Stavíme PC pro „mentálně zaostalou socku“
Ano, je to přesně to, čeho se obává každý kdo kdy stavěl PC pro někoho jiného. Přijde paní a chce nový počítač pro Pepíčka, pokud možno do 5 tisíc Kč, včetně monitoru a hlavně ať na tom může hrát ty svoje hry. Léty zkušeností zocelený stavitel okamžitě začíná předstírat akutní ohluchnutí, případně infarkt, nebo to alespoň okomentuje tak jízlivě, že se paní urazí a máte od ní po zbytek života pokoj. Přeci jen to tu každý z nás má rozplánováno zhruba na jednociferný počet desetiletí, takže proč plýtvat byť jen jedinou hodinou času na úkol, který by nedokázali splnit ani Chuck Norris s MacGyverem dohromady.
Nu dobrá, já to dnes beru jako bojový úkol, o který se s vámi podělím. Jakékoli modifikace zkonstruované sestavy jsou v diskusi vítány, ale držte se při nich prosím co nejnižší ceny při papírově co nejvyšších parametrech. Hledáme totiž PC, které bude odpovídat „kazeťáku od čongolíků“ (tj. 20 000 W+ v P.M.P.O. - posledním momentu před odpálením)!
Dovolím si začít základní deskou. Je to jedna z těch ošemetnějších komponent, protože bohužel zlaté doby značek jako LuckyStar, ECS a dalších jsou ty tam. Na trhu není nic horšího než z pohledu dřívějších dob lepší značky jako ASus, ASRock, MSI či Gigabyte. Každopádně základní deska by se v tomto případě měla vyznačovat tím, že jde o nejblbější možný model pro danou platformu. Tou je AM3+ (za chvíli si povíme proč), takže já volím ASROCK N68-GS4/USB3 FX - sami musíte uznat, že kombinace 8core AMD FX s čipsetem Nvidia nForce 630a a tudíž i integrovanou GeForce 7025, či také kombinace USB 3.x i ATA133 řadičů, zní tak mimozemsky až neodolatelně. Navíc při ceně kolem 1300 Kč.
Procesorem pochopitelně nemůže být 220W AMD FX (ač by to bylo morbidně lákavé :-), ale samozřejmě čím víc proužků tím víc adidas, takže volíme AMD FX-8320E, což je nížeji taktovaná 95W varianta Vishery (plné 125W varianty deska nedá), jejíž vyšší variantu 8370E jsme loni testovali. Cena zhruba 3500 Kč, výkon slušný, spotřeba poněkud vysoká. Ale osm jader od Intelu vyjde mnohonásobně dráž.
Doplníme to pamětmi, konkrétně DDR3, a to co nejlevnější. Takže třeba 2ks 2GB DDR3-1600 modulů za cenu ±2×350Kč. Víc ne, to by si Pepíček nemohl užívat luxusu swapování ve hrách :-).
Dilema grafické karty je zapeklité. Průměrný fanATIk vám řekne, že „mentálně zaostalí“ kupují GeForce, průměrný „nVidiot“ zase zkonstatuje, že intelektuálně slabší jedinci kupují Radeony. Do této vysoce filosofické diskuse se dnes pouštět nechci, takže se odpíchneme od počtu stream procesorů, bez ohledu na to, že je nelze přímo porovnávat. Rozhodně ale nepůjdeme do nejvyšších cenových relací, strop na grafiku by mohl být někde kolem 5 tisíc Kč. Oba výrobci mají v ceně zhruba do 4500 Kč slušné karty, konkrétně Radeon R7 370 2GB, resp. GeForce GTX 950 2GB. Radeon má 1024 jader a 256bit paměti, GeForce „pouze“ 768 jader a „pouze“ 128bit paměti, takže naše hypotetická sestava tedy ponese Radeon R7 370, řekněme třeba MSI R7 370 2GD5T OC.
Tohle by byla střízlivě zvolená grafická karta. Jak ale dobře víme, nejlépe je z parametrů grafické karty vidět kapacita paměti, takže v Pepíčkově PC by spíš skončila GeForce GT 730 4GB (96 jader), nebo Radeon R7 240 4GB (320 jader), obě s cenou kolem 2200 Kč.
Pevný disk je jasný, typická „socka“ filmy nekupuje, ale stahuje, takže pro SSD zde není místo, jdeme do HDD, a to co největšího za co nejnižší cenu. Nejefektivněji v tomto ohledu vychází 3TB Barracuda (ST3000DM001), jelikož má 7200 ot/min a s cenou zhruba 2800 Kč není ani příliš drahá v absolutním měřítku. Pokud bychom brali v úvahu i optickou mechaniku, pak se spokojíme s DVD vypalovačkou v ceně pod 400 Kč.
Dostáváme se k nejzábavnější části celého stroje: skříň a zdroj. Jako skříň pochopitelně nám„sockám“ stačí silnější alobal, tedy skříň v cenové relaci ±350 až 500 Kč, volba konkrétního typu je podle vkusu každého soudruha. Ale každý správný Pepíček ví, že bedny se zdrojem jsou osazovány nekvalitními zdroji, navíc máme striktní požadavek na vynikající výkon, takže volíme špičku trhu v ceně 1 700 Kč, i-Tec Power Supply Unit 950W!
Klávesnice a myš je otázkou 100 + 100 Kč, operační systém stáhneme z internetu (a tím nevyhnutelně nutně nemyslím Linux :-) a stejně tak i hry, takže nám zbývá jen monitor. A tady se opět nabízí několik rozličných možností, jak absurditu tohoto PC posunout o další level výše. Varianta A: jistě se shodneme, že 8core AMD a k tomu Radeon R7 370 toho utáhnou hodně, takže 18,5/19" monitor s rozlišením 1366×768 a VGA vstupem je optimální volbou :-). 2000 Kč na to stačí. Varianta B: chceme ultra-mega-rozlišení, ale jsme natolik intelektuálně omezení, že 24palcovými 3840×2160 v IPS provedení pohrdneme, protože 28 palců je přece lepší. Čert vem, že v podobě TN panelu a za cenu o trochu vyšší, konkrétně ±11 tisíc Kč a čert vem, že R7 370 nemá na 4k dost výkonu, takže stejně budeme nejspíš hrát v 1920×1080. Výběr varianty záleží na skutečné hloubce peněženky (a daly by se samozřejmě vymyslet i další).
A to je vlastně vše. Dostali jsme se do finále, máme PC vpravdě podivné, v ceně zhruba 12 tisíc Kč plus monitor. Tedy řekněme 14 tisíc Kč s FullHD či 1366×768 monitorem. Dovolím si říci, že jedinou potenciální provozní kalamitou v něm je vlastně jen zdroj (poměr výkonu a ceny jasně naznačuje, že se muselo hodně moc šetřit na kvalitě komponent či osazených ochranách), určitou závažnost bych přisuzoval volbě disku, protože Barracudy posledních generací vykazují výrazně vyšší míru selhávání oproti dražším disků WD, o HGST ani nemluvě. Ale v uvedené ceně se dá v sestavě bez problémů osadit i 256GB SSD, pokud nemáte potřebu stahovat filmy ve velkém. Pro současné hry ba pak asi nebylo na škodu přidat na operační paměti (což je otázka několika set Kč navíc) a hlavně na grafické kartě, kdy za dvojnásobnou cenu dostane člověk několikanásobně rychlejší kartu.
Konstatování je takové, že dnes je v herní třídě složitější postavit vyloženě nekvalitní PC, ve srovnání s dobou před 10+ lety. Lze to samozřejmě v třídě nižší, kde kralují noname 350W zdroje s cenovkou 300 až 400 Kč, kde kralují předražené lowendové grafiky jako GeForce GT 730/740 a R7 240 či ještě větší pekelnosti typu GeForce 210, ale aspoň jsou pryč doby šmejdských značek jako Manli.