímač fotí v RGB s bayerovou maskou a druhý je barvoslepý, tedy snímá jas scény jako takový.
Tenhle koncept má samozřejmě svoje nevýhody, které si nejlépe uvědomuje každý uživatel dlouoké zrcadlovky typu Flexaret či Rolleiflex: oba objektivy jsou fyzicky umístěny vedle sebe, je tedy potřeba u výsledného snímku korigovat paralaxní chybu. To jistě obstarává právě software přítomný ve smartphonu a vyjděme protentokrát z předpokladu, že tam není žádný zásadní problém (tedy samozřejmě kromě velmi blízkých vzdáleností, nicméně nic principiálně nebrání tomu v takovou chvíli „fallbackovat“ na pouhé použití RGB snímače - ostatně předpokládejme pro tuto chvíli, že ten jasový jistě nevstupuje do snímku jako plnohodnotný, spíše jako expoziční / antišumová podpora pro RGB snímač).
Zkrátka a dobře, Leica - neLeica, Huawei P9 musí být výpočetně sofistikovanější při zpracování snímku po jeho pořízení. A ať už díky Leice, nebo prostě pokrokem doby, zdá se, že v mnohých situacích volí P9 (u obou fotoaparátů) expozičně na první pohled možná méně libivou strategii, ale ve výsledku dle mého lepší než Samsung s Galaxy S7 / Edge. Podívejte se na následující screenshot z jednoho z videí:
Celkem dobře ukazuje, že Samsung exponuje či post-processuje více než Huawei. Na druhou stranu ale Huawei zachovává lépe textury obličeje či stěny a ať už vezmeme jako finální obrázek to, co leze přímo z telefonu, nebo si představíme potenciál v dalším zpracování, Huawei je dle mého podstatně lepší: má detaily v plochách, nevypadá „vyžehleně“. Bohužel však autor tohoto videa hodnotí věci opačně. Protože přece světlejší a ostřejší = lepší. Čert vem, že se po ostření „žehlilo“ a samotné ostření je spíše označitelné „přílišné přeostření“.
Jaký názor na tento konkrétní snímek máte vy? Ve videu jej naleznete od zhruba 3m35m.