1TB na CD = FMD - popis fluorescenční technologie
Již dlouhou dobu je ve vědeckých kruzích jasné, že budoucnost ukládání dat není ve dvourozměrných modelech, tak jak je známe nyní u pevných disků, CD a DVD, ale ve třírozměrných technologiích. Již se tu rýsuje holografický, či víceúrovňový (multilevel) záznam. I když DVD používá dvě vrstvy, je bohužel nemožné zvětšovat kapacitu jednoduchým zvyšováním počtu vrstev. Koherentní povaha laserového paprsku totiž způsobuje značné interference, rozptyl a mezivrstvé přeslechy, které mají za příčinu takovou degradaci výstupního signálu, která se již velmi obtížně filtruje. Se stoupajícím počtem vrstev se všechny tyto negativní jevy rychle násobí. Navíc se výroba vícevrstvých médií setkala ve výrobě se značnými technologickými problémy, jenž šla ruku v ruce se stupňujícími se nároky na kvalitu optiky. Z toho důvodu byly tyto klasické vícevrstvé technologie opuštěny.
FMD, pravda, také využívá více vrstev, ale k této technologii přidává jednu geniální myšlenku. Stejně jako CD nebo DVD, i zde je signál kóduje na substrát ve vrstvě jako řada značek. Každá vrstva má, stejně jako DVD, kapacitu 4,7GB. Ovšem narozdíl od DVD jsou u FMD/C jednotlivé vrstvy jsou totiž odděleny tenkou fluorescenční vrstvou. Když laserový paprsek posvítí na značku v této vrstvě, emituje se fluorescenční světlo. Toto světlo má ale jinou vlnovou délku, než světlo laseru. Je mírně posunuté k červenému konci spektra a je nesouvislé. Narozdíl od koherentního světla současných optických zařízení.
Při čtení se z emitovaného světlo odfiltruje světlo vysílané laserem, takže zůstane jen emitovaný paprsek nesoucí informaci. Takto se také sníží vliv parazitního světla a interference. Teoretické studie, potvrzené laboratorními zkouškami potvrzují, že u klasické současné technologie se kvalita signálu vlivem interference a dalších vlivů s rostoucím počtem vrstev exponenciálně snižuje, u FMD/C technologie to není vůbec tak výrazné.Testy prokázaly, že nebude vůbec obtížné vyrábět a používat i média s více jak sto vrstvami! Takto se ale dramticky zvyšuje kapacita média až na stovky gigabajtů. S využitm modrého laseru se pak dají vyrábět média s kapacitou více než Terabajt!
FM technologie se dá použít ale nejen na klasická CD, ale i na karty. Pak se označuje jako FMC. FMD logicky značí CD.
Vyjmenujme si některé výhody FMD/C:
Zvýšení kapacity
Kapacita DVD 4,7GB se díky až stu vrstev zvýší 100×. Zprvu se ale setkáme s médii s velikostí 25-140GB. Postupně se ale budou zvyšovat až na jeden Terabajt.
Rychlé paralelní čtení a nalezení potřebné informace
Paralelní čtení z více vrstev, nemožné u současné technologie, umožní číst až rychlostí 1 Gb/s.
Bezpečnější média
Fluorescenční technologie uvolní velmi tvrdé požadavky kladené na výrobu. Již nebude třeba dodržovat velmi přísně předepsanou teplotu, vibrace a laboratorní čistotu vzduchu, jako při výrobě CD nebo DVD. FMD/C tak nabídně mnohem robusnější médium než CD/DVD.
Flexibilita použití
FMD/C nabídne mnohem větší rozsah použití a nasazení než CD/DVD co se týše rozměrů tvarů a velikostí pro read-only, zapisovatelná i přepisovatelná média.
Potenciál pro další růst
FMD/C je mladá technologie, která bude ještě růst a bude se i nadále vyvíjet. Navíc nabízí i jasnou linii budoucího vývoje.
FMD/C je dílem firmy Constellation 3D Data Storage Technology, která také vlastní všechny patenty. Asi nepřekvapí, že právě tato firma vydatně pracuje na prvních zařízeních pro FMD. Jedním z nich by měl být HDTV rekordér. Kvalitu HDTV signálu totiž nestihne zaznamenat ani DVD. Koncem srpna tak C3D oznámila, že se jí podařilo dosáhnout již datového toku 20Mbit/s. Poprvé se o FMD začalo hovořit koncem roku 1999 a tehdy se objevovali informace, že by první mechaniky s toto technologií měly existovat již v roce 2000. Jak jste si ale asi všichni všimli, nestalo se tak. Dle mého, to ještě minimálně rok potrvá, než uvidíme první vzorky. Třeba to bude již na jarním CEBITu 2002.
A jak by také FMD zařízení mohla vypadat? C3D tu má několik svých představ.
Diskuse ke článku 1TB na CD = FMD - popis fluorescenční technologie