Důvodem zrušených omezení na vývoz AI akcelerátorů do Číny je posílení Huawei
Americké zásahy omezující vývoz čipů a produktů do Číny trvají přes deset let. Za tu dobu si většina pozorovatelů povšimla, že se zásadně míjejí účinkem. Omezení amerického exportu procesorů mělo za následek vznik řady čínských procesorových start-upů, které navíc dostávají čínské vládní dotace. Mohutné investice nastaly i po omezení dodávek nástrojů polovodičové výroby - Čína si namísto toho vyvíjí vlastní. Nejinak tomu bylo po omezení dodávek AI akcelerátorů - když si je Čína nemohla nakupovat ze zahraničí, začala na nich pracovat řada tamních subjektů za podpory místních dotací.
Zatímco do omezení byl Čína závislá na dodávkách výkonných procesorů, nástrojů polovodičové výroby i AI akcelerátorů, po zásazích začala růst západnímu světu konkurence v podobě čínských výrobců i v těchto segmentech. Čína, která ve světě AI akcelerátorů nehrála ani čtvrté housle a kterou západ de facto přinutil do tohoto segmentu investovat, se nyní stává konkurentem pro západní výrobce.
V rozhovoru pro Bloomberg potvrdil David Sacks, investor a podnikatel aktuálně působící v americké radě pro vědu a techniku, že zpřísnění na vývoz AI akcelerátorů nastavená v dubnu, byla kontraproduktivní a vedla k posílení čínské společnosti Huawei na trhu s AI technologiemi. Což byl hlavní důvod faktického zrušení dubnových omezení.
Ta navíc měla mít za následek ztrátu více než $20 miliard na straně Nvidie a $800 milionů na straně AMD. Lze předpokládat, že většinu z tohoto balíku by za své produkty dostala právě Huawei, která patří k dodavatelům nejvýkonnějších řešení, která lze v Číně standardní cestou pořídit.