ACard Bridge Adapter AEC-7720UW (redukce IDE-SCSI)
Kapitoly článků
Stejně jako u recenze USB 2.0 a FireWire, i u této jsem si nejprve stanovil cíl. Primárně jsem chtěl zjistit, o kolik se zpomalí přenos z disků, jestliže budou připojeny přes redukci a SCSI sběrnici oproti přímému připojení na IDE kanál. A z toho se potom dají vyvodit nějaké závěry. Také mne zajímalo, jestli je přes tuto redukci možné připojit CD-ROM mechaniky a nebo dokonce i vypalovačky. Dokáží pak na ně vypalovací programy zapisovat?
Pokud si pořídíte Acard Bridge Adapter AEC-7720UW, tak získáte malou krabičku a v ní jen vlastní redukci, kterou máte možnost vidět na obrázku vpravo, napájecí rozdvojku a rozkládací papír, který slouží namísto manuálu. Ono ani není moc co popisovat, takže informace na papíře jsou dostačující, ovšem jen za předpokladu, že zvládáte jazyk anglický.
Zadíváte-li se do popisů parametrů této redukce, zjistíte, že na jedné straně je rozhraní Ultra Wide SCSI a na straně druhé podporuje ATA/66 i ATA/100 disky. Aby bylo jasno v přenosových rychlostech, připravil jsem srovnávací tabulku:
|
Popisovat jednotlivé SCSI rozhraní je mimo rámec tohoto článku, takže jen upozorním na fakt, že Ultra2 SCSI je vlastně jen formálně definováno a běžně se nepoužívá, ale mnohá zařízení nesou označení právě Ultra2 SCSI. Pokud na takové zařízení narazíte, tak si můžete být jisti, že má na sobě rozhraní Ultra2 Wide SCSI.
Ale nyní zpět k IDE a SCSI. Jak je vidět, rychlejší nežli ATA/133 i ATA/100 jsou rozhraní Ultra3 SCSI, Ultra160 SCSI a Ultra320 SCSI. Ovšem abychom byli spravedliví, tak nejrychlejší dnešní IDE disky dokáží dodávat data maximálně lehce přes 40 MB/s, což znamená, že pro ně bude více než dostatečné i Ultra2 Wide SCSI. Jenže na redukci najdeme jen rozhraní Ultra Wide SCSI, takže jeho maximální propustnost 40 MB/s by už dnešním diskům nemusela stačit. Inu, uvídíme, co na to testy.
Diskuse ke článku ACard Bridge Adapter AEC-7720UW (redukce IDE-SCSI)