AMD: Zen zpětinásobil podíl v serverech, od Zen 2 čekáme ještě víc
I když se zprvu zdálo, že Bulldozer by mohl být v segmentu serverů úspěšnější než v segmentu desktopu, dopadlo to spíše opačně. Je pravdou, že krátce po nástupu Bulldozeru a Piledriveru se tržní podíl AMD v serverech ještě nepatrně zvýšil, ale oproti křivce, kterou předvedly první Opterony, to bylo zcela zanedbatelné. Energeticky efektivnější a vyšší IPC nabízející architektury Steamroller a Excavator se nikdy do podoby velkých procesorů s L3 cache nedostaly (byť plány na až šestnáctijádrové varianty byly), takže podíl dlouhodobě klesal. Do nástupu Zenu klesl na 0,2 %.
AMD využila příležitost prvního výročí procesorů Epyc, serverových produktů postavených na vylepšené verzi architektury Zen (jde o Zen s L2 cache se sníženou latencí, která je v desktopu známá u APU Raven Ridge a Zen+ / Ryzen 2000) a přiopomněla některé její úspěchy, jako například 50 platforem na trhu, jejichž je Epyc součástí.
Zajímavější je ale tržní podíl, který se za tento první rok (jde o rok od uvedení prvního Epycu; většina modelů i platforem je na trhu mnohem kratší dobu, některé jen po několik měsíců) zvýšila z 0,2 % na 1 %. Jedno procento je na jednu stranu nízká hodnota - na stranu druhou jde o zpětinásobení podílu na trhu. Na trhu, na kterém měl praktický monopol Intel a na trhu, který je silně konzervativní (řeč je o serverech ve smyslu datových center, tedy ne AI platformách). Nakonec 1 % z trhu v hodnotě 21 miliard amerických dolarů není zanedbatelná částka, řeč je o více než dvou stech milionech dolarů obratu.
Za pozornost stojí i výhled. Na příští rok AMD chystá druhou generaci EPYCu, platformu Rome, která bude postavena na 7nm čipech architektury Zen 2. AMD má v současnosti už tyto čipy v laboratořích a šéf serverové divize Forrest Norrod vyjádřil nebývalou radost nad jejich stavem a výsledky. Přislíbil, že ve druhé polovině roku (konkrétně použil termín „brzy“, takže tím asi nebude míněno mezi Vánoci a Novým rokem) zahájí distribuci vzorků partnerům. Navíc se na tuto generaci velmi těší, protože půjde o historicky vůbec první okamžik, kdy bude mít AMD na trhu serverové procesory vyráběné na procesu plně srovnatelném s procesem, na němž budou vyráběné produkty Intelu. Řeč je konkrétně o 7nm procesu GlobalFoundries a 10nm procesu Intelu.
V galerii níže najdete kompletní prezentaci.
AMD