Photoshop není sloveso
Čas od času tohle téma někdo připomene. Teď nedávno jsem byl upozorněn na článek jednoho českého webu, který prý nějakou formou komentuje to, jak právní oddělení Adobe doporučuje nakládat s Photoshopem jako se slovem. Výrazy jako „i photoshopped it“ či „Did you photoshopped it?“ jsou de facto nepřípustné a přiznám se, že projednou s právníky Adobe souhlasím.
Velmi hezky o tom svého času povídal třeba fotograf Rodney Lough Jr. u Googlu. Ať už na vás svojí sebejistotou hraničící s arogancí udělá dojem jakýkoli, v jednom má svatou pravdu: Photoshop není sloveso. Pro ono upravování, či často spíše „znásilňování“ fotografií, které lidé v Photoshopu páchají, máme jedno kouzelné slovo už řadu století: upravovat. Nic se „nefotošopuje“, nýbrž upravuje (volitelně: upravuje v(e) Photoshopu).
Zcela jinou oblastí je rozsah úprav, které dnešní rastrové i jiné editory s fotografiemi umí. Ano, Photoshop je v sofistikovanosti algoritmů a šíři záběru interních nástrojů i přídavných pluginů jednoznačně nejdál, možná proto ono „fotošopování“ zlidovělo podobně jako „(vy)googlení“ (nejraději mám btw verzi: „ vygůgli si to na seznamu“ ;-).
Photoshop poskytuje báječné nástroje pro to, abyste ze svého snímku dostali to, co chcete. Rozumný člověk užije Photoshopu v míře rozumné, nerozumný jej použije jako zbraň hromadného ničení vůči očním sítnicím a dobrému vkusu soudných lidí. V tom je síla i nebezpečí onoho používání Photoshopu, pro než v anglofonních zemích zlidovělo přetvoření jména podstatného ve sloveso. Zlidovělo natolik, že už toto sloveso mnozí vnímají právě v negativním slova smyslu, kdy „zfotošopované“ znamená totéž jako zfalšované - a historická zkušenost, včetně řady fotografií převzatých renomovanými agenturami od válečných fotografů, ale i včetně spousty foto(šopo)grafií, které zkazily fotografické soutěže, to jen podtrhuje.
Photoshop není sloveso. Photoshop není nástroj na vraždění fotografií. Tak buďte na Adobe hodní a tentokrát mu vyjděte vstříc.