Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Jak moc lze zprznit rozložení notebookové klávesnice?

Včera jsem napsal článek o Ultrabooku Lenovo Thinkpad X1 Carbon a spoustě jeho skvělých vlastností. Jedné jsem se ale vyhnul: klávesnici.
blog
Lenovo ThinkPad X1 Carbon 2014

Ta je totiž v případě tohoto notebooku velmi, VELMI specifická a ač není jedinou vyčuhující ze standardního rozložení, dá se na ní krásně demonstrovat stále se vracející trend „kriplení“ klasického rozložení kláves.

Když se na to podíváme z hlediska historie, tak pokud pomineme odlišnosti mezi různými rozloženími znakových sad na klávesnici, tak vlastně mezi US, UK, DE či CZ rozložením zas takové rozdíly nejsou: vždyť vedle francouzské AZERTY klávesnice s tečkou pod Shiftem můžu zmínit i Dvorak či Colemak rozložení. To je ale otázka znakové sady, tedy znaků na klávesách zapsaných. Fyzické rozložení kláves na klávesnici, zejména těch neznakových, je otázka jiná.

klávesnice Microsoftklávesnice C-Tech KB-8300

Osobně jsem byl vždy přesvědčen o tom, že výrobce, který přeuspořádal F klávesy do trojic (a jejich výchozí funkcí udělal nějaké „Office nesmysly“), nebo zrušil Insert a místo něj dal dvojnásobně velký Delete, nebo uspořádal tuto šestici (Ins, Del, Home, End, PgUp, PgDn) na výšku, nebo mezi tuto šestici a kurzorové klávesy vrazil (ať již mezi, nebo nad šestici) také klávesy s Power tlačítkem (ideálně horkým, nekombinovaným s nějakým Fn), takový výrobce dle mého názoru evidentně v daném roce zaměstnal za designéry a markeťáky bandu primitivů s mozkem vypáleným od cracku, nebo toluenu, nebo něčeho podobného. Ale to je můj osobní názor, jistě se najdou tací, které taková klávesnice před 10 lety opravdu nadchla a dodnes ji spokojeně užívají.

Tací lidé patrně nebudou mít ani problém s klávesnicí současného Thinkpadu X1. Ale než se do ní pustím, ukažme si klávesnici SKUTEČNÉHO Thinkpadu, modelu X61s od IBM:

IBM Thinkpad X61s

To totiž bylo jiné kafe. Klávesy s dostatečně vysokým zdvihem, šestiblok v původní podobě, kousek vedle klasický trojblok PrnScr/SysRq + ScrollLock + Pause/Break, Caps Lock i Shifty, Controly a Alty, vše jak má být. Tohle byla prostě legenda vměstnaná do šasi 12palcového notebooku a dodnes živoucí důkaz, že to jde a není potřeba takové rozložení prznit v rámci úspory prostoru.

Nyní se podívejme na klávesnici 14palcového Thinkpadu X1 Carbon:

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 2014

Takže: CapsLock šel do kytek (soudě dle malé diodky v pravé horní části levého Shiftu je řešen jím, pomocí Fn přepínače), místo něj je dvojklávesa Home/End - ano, skutečně na levé ruce. Podobně bizarně je uspořádána dvojice Backspace/Delete a ke štěstí nám chybí ještě celý kotel kláves. Funkční klávesy, jak ukazuje následující fotografie, jsou totiž jen dotykové plošky, stejně jako další ovládací prvky. Ale ať hledám jak hledám, nevidím minimálně PrnScr a Pause/Break a také klávesu pro místní nabídku! Jsem snad slepý?

Celkově byla evidentně klávesnice od dob X61s opakovaně znásilňována až do podoby na Thikpadu X1 Carbon. Tento současný Thinkpad tak nemá s původním pojetím jména Thinkpad nic společného: legendární notebooková klávesnice IBM je pryč, stejně tak vzala za své - byť to je u supertenkého a superlehkému Ultrabooku pochopitelné - i modularita a možnost výměny jednotlivých dílčích částí.

Osobně tento trend plně chápu, taková je zkrátka doba, ale můj názor je ten, že Lenovo zašlo s klávesnicí v Thinkpadu X1 Carbon definitivně za hranici snesitelnosti. Jenže vím, že v tomto je můj názor specifický. Jaký je ten váš? Položím vám hypotetickou otázku: přijde k vám hodný Dědeček Hříbeček a dá vám 50 tisíc Kč, abyste si koupili Ultrabook. Investovali byste to jinak výtečného Thinkpadu X1 Carbon, nebo byste raději volili nějaký jiný Ultrabook? A pokud ano, bylo by to kvůli parametrům, nebo by vás odradila právě jen a pouze tato klávesnice?

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse k blogu Jak moc lze zprznit rozložení notebookové klávesnice?

Pondělí, 10 Únor 2014 - 10:51 | Nat Mat | Komu chybi kontextova klavesa pro vyvolani...
Čtvrtek, 16 Leden 2014 - 16:38 | Anonym | Nemám důvod ti nevěřit. Problém s vysokým...
Čtvrtek, 16 Leden 2014 - 12:39 | KarelI | Dal jsem si tu praci a spocital jsem si to. Pri...
Čtvrtek, 16 Leden 2014 - 09:58 | BTJ | Neverim, ze by nekdo takovouhle klavesnici CHTEL...
Čtvrtek, 16 Leden 2014 - 09:28 | Mila Pila | Tak to je fakt nářez :-))
Čtvrtek, 16 Leden 2014 - 09:21 | vlada | Moc pěkné, už jsem se dlouho tak nenasmál. :-)
Čtvrtek, 16 Leden 2014 - 08:21 | odb | Rozlisenim nic nedozenies, lebo plocha ako taka...
Čtvrtek, 16 Leden 2014 - 01:16 | KarelI | Treba na prenaseni v baglu ctverec zas tak vhodny...
Čtvrtek, 16 Leden 2014 - 00:35 | Pitr | Nemůžu si pomoct, ale konečně si toho někdo všiml...
Čtvrtek, 16 Leden 2014 - 00:12 | Anonym | To se jako spokojíš s tím, že tvůj názor...

Zobrazit diskusi