Hodnocení
Kapitoly článků
Někoho by mohlo napadnout, že zatěžuje-li SCSI sběrnice procesor méně, než IDE, tak by si mohl pomoci připojením svého IDE disku přes SCSI. Jenže to je vzhledem k rychlostem dnešních disků a k faktu, že redukce podporuje jen ATA/33 rozhraní, mylná domněnka. Ve skutečnosti by byl disk pomalejší, nežli připojený přes ATA/66 (samozřejmě za předpokladu, že to hodláte udělat s nějakým novým diskem, ale lze těžko předpokládat, že by někdo chtěl použít nějaký starý disk). Takže k čemu vlastně taková redukce může být? Odpověď je velmi jednoduchá: na vytvoření velkého diskového pole.
Pokud totiž chcete nějaké velké diskové pole, které by mělo dobré vlastnosti, musíte sáhnout po SCSI. Sice se v poslední době objevují i IDE RAID řadiče (nyní nemám na mysli ony pseudo RAID řadiče, které podporu RAIDu mají jen v BIOSu a o zbytek se musí postarat ovladače v operačním systému), ale mám na mysli skutečné hardwarové IDE RAID řešení. Nabízí je dnes už několik firem, mezi nimi jsou například Promise, 3ware či Infortrend (ten najdete v nabídce TPC, které nám tuto redukci k otestování zapůjčilo). Ovšem stále se musí ve srovnání s profesionálními SCSI RAIDy ještě lecos učit.
Sice takto postavené pole nebude z nejrychlejších, ale bude velmi levné. Například si řekněme, že chcete postavit RAID 5 pole o kapacitě přibližně 500 GB a nepotřebujete, aby bylo extrémně rychlé. Pokud použijete IDE disky, můžete vzít čtyři 160 GB Maxtory a k tomu čtyři tyto redukce. 480 GB pole by vás vyšlo na přibližně 4×12 000 + 4×5450 = 69 800 Kč (vše počítám v koncových cenách s DPH). V případě použití SCSI disků byste museli vzít osm 73 GB SCSI disků, čímž by vzniklo RAID 5 pole o kapacitě 511 GB, ale za cenu 8×32 000 = 256 000 Kč. Přibližně 3,5× levnější řešení je už znát, co říkáte?
Samozřejmě, mohli byste zvolit IDE RAID a tím ještě trochu ušetřit, ale to byste přišli o výhody SCSI. Z nich jedna, rozhodně ne nepodstatná, je v délce a množství kabelů. Zatímco na jeden SCSI kabel můžete "navěsit" až 15 disků, u IDE RAIDů platí, že co disk, to extra kabel. Navíc IDE kabely mohou být dlouhé maximálně kolem 40 cm, kdežto SCSI až 1,5 m. To v případě použití většího množství disků hraje nemalou roli. A také, jak už jsem popsal výše, jsou možnosti SCSI RAIDů poněkud dále, než možnosti IDE RAIDů.
A nyní k připojování CD mechanik s pomocí redukce. Přiznávám, je to poněkud drahé a navíc problematické. Možná by mohlo snížit cenu použití redukce AEC-7720U, která nemá Ultra Wide SCSI, ale "jen" Ultra SCSI. A pokud jde o tu problematičnost, tak v případě CD-ROM mechaniky by asi bylo vhodné zvolit jednu z doporučovaných (viz předešlá strana). To s vypalovačkami je ještě větší potíž, výrobce doporučuje jen Ricohy, musíte mít SCSI řadič od Acard a navíc vám určitě nebudou takto připojenou vypalovačku podporovat programy CDRWIN, Nero a CloneCD. Stojí to za to?
Můj závěr tedy zní: tato redukce je vhodná na tvorbu velkokapacitního diskového pole, u kterého není rychlost kritickou záležitostí a jemuž nepostačují možnosti IDE RAID řadičů. Nenapadá mne jiné vhodné použití.
Reduci poskytla firma TPC s.r.o., děkujeme
Koncová cena včetně DPH: 5441,20 Kč.
Diskuse ke článku ACard Bridge Adapter AEC-7720UW (redukce IDE-SCSI)