Návod: Postavte si přenosný monitor ze starého notebooku
Pro mnoho z nás byl a je počítač součástí života. Někdo píše dokumenty, někdo si hraje s účetnictvím, někdo programuje a někdo se jen kouká na seriály či filmy, zatímco brouzdá na fejsbuku (ano, i já tento trend zažil a tady můj nápad exceloval - teď už těžím jen ze zvýšené produktivity). V takovém případě váš současný notebook či počítač je více než dostačující a všechny operace zvládnete bez mrknutí oka (pokud počítač je minimálně z tohoto desetiletí, samozřejmě).
Pak existuje sorta lidí, kteří chtějí své brouzdání nebo práci posunout na další úroveň. Jedno řešení je si koupit další monitor a tím se mnohonásobně zvýší užitná hodnota počítače či notebooku. Ale co když máte notebook a začnete cestovat? Žádný problém, notebook hodíte do tašky a monitor... necháte na stole - a je to tady, chce to přenosný monitor.
Nedávno jsem psal o luxusním AOC monitoru připojený přes USB-C, což je skvělé a ono. Posadíte se na zahrádku v oblíbené restauraci, zapnete MacBook (či jiný s USB-C konektorem), a pracujete, jednoduché. A teď si představte, že nemáte MacBook, nemáte ani nejluxusnější Dell s moderním výstupem nebo Acer. Povzdechnete si a podíváte se na značně chátrající ThinkPad a s vidinou imaginárního monitoru necháte rozplynout sen o produktivitě. Nebo ne?
Přibližně před rokem mě napadlo si jeden takový monitor vyrobit. Doma se mi válel rozbitý notebook, ale s funkční obrazovkou - proč to nevyužít! Pokud máte (nebo se k vám levně přikutálí takový LCD panel), soustřeďte se na model:
Na zadní straně LCD panelu je vypsaný model, v mém případě jde o B156XW02 pocházející ze skomírajícího Packard Bell (Acer)
Tím se dozvíte nejpodstatnější, modelové číslo, pro které je potřeba sehnat řídící desku, resp. controller. S trochou angličtiny směle zabrouzdáme do tajů čínských eshopů - Aliexpress. Nedělám reklamu na žádný e-shop, ale proč něco kupovat draze s poštovným, když to jde objednat přímo u zdroje a poštovné dotuje čínská vláda?
Zde si vyhledáte pomocí jednoduchého spojení B156XW02 Controller board - příslušnou řídící desku.
Tím jsme získali základ pro levný, ale opravdu levný a přenosný (relativně), LCD panel. Jak jednoduché, dvakrát překontrolovat, že controller podporuje daný LCD panel a hurá k objednávce.
V mém konkrétním případě jsem zaplatil odhadem 350 korun za řídící desku, LCD panel se přikutálel a stačilo jen počkat, než zásilka dorazí z číny.
Upozornění! U desky není přiložený adaptér, který je potřeba buď doobjednat nebo použít váš stávající, například od routeru (žij sladce v křemíkovém pekle). Potřebné napětí je 12 V a proud 1,5A. Ze zkušenosti vím, že pro 14" panel stačí i 1A.
Poslední důležitá zmínka je si uvědomit, že panel jako takový nefunguje jako samostatný celek a stejně jako dělníci u výkopových prací nestojí samovolně - je potřeba jej přichytit. Moje celá myšlenka byla (kromě toho, že chci prostě monitor) hlavně levně. Nedávno jsem stavěl kus nábytku a proto se mi válela volná dřevěná smrková, hezky hoblovaná deska, kterou stačilo zkrátit. Jako nosnou konstrukci jsem použil klouby z umřelého notebooku a vše přišrouboval hrubou silou a pořádnýma šroubama do dřevěné desky. A vše drží jak přibité!
Věřte mi, funguje to! A je to levné
Po celém sestavení a zapojení se správným VGA, DVI nebo HDMI kabelem a správným adaptérem je čas to celé otestovat. V některých případech je deska přednastavená v čínštině, což lze snadno přepnout do angličtiny (čeština v možnostech není, ale jde o opravdový základ). Dalším drobným problémem byly invertované barvy, které po kratším hledání na internetu vyřešíte přepnutím v základním nastavení - do menu vlezete při stisknutí Menu a Power.
Deska zvládne škálovat na různá rozlišení, ale vždy vyberte to, které podporuje panel, který máte k dispozici. V mém případě šlo o klasický HD Ready panel - 1366x768px.
A to je z nastavení vše. Právě jste získali opravdu levný a téměř přenosný monitor k notebooku. Téměř protože potřebujete někam zapojit adaptér na 12 V. Pokud umíte pájet, můžete vzít power banku, která podporuje 12 V nebo auto/moto baterii a napájet dílo tímto způsobem. V tomhle případě bych se ale zaměřil na kabeláž a sehnal pojistku proti přepětí, aby se zázrak nezkratoval a nespálil.
KLADY
+ Monitor je opravdu levný. V mém případě celkové náklady 400 Kč. |
+ Podporuje HDMI, DVI a VGA s audio vstupem a výstupem. |
+ Controller je kompaktní a lze jej třeba přilepit k samotnému panelu. |
+ Z důvodů "udělej si sám" lze použít na více druhů LCD panelů. |
+ Ideální na dokumenty, filmy nebo na prezentaci obsahu z druhé obrazovky. |
ZÁPORY
− Při pokusu integrovat napájení do adaptéru k notebooku mi shořely (explodovaly), dva modulátory napětí (nebezpečné!). |
− Nemá to precizní, hliníkový vzhled, pokud nejste dostatečně zruční. |
− Deska nedokáže správně škálovat hry při full screenu. |
− Může se stát, že deska dorazí z číny nefunkční a je otravné desku reklamovat, ale není to velký problém. |
− Nehodí se pro každého. Je potřeba alespoň částečně chápat, jak se co skládá a jak zacházet s LCD panelem a integrovaným obvodem. |
Berte to jako projekt, kterým využijete zdánlivě mrtvé komponenty a proměníte to v něco užitečného. Přeji hodně srandy při skládání.