7nm generace Epyců bude až 64jádrová / 128vláknová, nikoli jen 48/96
Abychom se nejprve zorientovali v terminologii, podíváme se na stávající generaci serverových procesorů Epyc z generace Naples.
Ty jsou postavené z jader Zen. Čtveřice jader Zen se společnou L3 cache se označuje jako CCX (core complex). Dva CCX tvoří křemíkový modul Zeppelin, který je tedy osmijádrový. Z jednoho Zeppelinu jsou postavené standardní desktopové procesory Ryzen 1000, ze dvou high-endová řada Ryzen ThreadRipper a ze čtyř právě serverové procesory Epyc řady Naples. To pro úvod stačí.
V červnu 2016 (do vydání Zenu zbývalo 3/4 roku!) přišla redakce webu Fudzilla ze zprávou, že AMD pracuje na serverových procesorech Starship, které budou postavené na 7nm jádrech Zen 2. Tyto procesory měly podle Fudzilly nabídnout 48 jader a 96 vláken. Přesto, že měla tehdy Fudzilla docela dobré zdroje na informace o Zenu, nechal jsem tuto zprávu plavat a vrátil se k ní až začátkem září 2016, kdy se mi potvrdila z jiného neveřejného zdroje. Uplynul nějaký čas a v květnu 2017 zveřejnil web VideoCardz neveřejnou prezentaci AMD, ve které skutečně figuroval serverový procesor Starship se 48 jádry a 96 vlákny:
Tehdy ještě se štítkem Opteron. Ono totiž nebylo divu. Přestože ke zveřejnění roadmapy došlo v půlce května 2017, byla datovaná prvním kvartálem 2016, jinými slovy v okamžiku zveřejnění byla rok a čtvrt stará. Nicméně potvrzovala informace, které probublaly ven v roce 2016. Zastavme se ale na chvilku nad konfigurací 48 jader. Existuje několik teoretických možností, jak jí dosáhnout:
- 4 jádra v CCX, 3 CCX v modulu, 4 moduly v procesoru
- 4 jádra v CCX, 4 CCX v modulu, 3 moduly v procesoru
- 6 jader v CCX, 2 CCX v modulu, 4 moduly v procesoru
Na jednu stranu se mohlo zdát pravděpodobnější, že jádra v CCX zůstanou čtyři, protože tehdejší roadmapa obsahoval i zmínku o APU Grey Hawk, které mělo být čtyřjádrové. Dávalo by smysl, aby AMD použila obdobnou konfiguraci CCX jak pro APU, tak pro procesory - jako nyní:
Jenže stejně tak existovaly indicie, že bude zvýšen počet jader v CCX. Každopádně se tehdy jako pravděpodobnější jevily možnosti č. 1 a 3 než možnost č. 2. To by totiž křemíkové moduly byly nativně šestnáctijádrové, což by na poměry v desktopu bylo moc. Zvýšení počtu jader z 8 na 12 by bylo slušné, ale mezigenerační zvýšení z 8 na 16 nepravděpodobné.
Čas plynul dál a - ouha - šéfredaktor webu Canard PC Hardware, který před vydáním Zenu zveřejňoval informace, jenž se později potvrdily, přišel s tvrzením, že nový Epyc ponese 64 jader a 128 vláken:
Snad s ohledem na to, že v uniklém oficiálním slajdu AMD bylo bílé na černém, že jader bude 48 (nikoli 64) a vláken 96 (nikoli 128), tomuto tweetu nebyla věnována až taková pozornost, jakou by si zasloužil. Po určité době ale začalo být jasné, že zdaleka ne vše půjde podle uniklé roadmapy z počátku roku 2016. Šuškalo se, že došlo ke zrušení malého dvoujádrového APU Banded Kestrel, začalo se hovořit o 12nm půlgeneraci, se kterou roadmapa nepočítala. Dávalo to smysl. Již bylo jasné, že v roce 2018 7nm produkty nebudou, protože nebude proces, takže se již nikdo nedivil změně plánů a úpravám roadmapy.
AMD nakonec vydala novou (stručnou) serverovou roadmapu. Starship nikde a na jeho místě se objevilo kódové jméno Rome. Web Informatica Cero někde vyštrachal i starší, ale ne zas příliš starou roadmapu, ve které je Rome namalován jako produkt s PCIe 4.0. Což krásně korespondovalo s tweetem Canard PC Hardware.
Nyní redakce webu WCCFTech upozornila na informace čínských zdrojů, podle nichž mají serverové procesory Rome skutečně nést až 64 jader / 128 vláken. Navíc prý AMD testuje dva typy modulů:
- 6 jader v CCX, 2 CCX v modulu, 4 moduly v procesoru (= bod 3. výše) = 48 jader
- 8 jader v CCX, 2 CCX v modulu, 4 moduly v procesoru = 64 jader
Skoro to vypadá, že AMD pracovala na procesorech složených z šestijádrových CCX, z nichž půjdou poskládat až 48jádrové Epycy Starship, ty uváděla do roadmap a jejich existenci se ani nepokoušela příliš utajit. Mezi tím ale v tichosti připravovala i osmijádrové CCX, ze kterých může vzniknout až 64jádrový Epyc Rome, ale to si nechávala pro sebe a v žádných materiálech to neuváděla, dokud... Nejspíš dokud konkurence nepochybovala, že maximum bude těch 48 jader avizovaných v „uniklých“ materiálech. Vždy je totiž lepší, pokud od vás konkurence očekává spíše méně.
Je samozřejmě otázkou, zda AMD do sériové výroby dotáhne oba typy modulů, nebo pouze jeden. To asi bude záviset i na výsledné výtěžnosti, cenách výroby a situaci na trhu. Každopádně je připravená na možnost 64jádrových procesorů. Rovněž z toho něco vyplývá i pro desktop. Teoreticky by totiž mohlo za 7nm éry dojít na šestijádrová APU (=1× 6CCX) a desktopové procesory s počtem jader vyšším než 8. Třeba 10, možná 12 při plně aktivním „2× 6CCX“ modulu, ale i víc, pokud se AMD v desktopu rozhodla použít „2× 8CCX“ (tzn. až šestnáctijádrové) moduly.
Je jasné, že letošní rok se 7nm produktů nedočká, proto přijdou 12nm Ryzeny 2000, ale proslýchá se, že v současnosti plánuje AMD vydání 7nm Zen 2 před polovinou roku 2019.