A co na UASP Ubuntu Linux?
Ubuntu 11.10
Protože nejen systémem Windows jsou počítače živy, i když je to jejich majoritní krmivo, vyzkoušeli jsme pro jistotu také Ubuntu v nejnovější stabilní verzi 11.10. Doinstalovali několik aplikací, zejména KInfoCenter, abychom zjistili, zda vůbec UASP poběží. Máme tu dva USB3.0-SATA můstky: ASMedia ASM1051E s podporou UASP a LucidPort USB300-REV2, ten má firmware bez podpory UASP a úspěšně jsme s ním pracovali pod Linuxem už dříve.
Na obrázku vlevo se zařízení identifikovalo prostě a jednoduše jako MassStorage Device, což nám říká, že jde o klasický BOT režim. To, že se druhé zařízení hlásí jako ASM1051 UASP, nám může napovědět, že jde skutečně o UASP připojení, i když jsme měli chvíli podezření, že jde o pouhou textovou identifikaci vydávanou samotným úložištěm (tedy především můstkem). Na druhou stranu pokud by šlo o BOT, asi by se zařízení nehlásilo takto jménem, ale prostě MassStorage Device, jako vedle LucidPort.
Druhou indicií, že jde o UASP, byl test výkonu. Nejprve se podívejme na výsledek s LucidPortem:
A nyní ASMedia UASP:
Právě skutečnost, že to nefunguje, nám napovídá, že jsme měli tu čest s UASP. Zkoušeli jsme UASP zařízení připojit i přes čip Renesas, tam jsme se při snaze otestovat výkon rovnou dočkali totálního zátuhu systému.
Třetím a asi nejspolehlivějším vodítkem byl výpis příkazem dmesg upřesněným na výpis řádků obsahujících řetězec scsi, tedy:
dmesg | grep scsi
Zvýraznili jsme dva řádky, první jasně říká, že jde o UAS protokol, druhý (klasická fleška v USB portu) je tradiční USB Mass Storage.
Ubuntu 12.04 Alpha („Precise Pangolin“)
Zkusili jsme také rannou verzi Ubuntu s krycím jménem „Precise Pangolin“. Nedočkali jsme se ničeho lepšího:
UASP se opět korektně detekuje, ale už při vložení dojde k pádu nesouvisející aplikace a následná práce s takovým zařízením je žádná. Když budete trpěliví vybavne na vás Kernel Panic (což je pro neznalé ekvivalent modré obrazovky ve Windows).
Musíme říci, že se tomu moc nedivíme. UASP zařízení na trhu skutečně asi není tolik, aby se někomu z vývojářů otevřeného systému dostalo do rukou a náležitě na něm odladil ovladač. Co jsme tak „googlili“, UASP driver byl pro Linux vytvořen v podstatě jen na základě existence specifikace, otestovat to nebylo doposud na čem.