„Brzy přijde 1TB optický disk, fakt, nekecáme!“ ;-)
Předně je třeba říci, kdo za tím stojí. Použijeme opět skvělé pozitivně laděné a všeslibující hezké české slovo „startup“. Právě tím je společnost Folio Photonics založená profesorem fyziky Kennethem Singerem z Case Western Reserve University, který k sobě do party přibral několik postgraduálních studentů.
Nebudeme vás zatěžovat zbytečnými detaily, jako kdo stojí za technologií, kolik encyklopedií se na disk vejde a podobně. Zaměříme se na detaily disku jako takového. Disk je samozřejmě vícevrstvý a jestliže se doteď na trhu neobjevily disky se 16 vrstvami, jak to slibovala před nedávnem třeba firma TDK (to šlo o oboustranný disk, každá strana s šestnácti 32GB vrstvami), pak tohle bude hledat světlo světa ještě obtížněji. Disk nese celkem 64 (slovy šedesát čtyři) vrstev. Celá věda je tedy o tom, jak zaostřit na jednotlivé vrstvy a rozpoznat v nich data.
1TB disk od Folio Photonics - schéma čtení
K tomu slouží celkem jednoduchá optická finta: malinká dírka („pinhole“). Tu stačí různě posunovat a v podstatě tak volit, jakou vrstvu chceme vidět.
Schéma čtecí mechaniky pro 1TB Folio Photonics disk
Že to lidem z Folio Photonics funguje, demonstrovali tím, že do vrstev nechali namísto dat vytvořit miniaturní obrázky. Dostali zhruba nějaký takovýto výsledek, který ukazuje, že obrázky jednotlivých vrstev nijak významně neovlivňují, jak vypadá obrázek ve vrstvě, kterou chceme právě sledovat.
Obrázky na jednotlivých vrstvách 1TB disku Folio Photonics
A tak je to celé tradičně o tom, kdo bude mít odvahu pustit se do velkovýroby. Tak co, jste natěšeni, že se konečně setkáme s 1TB optickým diskem? ;-)