12core procesory IBM Power 8 s masivní 96MB cache
Tedy samozřejmě pokud nepočítáme dual-die 16jádrové Opterony od AMD :-). Každopádně nová generace architektury Power od IBM nabídne opět lepší čipy zejména pro cloudová datacentra. IBM se investice do vývoje a výroby rozhodně vyplatí, architektura Power - ač by se to ve světě ovládaném x86/ARM duem mohlo zdát neuvěřitelné - stále táhne zákazníky a firma na ní a na prodeji serverů a superpočítačů Power procesory vybavených, vydělává miliardy.
V tuto chvíli jsme u menší prezentace Jeffa Stuecheliho, systémového architekta v IBM, který na konferenci předvedl funkční prototyp procesoru rodiny Power 8. Kdy ale tato architektura přijde na trh, si nechala IBM pro sebe, ostatně Power 7 je tu s námi od loňska. Každopádně prototypový čip má velikost 650 mm² (je to tedy pěkný macek, zhruba 2× tak velký jako 8core AMD APU v Xboxu One) a IBM jej vyrábí vlastní 22nm SOI technologií.
Čip s taktem 4 GHz disponuje masivní 96MB L3 cache, uvnitř pak dokáže posílat data rychlostí 230 GB/s, přičemž každé Power 8 CPU jádro je 2× efektivnější než předchozí generace. Power se musí snažit, faktem je, že v mnoha ohledech sice stále vede solidní bitvu, ale válku pomalu ztrácí. Pokud pomineme velké serverové železo, tak velice rychle (v řádu jednotek let) přišla IBM s architekturou Power o významné trhy: opustili ji jak výrobci formáti Freescale a AppliedMicro, takstavitelé herních konzolí. Xbox 360 i Playstation 3 stavěli na Power architektuře, jejich nástupci ale kompletně přešli na x86 - zásluhu na tom má jistě skutečnost, že by museli stejně k POwer-based CPU párovat nějaký ten Rdeon či GeForce a AMD jim dokázala nabídnout rovnou jednočipové all-in-one řešení.
S čím si hrají analytici, je myšlenka, že IBM se zbaví své divize x86 serverů, prodá ji Lenovu a bude soustředit své síly čistě na servery s Power.