Má smysl vícenásobné přepisování pevného disku?
Pozn.: V tomto článku se hovoří o platformě Mac, neboť původně (21. 3. 2012) vyšel v tištěné verzi SuperApple magazínu, ale lze jej obecně vztáhnout i na jiné operační systémy (i pro ně existují ekvivalentní utility).
Systémový nástroj
Klasický pevný disk se skládá z jednoho nebo více rotujících disků (ploten), na jejichž povrchu se nachází magneticky citlivá vrstva. Do této vrstvy je zapisován v soustředných kružnicích (stopách) záznam nesoucí data. V osmdesátých a na počátku devadesátých let měly pevné disky kapacitu řádově desítky megabajtů. Stopy tak byly relativně daleko od sebe a jejich okolí díky nižší přesnosti zapisovacích hlav neslo velké množství zbytkové informace i v případě, že byl původní záznam přepsán. Z tohoto zbytku by bylo možné pomocí speciálních nástrojů teoreticky přečíst vymazaná data. V polovině devadesátých let zveřejnil Peter Gutmann z australské University of Auckland výsledky svého výzkumu, v němž ukazuje, že zbytková informace mizí až po pětatřiceti přepisech novými daty, zvolenými podle typu kódování, které disk vnitřně pro ukládání dat používá.
Tento výzkum byl ale prováděn výhradně na pevných discích, které v té době byly již minimálně pět let zastaralé. Oproti současnosti se tak jedná o více než dvacet let starou záležitost a to ve výpočetní technice představuje zásadní technologický rozdíl. U pevných disků se díky vývoji změnilo prakticky vše – dnešní modely mají nižší počet ploten, odlišný způsob ukládání dat do magnetického povrchu a mnohem vyšší kapacitu. Dá se říct, že je celá plotna hustě popsána daty, takže na nějaké zbytkové informace není prostor a není z čeho smazaná a přepsaná data rekonstruovat. V roce 2008 proto vznikla studie, která si vzala za cíl prokázat zbytečnost vícenásobných přepisů u moderních disků. Autoři došli k závěru, že úspěšnost rekonstrukce dat z jednou přepsané diskové oblasti je jen nepatrně vyšší než pravděpodobnost náhodného uhodnutí obsahu celého disku a vícenásobný přepis tak nemá technické opodstatnění.
Ještě
Disk Utility - Secure Erase (zdroj: Hivelogic)
V době publikování původní Gutmannovy studie vznikl na americkém ministerstvu obrany manuál pro všechny dodavatele spolupracující s federální vládou. Tento manuál určuje zásady práce s důvěrnými informacemi a dlouhou dobu také doporučoval minimálně trojnásobné přepsání smazané oblasti. Je znám pod zkratkou
Zcela samostatnou kapitolou pak jsou disky SSD, které fungují na naprosto odlišných principech. Jedná se o rychlé flash paměti s vysokou kapacitou, v nichž informace nejsou uloženy v podobě magnetického záznamu. Jakmile je některé paměťové místo v SSD disku vynulováno, neexistuje žádná zbytková informace, která by určovala, jaká hodnota v něm dříve byla. Vícenásobný přepis je u nich nejen zbytečný, ale dokonce snižuje jejich životnost, protože počet přepisů SSD je omezený. Mac OS X Lion navíc podporuje u SSD dodávaných přímo Applem technologii TRIM a ta sama nuluje oblasti systémem označené jako smazané, takže zde není třeba přepisovat data ani jednou. U ostatních SSD postačí jedno přepsání.
Ať už je disk ve vašem Macu jakýkoliv, není třeba posouvat posuvník v