Můj pohled na HP 250 G6
Jedná se o HP 250 G6 v konfiguraci 1XN50EA, což znamená procesor i3 na 2Ghz, 4GB RAM, 256GB SSD, matný displej s rozlišením 1920x1080 a Windows 10 64bit v češtině. To vše bylo ve chvíli objednání za 11 734 Kč s DPH, za dalších 990 Kč snaživý prodejce přidal další 4GB RAM, čímž tento stroj posunul ještě výše.
Dle mého názoru v současné době více než slušná cena za hardwarově použitelný notebook, který oproti konkurenci nemá desítky vad. HP 250 G6 se vyskytuje v mnoha dalších konfiguracích, z nichž většina je určena pouze na ozdobu, neb praktickému provozu jim brání přítomnost "procesorů" Celeron/Pentium Nxxxx nebo pevný disk o 5400 otáčkách.
Tělo notebooku je obyčejný laciný plasťák, vrchní kryt displeje se dokonce prohýbá. Kdyby byl můj a neměl již záruku, asi bych ho zkusil rozebrat a vyztužit lištami z Merkuru nebo kusem plastu. Displej jde od těla rozevřít maximálně na cca 130 stupňů. Pro přístup k SSD, RAM nebo vyčištění chlazení je třeba sundat celou spodní vanu, což už je dneska bohužel běžné, ale pořád zvládnutelné v domácích podmínkách, aniž by člověk musel být expert od HP. Navíc je povrch příjemně drsný a matný, takže neklouže v ruce a není na něm vidět každý otisk.
Na přístroji mne zaujalo především to, že se jej výrobce nesnažil ošidit na drobných "podružných" maličkostech, které u konkurence devastují ergonomii práce k nepoužitelnosti. Dovolím si je vyjmenovat:
- zmiňovaný matný a drsný povrch
- zapínací tlačítko vlevo nahoře mimo klávesnici, takže ho nezmáčknete omylem
- LED indikující činnost disku, tedy v tomto případě SSD, takže člověk při instalaci/upgradu OS vidí, zda se instalace nezasekla
- zachována DVD mechanika, takže lze BFU snadněji přesvědčit k občasné záloze na DVD -RW/DTD, protože externí disk je pro ně "moc" drahý
- zachován konektor pro Ethernet, takže v případě problémů stačí zastrčit kabel od routeru a není třeba řešit zarušenost WiFi
- výměnný akumulátor, takže i obyčejný uživatel si prostě z Internetu objedná nový a sám si ho nacvakne, než by se někde vláčel po servisech
- relativně tiché chlazení, které udržuje přístroj v normálních teplotách, snad se to projeví i na životnosti
- displej má rozlišení 1920x1080, takže není třeba neustále posouvat obrazovku, jak to chtějí dnešní "moderní" weby a stále běžné rozlišení notebooků 1366x768
- touchpad má tlačítka, takže mačkám něco, co vidím, ne nějaký neurčitý roh
Patrně největší slabostí notebooku je klávesnice. Sice jsem na ní psal bez chyb, ale odezva byla taková nepříjemně plastová, jako bych mačkal PET láhev. Na dlouhé texty nebo psaní všemi deseti není klávesnice opravdu stavěná. Otázkou je, zda si toho vůbec všimne někdo z dnešní generace, odrostlé na matlacích mobilech bez klávesnice.
Konektory tvoří dnes již běžná kombinace 2xUSB 3.0, 1xUSB 2.0, HDMI, VGA, RJ-45, kombinovaný jack na sluchátka s mikrofonem, napájecí HP a čtečka SDXC karet. Těch USB bych rád viděl více, zvláště když 2 z nich jsou těsně vedle sebe. Naopak USB-C tu není žádný, ale upřímně kromě pár mobilů jsem ještě u nikoho žádné zařízení s ním neviděl a u běžných uživatelů asi ani neuvidím.
Dodávaný software tvoří především Windows 10 (ne PRO) 64bit v češtině. Co jiného taky dnes očekávat, zvláště když HP na webu ovladače na jinou verzi ani nemá. S případným downgradem na osvědčené Windows 7 bych moc nepočítal. K tomu HP dodává kýbl vlastních utilit, otázku jejich užitečnosti nechám raději nezodpovězenou. Plusem je, že jednou z nich jde pohodlně updatovat ovladače, BIOS/UEFI a tyto utility.
Vzhledem k tomu, kolik se v podobných věcech poslední dobou objevilo bezpečnostních chyb to nebude od věci. Dalším programem je CyberLink Power Media Player 14 v češtině, což je jakýsi multipřehrávač všeho, fotek, hudby i videa. Osobně raději doporučuji používat osvědčené freeware programy, které pak uživatel může mít i v dalším notebooku a nemusí si zvykat pokaždé na něco jiného.
Následuje už jenom bloatware McAfee, známá to brzda výkonu počítačů většiny výrobců, který šel k odinstalaci jako úplně první. Hned po něm následovala "zkušební" verze Microsoft Office, která mi po prvním spuštění napsala, že od tohoto data běží jen v omezeném režimu a ať si koupím další. To už tam opravdu raději neměli dávat nic, než aby notebook po prvním spuštění hned psal uživateli o omezeném provozu a začal z něj vykecávat další peníze. Většině uživatelů by LibreOffice stačil, připadně jsem před časem zahlédl akci, kdy Microsoft Office byly k zařízení na rok zdarma a poté se šlo objektivně rozhodnout, zda to za ty peníze stojí nebo ne, popřípadě si najít alternativu.
Na závěr se ještě zmíním o balení. Uvnitř byly kromě samotného přístroje baterie, nabíječky, pouhé 3 papíry A3, čili na to nemuselo padnout půl hektaru lesa jako v dobách minulých, a molitan, který drží notebook v bezpečné vzdálenosti od stěn krabice a je rozšířen v oblasti baterie po většině její délky. Evidentně někdo zaregistroval nebezpečnost Li-ion baterii při mechanickém poškození.