Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Hodnocení

Obr: ACard Bridge Adapter AEC-7720UW (redukce IDE-SCSI)
Ačkoli převážně testujeme vypalovačky, začínáme čím dál častěji zaměřovat pozornost i na jiné oblasti. V poslední době se snažíme dívat na různá rozhraní a již jsme otestovali USB 2.0 a FireWire. Dnes máme na pořadu dne něco přeci jen trošku jiného: zkoumáme redukci z IDE na SCSI. Je tedy vhodné IDE disky připojovat přes SCSI rozhraní, nebo je lepší je nechat na IDE? Je lepší používat SCSI disky, nebo IDE přes redukci? Dají se přes tuto redukci používat například i IDE vypalovačky? Na tyto a snad i další otázky se pokusíme v tomto testu odpovědět.

Kapitoly článků

Někoho by mohlo napadnout, že zatěžuje-li SCSI sběrnice procesor méně, než IDE, tak by si mohl pomoci připojením svého IDE disku přes SCSI. Jenže to je vzhledem k rychlostem dnešních disků a k faktu, že redukce podporuje jen ATA/33 rozhraní, mylná domněnka. Ve skutečnosti by byl disk pomalejší, nežli připojený přes ATA/66 (samozřejmě za předpokladu, že to hodláte udělat s nějakým novým diskem, ale lze těžko předpokládat, že by někdo chtěl použít nějaký starý disk). Takže k čemu vlastně taková redukce může být? Odpověď je velmi jednoduchá: na vytvoření velkého diskového pole.

Pokud totiž chcete nějaké velké diskové pole, které by mělo dobré vlastnosti, musíte sáhnout po SCSI. Sice se v poslední době objevují i IDE RAID řadiče (nyní nemám na mysli ony pseudo RAID řadiče, které podporu RAIDu mají jen v BIOSu a o zbytek se musí postarat ovladače v operačním systému), ale mám na mysli skutečné hardwarové IDE RAID řešení. Nabízí je dnes už několik firem, mezi nimi jsou například Promise, 3ware či Infortrend (ten najdete v nabídce TPC, které nám tuto redukci k otestování zapůjčilo). Ovšem stále se musí ve srovnání s profesionálními SCSI RAIDy ještě lecos učit.

Sice takto postavené pole nebude z nejrychlejších, ale bude velmi levné. Například si řekněme, že chcete postavit RAID 5 pole o kapacitě přibližně 500 GB a nepotřebujete, aby bylo extrémně rychlé. Pokud použijete IDE disky, můžete vzít čtyři 160 GB Maxtory a k tomu čtyři tyto redukce. 480 GB pole by vás vyšlo na přibližně 4×12 000 + 4×5450 = 69 800 Kč (vše počítám v koncových cenách s DPH). V případě použití SCSI disků byste museli vzít osm 73 GB SCSI disků, čímž by vzniklo RAID 5 pole o kapacitě 511 GB, ale za cenu 8×32 000 = 256 000 Kč. Přibližně 3,5× levnější řešení je už znát, co říkáte?

Samozřejmě, mohli byste zvolit IDE RAID a tím ještě trochu ušetřit, ale to byste přišli o výhody SCSI. Z nich jedna, rozhodně ne nepodstatná, je v délce a množství kabelů. Zatímco na jeden SCSI kabel můžete "navěsit" až 15 disků, u IDE RAIDů platí, že co disk, to extra kabel. Navíc IDE kabely mohou být dlouhé maximálně kolem 40 cm, kdežto SCSI až 1,5 m. To v případě použití většího množství disků hraje nemalou roli. A také, jak už jsem popsal výše, jsou možnosti SCSI RAIDů poněkud dále, než možnosti IDE RAIDů.

A nyní k připojování CD mechanik s pomocí redukce. Přiznávám, je to poněkud drahé a navíc problematické. Možná by mohlo snížit cenu použití redukce AEC-7720U, která nemá Ultra Wide SCSI, ale "jen" Ultra SCSI. A pokud jde o tu problematičnost, tak v případě CD-ROM mechaniky by asi bylo vhodné zvolit jednu z doporučovaných (viz předešlá strana). To s vypalovačkami je ještě větší potíž, výrobce doporučuje jen Ricohy, musíte mít SCSI řadič od Acard a navíc vám určitě nebudou takto připojenou vypalovačku podporovat programy CDRWIN, Nero a CloneCD. Stojí to za to?

Můj závěr tedy zní: tato redukce je vhodná na tvorbu velkokapacitního diskového pole, u kterého není rychlost kritickou záležitostí a jemuž nepostačují možnosti IDE RAID řadičů. Nenapadá mne jiné vhodné použití.

Reduci poskytla firma TPC s.r.o., děkujeme
Koncová cena včetně DPH: 5441,20 Kč.

Kapitoly článků

Diskuse ke článku ACard Bridge Adapter AEC-7720UW (redukce IDE-SCSI)

Žádné komentáře.