Levná základní deska MSI po 6 letech provozu
Když jste redaktorem známého IT webu, obvykle se na vás vaši bližní i ne-tolik-bližní obracejí s různými otázkami, či přímo žádostmi o pomoc s výběrem vhodných komponent pro to či ono PC. A 100 % z nich chce, aby to bylo levné, rychlé a vydrželo to aspoň 100 let v provozu :-). Nejinak tomu bylo u stroje jednoho mého kamaráda, který dostal za úkol vecpat do daného rozpočtu pracovní počítač. Moc zábavné to na podzim roku 2007 nebylo, jelikož částka byla poměrně malá a on pracuje jako grafik. Valnou část tedy nakonec spolklo 20palcové profi LCD EIZO, ale to by bylo na jiné povídání.
Pojďme si tedy povědět o stroji, který měl dobře dávat všelijaké ty aplikace od Adobe. Kompromis střídal kompromis, až se z toho nakonec tehdy stal stroj se základní deskou od MSI (model K9N SLI-2F), s čipsetem Nvidia nForce 570, AMD Athlon 64 X2 4400+, Radeonem HD 2600, nějakou tou pamětí, nějakými těmi disky a 400W pre-80Plus Fortronem. Vše do středy sloužilo bez problémů, v průměru takových 10 hodin denně. Nějakých 1500 pracovních dní, tedy zhruba 15 tisíc hodin provozu. Pak „to umřelo“.
Jal jsem se tedy analyzovat závadu: jiná grafika - nic, jiné paměti - nic, jiný zdroj - nic. Takže musel přijít na řadu šroubovák. Pod grafikou u PCI Express ×16 slotu jsme nakonec objevili jeden kondenzátor, který samou radostí z toho tepla sálajícího z chladiče grafiky „vykvetl jak zákon káže“.
Protože bylo potřeba pokud možno stroj co nejrychleji znovu zprovoznit, tak jsem desku vyměnil za jinou s čipsetem AMD 790X, jinou síťovkou, jinou zvukovkou, zkrátka totálně jiný kus železa. A modlil se společně s kamarádem, aby legální Windows XP „nešly do modra“ a dokázaly toto přechroustat. Naštěstí to XPčka skutečně zvládly, našly si ovladače na vše kromě síťovky, ty jsem tedy doinstaloval a kamarád si po asi 2 hodinách odvážel opět plně provozuschopný stroj. Tedy až na tu nezbytnou novou aktivaci XP, jelikož „došlo k významné změně hardwaru“.
Zajímavé ale je, že onen kondenzátor u PCI Express ×16 slotu byl jedinou závadou na této desce. Vše ostatní vypadá jako nové, včetně všech těch obyčejných elektrolytů v napájecí části. Onen kondenzátor je mimochodem Teapo na 105 °C. On by to asi býval dal, jenže když ten horký pasiv grafiky byl celých těch 6 let tak blízko...
Dle mého stačí vyměnit pouze tento kondenzátor a deska má šanci dát další roky provozu. Ale už bych ji v žádném případě nepoužíval v pracovním stroji, kde je požadována pokud možno 100% spolehlivost. Vlastně se divím, že to vydrželo tak dlouho a že to byl jediný vyteklý kondenzátor. Takže všechna čest MSI, tohle jsem opravdu v roce 2007 nečekal. Ale píchnout ten kondík tak blízko PCI Express ×16 slotu, to opravdu nebyl dobrý nápad.