40 % nových ARM serverů se nachází v Číně
Investiční společnost Bernstein zpracovala analýzu, podle které dosahuje podíl Číny na serverech postavených na ARM procesorech 40 %. Přestože x86 procesory AMD a Intelu mají ještě převahu, podíl ARM může ještě stoupnout a za určitých okolností podíl x86 překonat. Ne snad proto, že by čínští zákazníci tuto architekturu preferovali, ale z důvodu exportních omezení výkonných x86 procesorů ze strany amerických vládních úřadů.
Bernstein via Eric Jhonsa
V důsledku toho čínské peníze nejdou americkým firmám (AMD a Intel), ale v podobě licenčních poplatků proudí k ARM vlastněné japonskou Softbank. Velké čínské firmy jako Alibaba, Huawei a Phytium jsou proto zaměřené primárně na ARM architekturu. I výrobu procesorů na této bázi postavené americké úřady číně komplikují, jmenovitě Huawei a Phytiu zabráněním přístupu k výrobním linkám společnosti TSMC. Alibabě, kterou zatím tato komplikace netrápí, pak spíše zabráněním přístupu k licenci na výkonná jádra ARM Neoverse V-series.
Bernstein via Eric Jhonsa
Čínským výrobcům proto není cizí ani architektura RISC-V, kterou (jakožto open-source) nemohou americké úřady Číně jednoduchým způsobem zablokovat. Prozatím však preferují ARM, neboť RISC-V prozatím nedosahuje výkonu a robustnosti posledních generací ARM architektur, které jsou Číně ještě dostupné.