Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k 16jádrový vzorek Zen 3 běží na 3,5/4,8 GHz, umí pokročilou regulaci napětí

Tak snad to dotlačí na těch 20 % = některý vyjímečný kusy dají na aspoň jednom jádru symbolicky 5 GHz ALU.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

15% rast na IPC, spolu s 20-300% nárast výkonu na knižncii pre Zen,Zen+,Yen2 aj Zen3 ktorá bude v januári 2021 viď. môj včerajší príspevok, bude aj pri 20% nárast výkonu AMD Zen3 o 38% a pri 300% to bude nárast výkonu o 360% oproti Zen2 bez nárastu frekvencie.

Nov 18th, 2019 10:53
MATLAB is a popular math computing environment in use by engineering firms, universities, and other research institutes. Some of its operations can be made to leverage Intel MKL (Math Kernel Library), which is poorly optimized for, and notoriously slow on AMD Ryzen processors. Reddit user Nedflanders1976 devised a way to restore anywhere between 20 to 300 percent performance on Ryzen and Ryzen Threadripper processors, by forcing MATLAB to use advanced instruction-sets such as AVX2. By default, MKL queries your processor's vendor ID string, and if it sees anything other than "GenuineIntel...," it falls back to SSE, posing a significant performance disadvantage to "AuthenticAMD" Ryzen processors that have a full IA SSE4, AVX, and AVX2 implementation
https://www.techpowerup.com/261241/matlab-mkl-codepath-tweak-boosts-amd-...

https://diit.cz/clanek/amd-vydava-6w-mobilni-zenova-dvoujadra/diskuse

Slajdy o Radeon Instinct MI100 potvrzují ~8k stream procesorů, 32 GB a 34 TFLOPS
31. 7. 2020
Pokud dobře chápu dataci, bude systém vybavený Epycy (dle výběru) a MI100 dostupný 20. prosince a verze s Xeonem (že by již Ice Lake?) 21. února.

Další slajd popisuje pokročilejší konfiguraci, která ke dvojici Epyců připojuje 2× 4 Radeony Instinct MI100, které tentokrát nespojuje jen PCIe 4.0 sběrnice vedená přes Epyc, ale také vzájemně (přímo) Infinity Fabric. Díky tomu dochází k téměř lineárnímu škálování výpočetního výkonu. Tyto systémy mají být dostupné 21. března.
https://diit.cz/clanek/slajdy-o-radeon-instinct-mi100-potvrzuji-8k-strea...

Tá knižncia , ktorá nebude yrážať AMd bud e glibc veryie 3.33 začiatkom roku 2021

2020-08-05: glibc 2.32 released.
2020-02-01: glibc 2.31 released.
2019-08-01: glibc 2.30 released.
2019-01-31: glibc 2.29 released.
https://www.gnu.org/software/libc/

A tak tie server-e dávajú zmysel. Tobôž ak má zmysel dodať do glibc aj optimalizáciu glibc na CDNAa spojiť to.

GCC 10 Compiler Released With Radeon OpenMP/OpenACC Offload, Intel Tigerlake/Cooperlake
Written by Michael Larabel in GNU on 7 May 2020
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=GCC-10.1-Compiler-Re...

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Ja ti nechci brat iluze a nadseni z tvych dlouhych komentaru, ale vykon v matlab jako takovy je pro uspech Zen3 irelevenatni. CO bude rozhodovat o velikosti jeho uspechu bude mimo jine vykon ve hrach a konkretne jestli se mu podari vzit korunku nejrychlejsiho herniho CPU Intelu.
To by bylo marketingove promo, ktere Ryzenu doposud chybelo a bylo by schopne min. Retailovy trh preklopit tak dominantne na stranu AMD pro nasledujici rok, jako nikdy pred tim. Samozrejme za predpokladu, ze to neprezenou s cenou..

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Když jsme u těch iluzí, tak jedna z nich je ta, že o úspěchu procesorové architektury rozhoduje výkon ve hrách. Touto iluzí žijeme my, protože je nám to dobře známé a blízké. Skutečnost je taková, že herní počítače tvoří výrazně malou část trhu. Servery a kanceláře dohromady herní segment s přehledem převálcují. Tedy to je můj odhad (Docela by mě zajímalo, jaká jsou skutečná čísla/poměry na trhu).
Servery = výkon v konkrétních aplikacích, Kanceláře = cena za normální výkon. Oboje pak samozřejmě záleží na tom, jaká je nákupčí konzerva a od koho dostane namazáno - ať už na ruku nebo kolem huby.
Jinak samozřejmě vím, že píšeš "mimo jiné hry". Jenže se stavíš do opozice k tvrzení "mimo jiné matlab". A to se dá považovat za podporující se tvrzení :-)

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Mozna by to chtelo vzit text trochu v kontextu. AMD netahnou servery a netahnou je kancelarska PC. Do prichodu Renoir tahlo AMD retailovy trh domacich (hernich) pocitacu. Tohle paradigma se zacina pomalu menit s uspechem AMD pro oblast OEM notebooku, ale zase prevazne pro home sektor. Obe tyhle oblasti profituji silne z hrani na PC.
Kdyz to shrnu, je hezke, ze PC segment neni tvoren je desktop retailem, ale pro AMD je to prad klicova cast. Ted k ni pribyl domaci notebookovy OEM a v obou je vykon ve hrach jeden z klicovych komponent, minimalne pro uspesny marketing.
To jak se podari AMD navysit objemy v serverech a firemni sfere je porad otazka, ktera se neda dobre odhadnout a vykon ve hrach s tim nijak nekoliduje a naopak to muze jen podporit a zvysit uzivatelske povedomi o AMD.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

To už nie je pravda

August 4, 2020, 6:09 PM

The analyst noted that Intel’s “transistor challenges are systemic and that TSMC/AMD's transistor lead will extend". As a result, he expects “AMD share gains will accelerate, and that the AMD bull-case will morph from 30% market share to 50% over the next 12-18 months.”
https://finance.yahoo.com/news/jefferies-lifts-pt-amd-intel-160919350.ht...

Lipacis said the lead of AMD, and its chip fabricator Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. , over Intel appeared "systemic." Lipacis said he expects AMD share gains to accelerate especially in the server market, with an estimated 30% share over the next two to three years, and 50% in four to five years. In its recent earnings call, AMD said it had just reached 10% share of the server market.
https://finance.yahoo.com/m/714c0fda-a528-34bd-baf7-0edf81c719b8/amd-sto...

Od Top-u je to ďaleko, a zároveň blízko.

AMD: Zen zpětinásobil podíl v serverech, od Zen 2 čekáme ještě víc
18. 6. 2018 | no-X | Hardware, Novinky, Procesory
Procesorová architektura Bulldozer prakticky vymazala AMD ze statistik v serverových procesorech. Při nástupu Zenu dosahovala AMD 0,2% podílu…
https://diit.cz/clanek/amd-zpetinasobila-podil-v-serverech

EPYC Rome and next-gen EPYC chips in HPC, Data Center, and Supercomputing sectors will definitely help AMD cross its once historical and peak server market share of 26% that was all the way back in 2006.
https://wccftech.com/amd-explosive-market-share-growth-server-notebook-s...

https://wccftech.com/amd-goal-historical-cpu-market-share-server-desktop...

AMD Server Market Share Grows from 1% to nearly 10% in just 2 Years: Client Notebook Market Expected to Hit 30% in 2020
https://www.reddit.com/r/AMD_Stock/comments/gzou2h/amd_server_market_sha...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ty jsi fakt komplikovany. Co neni pravda co jsem napsal?
AMD ma v serverech nejpomalejsi rust. V celkovych cislech ziskal cca +5,7%, kdezto jak desktop, tak mobilni OEM ziskali vice jak +10% ve srovnani s rokem 2016 z celkoveho trhu. Cili 2x podily. Krome toho AMD ziskava i diky zakazkam super pocitacu, kde pravdepodobne takove marze asi nebudou.
Servery jsou urcite z dlouhodobeho hlediska pro AMD dulezite, ale nezivi je a ani min. dalsi 1-2 roky zivit nebudou. Ale bude to retail desktop, mobilni OEM (nejvic), konzole a doufejme ze se konecne prida i graficka divize. Prulom do firemni sfery..kdo vi.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

rast na serveroch bol o viac ako 100%

4,5% vs 10%...

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Ne. Ja se nebavim o relativnim navyseni, ale o absolutnim zvyseni podilu na trhu. Tam at chces nebo nechces, ma AMD v serverech 2x mensi narust (absolutne), nez v retailu a mobilnim OEM.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

iMKL môžu používať a používajú aj hry aj profesionálny softvér a aj iné knižnice na tom nie sú dobre

AMD Developers Looking At GNU C Library Platform Optimizations For Zen
AMD on 25 March 2020 at 08:18 AM EDT.
It's long overdue but AMD engineers are now looking at refactoring the GNU C Library (Glibc) platform support to enhance the performance for AMD Zen processors.

Stemming from Glibc semantics that effectively "cripple AMD" in just checking for Intel CPUs while AMD CPUs with Glibc are not even taking advantage of Haswell era CPU features, AMD developers are now looking at properly plumbing AMD Zen platform support into this important C library for Linux users.
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=GNU-libc-Platform-Op...

A práve zmena, ktoprú ten pán vynútil v iKML a dosihal to zrýchlenie, bude v glibc 3.33

A to je Linux na tom lepšie ako Windows

Především bádání zvídavých osob ukázalo, o kolik je scheduler Linuxu lepší než scheduler Windows, když v některých aplikacích dosahoval 32jádrový procesor téměř 2× vyššího výkonu, pokud běžel pod Linuxem.
https://diit.cz/clanek/threadripper-3990x-je-nejrychlejsim-procesorem-na...

Lebo to nie je len o plámovači, ale aj o obdobe glibc ,

Visual C/C++ runtime
https://support.microsoft.com/en-gb/help/2977003/the-latest-supported-vi...

AMD potrebuje mať taký marketshare, aby aj Microsoft dal optgimalizáciu Visual C/C++ runtime s optimalizáciou aj na AMD do Windows a nie len na Xbox, lebo tam ju evidentne má a v desktop Windows ju evidentne nemá

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Ty si asi nikdy nemel matematicku a logiku na skole, ze?

Pises: "nárast výkonu o 360% oproti Zen2".

Ale zapominas na to, ze ta knihovna zvysuje vykon i pro Zen2.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

vypadlo mi slovo dnešnému pred výkonu Zen2. ale ja som bol v tom,že tam bolo. Samozrejme aj Zen, Zen+ aj Zen2 budú mať vyšši výkon. Ospravedlňujem sa.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Když vidím těch 32MB cache pro osmijádro, tak vidím i promarněnou příležitost. Šest jader Ryzen 3 s 8MB cache by na dobrý výkon ve hrách stačilo i s mnohem menší plochou křemíku, takže by se mohly vyrábět v mnohem větších počtech. Max. tak 16MB L3, ať nežeru, ale víc ani byte - i s tím by byl ve hrách na vrcholu. Já vím, cena návrhu, masky a ladění cache systému, ale těch pár desítek milionů přece AMD má a takhle to bude zase o nedostatečných kapacitách výroby až do té doby, než Intel vydá něco použitelného.

Athlon II X4 byl ve svojí době pragmatický a dobrý tah. Doba se změnila, nějaká L3 je potřeba, ale hned obřích 32MB co zabírají tolik drahocenného 7nm křemíku? Škoda. Nechtějí se spoléhat na nové procesy/hertze, ale spoléhají se na miliardy tranzistorů navíc, které jsou také spojeny s novými procesy, protože ty starší by jim takové plýtvání nedovolily.

+1
-11
-1
Je komentář přínosný?

Na aktuálním 7nm procesu příprava čipu do výroby nestojí pár desítek milionů, už se to přehouplo přes stovku a blíží se dvěma stovkám, 5nm už určitě 200 překoná. Je to vždycky o výpočtu "kolik stojí plocha křemíku navíc x předpokládaný počet vyrobených čipů vs návrh nového křemíku" a otázce "mám dost lidí aby stihli návrh čipu připravit"

+1
+11
-1
Je komentář přínosný?

Myslím že těch aplikací, kde se projeví velká cache, je hodně. Pár her, které to neumí využít, mně nezajima. Navíc ta sjednocená cache má prospět právě hrám.
Jsem si jistý že AMD tento návrh vymyslela velmi dobře.

Ono je jisté, že se bude vyrábět u TSMC na 7nm?

+1
+18
-1
Je komentář přínosný?

Mě tyhle hry taky nezajímají, ale nemalou množinu solventních blbců ano. Výroba u TSMC je jistá.

+1
-9
-1
Je komentář přínosný?

Odpověděl jste si sám. Když jsou solventní, tak mají dost peněz na to aby zaplatili 32MB cache.

+1
+12
-1
Je komentář přínosný?

Ale AMD jim je není schopná dodat! Doporučuji exkurzi do reality. Najdi si kolik procent notebooků je vybaveno 7nm CPU od AMD. Levné šestijádro na 7nm by byla bomba i kvůli quad core zmetkům - běžně jsou tam notebooky nad 10 tisíc Kč co mají jen zoufalé dvoujádro na 14nm. V desktopu je princip podobný.

+1
-9
-1
Je komentář přínosný?

ty exkurze.. ale to neni primarne problem AMD, ale kartel kamosu Intelu :-D se tady o Dellu a dalsich mluvi uz roky! AMD ma aktualne problem s novymi APU, ale tj. spis problem dod. retezce, ktery neodhadl tak silnou poptavku... pry 3x vetsi!
neobjednali, nemaji a ted breci a ukazuji na AMD :-) btw AMD okamzite reagovalo a slibilo dodavky...
Tombo nekde citoval aktualni nabidku - v Evrope 300modelu ... to je hodne slusne... a v desktopu? kde mas v desktopu AKTUALNE nedostatek AMD procaku? :-D
placas hystericke nesmysly

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

> Doporučuji exkurzi do reality

Ja taky.

Realita je takova, ze AMD v tomhle case rozbiha vyrobu novych chipu pro konzole. Jsou to ~350mm2 chipy (tj vic nez 2x vetsi nez dnesni APU) a vyrabet je bude v poctech desitek milionu. Sony PS4 se prodalo 15-20 mega rocne.

Krom toho take rozbihaji nove velke Navi, Zen3 a buhvico dalsiho. Defacto jsou nejvetsi zakaznik TSMC.

Takze by bylo hezke, kdyby jste pohadku o "nedostatečných kapacitách výroby" uz nechal chcipnout. Mozna kdysi platila, dnes uz celkem jasne neplati. Realita bude spis takova, ze jednoduse o ty APU neni zajem ze strany OEM / zakazniku.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Velké kapacity 7nm výroby zabrané pro konzolová APU a GPU moji teorii potvrzují a ne naopak. OEM nemají problém nabízet/prodávat trapácká dvoujádra až čtyřjádra na 14-12nm, ale cenově nepřestřelené 7nm šestijádro, levné 7nm čtyřjádro a dvoujádro v dostatečném množství by odmítli? Blbost.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

O tom, ze AMD nema nasmlouvane kapacity pokryvat celkovou aktualni poptavku se spekuluje uz dlouho. Pokud by nemela zadny problem s kapacitama, tak jak to ze treba neexistuje mobilni Navi v noteboocich? Proc neuvolnila desktopovy Renoir i pro volny retail prodej? Jak to ze nesla do agresivnejsich cen u desktopovych verzi Navi, krome 5700(XT)? Mozne vysvetleni je, ze na pokryti vsecho, zatim kapacity nemela, at uz nasmlouvane nebo nebyly volne. Odpovida to i jejimu puvodnimu planu na 20% rust rocne. AMD postupne navysuje kapacity, je to zrejme i z ruznych utrzkovych zprav, co behaji po netu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Anebo vědí, že jejich stávající Navi má poměrně malý konkurenční potenciál, a tak nevyrábějí na sklad,ale jen to, co jsou reálně schopni prodat (aby se pak neopakovala kauza Roryho Reada s plnými sklady neprodejných čipů). A proč taky prodávat Navi, kde se musí o zisk dělit s výrobci karet, když na stejné lince může vyrábět finální výrobky (CPU)? Notebooky jsou stejná kapitola jako grafiky - CPU je jen polotovar, jehož finální osazení může zajistit pouze výrobce finálního výrobku.

Osobně si tedy myslím, že výrobní kapacity mají nakoupeno dost, avšak ne tolik, aby mohli vyrábět úplně cokoli - je třeba taky mít na paměti, že z TSMC padají holé čipy, které někdo taky musí (když už ne rozřezat wafer, tak aspoň) otestovat, obinovat, osadit na pinový/BGA substrát+IHS a znova otestovat, označit, zabalit. Kromě posledního, to taky není úplně práce pro každého.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"Osobně si tedy myslím, že výrobní kapacity mají nakoupeno dost, avšak ne tolik, aby mohli vyrábět úplně cokoli "
.. ale to je presne ono, v ramci kapacit ktere maji, davaji prednost produktum, na kterych vic vydelaji. Na druhou stranu, kdyby meli nasmlouvanych kapacit vic, nez jen na pokryti stavajicich dodavek CPU/APU, nedava moc smysl branit i vetsimu prodeji Navi. Jak rikal jeden muj kamarad, je lepsi mit zisk 1$ nez zadny..

Jinak jsou i zpravy o tom, ze AMD nemelo spravne odhady pro odbyt Renoir chipu a dodatecne je navysuji.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ale AMD má kontrahované kapacity

04/16/2020
The report mentions that AMD secured production for 20,000 12-inch 5 nm wafers per month starting with the second quarter of 2020

3.1.2020. Čili AMD se hodlá ze čtvrté pozice dostat na první s cca 30 tisíci (7nm) wafery
https://www.root.cz/zpravicky/notebooky-s-ryzenem-4000-budou-zpozdeny-as...

5nm proces TSMC oproti 7nm zvyšuje denzitu až 1,84×
https://diit.cz/clanek/tsmc-pro-amd-vyviji-5nm-proces-na-miru

1.84*20000+30000=66 800 wafferov/mesačne na 7nm od Q2 2020

To je plocha a počet čipov zodpovedajúca
1.84*20000+30000=66 800 wafferov/mesačne na 7m a to je 660 389 346 mil 8-jadrových čipletov Zen2/rok - plocha na GPU a APU(vrátane tých pre konzoly)

To je nereálne,aby taká kapacita nestčila

Total unit shipments of personal computers (PCs) worldwide from 2006 to 2019 (in million units)
Shipments in million units
2019 261.24 (261 240 000 ks CPU+APU)
2018 259.76
2017 262.68
2016 269.72
https://www.statista.com/statistics/273495/global-shipments-of-personal-...

Áno ak začali produkčne vyrábať na 5nm 30.6.2020 (čo je stále Q2 2020), tak 40 dní trvá výroba, 90 dní testovanie, tak prvé dodávky OEM

Your starting date is June 30, 2019 so that means that 130 days later would be November 7, 2019.

Naopak, ak to bolo 1.4.2020, tak prvé dodávky budú budúci týždeň

Your starting date is April 1, 2020 so that means that 130 days later would be August 9, 2020.

DD Stach po tom píše prehane
http://www.ddworld.cz/aktuality/procesory-cpu/amd-ma-nejvetsi-podil-na-t...

Ale áno: Ak OEM čakali na oficiálne uvedenie Renoir-u, a až potom ho objenávali, tak ich nemohli dostať. Tí, čo objenávali Renoir na CES-e vo vhodnom množstve ich dnes majú.

Edit:
Jedine, že by mali objednávky mal vplyv únik dokumentov Intelu vrátane funkčných schém nevydaných CPU

Intel NDA blueprints – 20GB of source code, schematics, specs, docs – spill onto web from partners-only vault
Leaker only 'a bit concerned' about getting sued
Thu 6 Aug 2020 // 19:31 UTC

Simics Simulation for Rocket Lake S and potentially other platforms
Various roadmaps and other documents

Schematics, Docs, Tools + Firmware for the unreleased Tiger Lake platform
(very horrible) Kaby Lake FDK training videos
....
Elkhart Lake Silicon Reference and Platform Sample Code
Some Verilog stuff for various Xeon Platforms, unsure what it is exactly.
.....
Intel Marketing Material Templates (InDesign)
https://www.theregister.com/2020/08/06/intel_nda_source_code_leak/

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

dloooooouheeeee.....

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Pořád operuješ tou zprávou z 4/16/2020, o kontrahovaných 5nm waferech pro druhou polovinu 2020, jenže pravděpodobně tam měli chybu a šlo o 2021. Protože TSMC bude mít 5nm NP proces pro výkonné procesory až příští rok, letos vyrábí jen základní 5nm pro ARMy a podobné nízkofrekvenční čipy. O roku 2020 píše jen tato jediná zpráva, což znamená, že je asi blbě.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to neznamená, že AMD nebude druhým zákazníkom na 5nm, ktorý mal začať produkčne na 5nm vyrábať iba mesiac po konci Q2 a bol by to "normálny 5nm proces" nie ten špeciálne pre AMD

Kapacity 5nm procesu TSMC jsou plně rozebrané, výroba začne v dubnu
12. 3. 2020
Podle zdrojů tchajwanského webu DigiTimes plánuje TSMC zahájit 5nm výrobu pro prvního zákazníka již příští měsíc, v dubnu. Ze starších informací víme, že další zákazník má zahájit 5nm výrobu u TSMC v červenci.
https://diit.cz/clanek/kapacity-5nm-procesu-tsmc-jsou-plne-rozebrane

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Otazka je, co by mela AMD pristi rok na 5nm vydat. Zen3 je delany na 7nm, Navi2 je 7nm. Zen4 a Navi3 je pokud vim planovany na prelom 2021/2022 nebo 2022.
Ze by vydal Cezanne na 5nm se nejevi moc pravdepodobne.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ja bych o drahocenny kremik nemel strach.. kolik to TSMC oznamila navyseni investic? nebylo to celkem 22 mld. za posledni 2roky? takovej balik prachu ... to se urcite nekde projevi i pres to, ze to zahrnuje i mensi litografie... a zahrnuje to i dalsi zakazniky... :-)

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Max 6 jader s malou cache. Tuto zpátečníckou cestu intel razil dlouho. A vývojáři her se mu bohužel přizpůsobili.
Kam vede tato cesta? Akcie padají. Ještě chvíli půjde intel touto cestou a zkrachuje.

Radit AMD aby se vydala po stejné cestě jako intel : - ) Dobrý vtip.

+1
+13
-1
Je komentář přínosný?

Já ale nepsal max. šest jader jako jedinou možnost, ale i křemík co má max. šest jader. Vedle toho by mohli dělat křemík s více jádry a obří cache. Ovšem pokud je maska/vývoj tak nákladná, jak tady někdo napsal, tak smůla.

+1
-6
-1
Je komentář přínosný?

Cache se nenavrhuje podle potreb hráčů ani podle představ a snů... ale její velikost versus efektivita v systému zvaném CPU se počítá dle složitých algoritmů ;-)
To už tady zmínil někdo v diskuzi... že 16 nebo 32MB není náhoda ani přání.

Jdu si uvařit kafe ;-)

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

Ona to taková věda vůbec není, viz např. zmíněný Athlon II X4 vs Phenom II X4, Celer vs atd atd..

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Zabúdaš na to, že Zen CPU pozostávajú z univerzálnych chipletov a nie sú to monolity ako niekdajšie Athlon, Phenom a staršie architektúry. Takže je neekonomické vyvíjať koncové CPU s priveľa variáciami počtu jadier a rôznej L3 cache.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

V zásadě souhlasím asi by opravdu stačilo mít CCX modul se šesti (6) jádry a 8MB L3. Velikostně by byl poloviční ale pro servery nevhodný.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jestli jsem si dobře všiml, tak na obrázku je EPYC nikoliv RYZEN. U serverového procesoru snad nikdo o velikosti L3 cache nepochybuje.
Já osobně vidím zajímavé především to, že z (2x) 16MB L3 sdílených čtyřmi jádry udělali 32MB(a více) L3 sdílených osmi jádry. Tedy z pohledu L3 Cache došlo k rozšíření "NUMA nodu".
Další věc, která je snad taky logická - u chipletového designu je velká cache v podstatě nezbytná.

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.