Paradox: rostoucí zájem o film znamená návrat Kodak Ektachrome
Rozhodnutí padlo z jednoduchého důvodu a tak trochu koresponduje se statistikami Fujifilmu, jehož řadě instantních fotoaparátů a materiálů Instax se daří stále lépe a lépe. Po „analogu“ poslední měsíce a roky stále pozvolna roste poptávka a tak se Kodaku vyplatí výrobu materiálu Ektachrome oživit a opět jej nabídnout světu.
Tisková zpráva Kodaku ve své marketingové mluvě zmiňuje, jak roste i poptávka po profesionálních filmových materiálech. A také o tom, jak umělci oceňují kontrolu, kterou jim manuální proces zpracování dává. To vše podporuje i rostoucí komunita kolem „analogové“ fotografie a návrat k focení na film.
Ektachrome jako značka přišla na svět ve 40. letech jako jeden z prvních inverzních barevných materiálů pro masy (pomiňme z dílen Kodaku legendární Kodachrome). Vedle právě Kodachrome jej používali ve velkém třeba fotografové magazínu National Geographic, a to zejména pro jemné zrno a vynikající reprodukci barev.
Takže tu máme rok 2017 a návrat výroby materiálu Ektachrome. Jednoho dne (vzdáleného méně než 12 měsíců) budeme moci zase koupit tenhle fajnový materiál. Kodak během tohoto roku opět nastartuje jeho výrobu v Rochesteru (stát New York) a sám přímo bude prodávat 8mm film pro filmové amatéry. Do budoucna počítá i s nabídkou pro fotografy, minimálně v podobě 135/36, tedy kinofilmu, ten již bude distribuovat oddělená společnost Kodak Alaris. Na trhu se Ektachrome objeví v Q4/2017. Já jsem za to velmi rád, ač sám na inverzní materiály takřka vůbec nefotím.
Než se pustíte v diskusi do debaty, jaká je hloupost tohle v dnešní době dělat, že film je mrtvý a podobně, odpovězte nejprve poctivě sami sobě na otázku, jestli vůbec, či kdy naposledy, jste viděli diák promítnutý na zeď či třeba prostěradlo přehozené přes knihovnu. Já občas rodinná políčka ze 70. či 80. let vytáhnu a s digitálními snímky se to srovnat dá maximálně po technické stránce. Atmosféra je ale o něčem úplně jiném.