TSMC k USA: Pokud zavedete cla, neručíme za plánované dokončení továren v USA
Americké ministerstvo obchodu vyzvalo k připomínkování plánu uplatnit cla na polovodiče dovážené do Spojených států. Několik značek zareagovalo písemnými protesty, z nichž snad nejostřeji formulovanou odpověď připravila společnost TSMC. Varuje, že uplatnění dovozních cel na čipy výrazně sníží poptávku po hardwaru. To by vedlo k masivnímu poklesu příjmů, což by ovlivnilo harmonogram investic v plánované výši $165 miliard v Arizoně.
Nižší poptávka na trhu po výrobcích našich předních amerických zákazníků může následně snížit poptávku po výrobních kapacitách a službách společnosti TSMC na pevnině. Snížená poptávka by mohla vyvolat nejistotu ohledně časového plánu výstavby a provozu našich továren v Arizoně. Mohlo by to ohrozit finanční schopnost společnosti TSMC včas realizovat tento ambiciózní projekt v Arizoně. Cla, která zvyšují náklady na výrobky pro koncové spotřebitele, snižují poptávku po těchto výrobcích a polovodičových součástkách, ze kterých jsou postaveny. Proto laskavě žádáme, aby se administrativa vyhnula uvalení cel nebo jiných omezujících opatření na polovodiče vyrobené mimo Spojené státy. --- TSMC |
Přes formálně slušnou obálku TSMC sděluje Trumpově administrativě, že jestli zavede cla na čipy vyráběné mimo USA, neručí TSMC za to, kdy nebo jestli vůbec dokončí projekt továren v Arizoně (kde se počítalo mj. s 2nm výrobou), o který právě americký prezident Donald Trump tak stál.
TSMC však není jediná, dopisy do Washingtonu adresovaly taktéž společnosti Dell a HP. První jmenovaná uvedla, že americká výroba čipů „nemá potřebnou infrastrukturu, která by umožnila dodávat tyto produkty v rozsahu, aby mohla být uspokojena současná rostoucí poptávka“. Druhá z nich byla konkrétnější: „Společnost HPE nemá jinou možnost než dovážet polovodiče pro své výrobní provozy v USA. Uvalení cel na tyto dovážené polovodiče by poškodilo schopnost společnosti HPE udržet a rozšířit své domácí výrobní aktivity a zpomalilo by americký výzkum, vývoj a inovace, což by v konečném důsledku poškodilo národní bezpečnost a hospodářský růst.“ Mírnější reakci připojil Intel: „Přestože je společnost Intel odhodlána vyrábět polovodiče v USA, úplná lokalizace všech prvků dodavatelského řetězce je bez výrazného zvýšení a zpoždění výroby ekonomicky nerealizovatelná.“