Opravujeme monitor: Acer AL2423W
Kapitoly článků
Acer AL2423W si opět hraje na „vyšší třídu“, ale výsledek je trochu tragedie. Na druhou stranu, když se nad tím člověk zamyslí, jaksi lze očekávat, že když vám tam výrobce nacpe vše-v-jednom za skoro nejnižší cenu na trhu, asi to nebude ono. V tomto případě je to 24" panel typu P-MVA, který má integrované reproduktory jako bonus; pro úplné štěstí už chybí jen USB hub. Zdroj dodala FSP Group, což je, jak se mi po pár předchozích zkušenostech zdá, běžný dodavatel pro monitory Acer s lepšími panely (než TN).
Logická deska je také sama o sobě velmi podobná starším monitorům s panelem PVA, které jsem už měl v ruce, ať to vyrábí kdokoli. AL2423W zvládá rozlišení 1920×1200 bodů při kontrastu 1000:1 a odezvě udávané na 5 ms. Štítek už ovšem naznačuje, jak to je, protože čím víc eskremento smrdí, tím víc voňavky je třeba použít. Tolik certifikací jsem neviděl ani na vietnamské tržnici.
Montovnou je tentokrát Německo. Po šesti letech přišel klasický syndrom – zapínání začalo být stále větším utrpením, až to majitel vzdal. Mrknuli jsme se tedy dovnitř. K tomu bylo zapotřebí odmontovat stojan přišroubovaný k pozici pro standardní uchycení VESA a dva šroubky při spodní části. Rozloupnutí rámečku a zadního deklu bylo tentokrát poměrně dost bolavé, drželo to dohromady hodně pevně a do šroubováku jsem musel vždy párkrát prásknout. Nicméně kryt nakonec povolil a úchyty se při tom naštěstí ani neulámaly.
Monitor je postaven přeci jen trochu lépe, než běžný bazmek za tři tisíce. Nakonec, uvnitř je hromada místa, tak proč se uskromňovat. Invertor pro (odhadem) šestici trubic je úplně bokem na samostatné desce, přes konektor/kabel na horním obrázku je k němu veden proud. Konektory a kabely na spodním obrázku zase vedou od panelu s tlačítky a od reproduktorů. Zejména za tento doporučuji příliš netahat a spíše si při jeho odpojení pomoct šroubovákem (úplně stačí ho přitlačit shora a pak nasadit páku o kovovou kostru), řešit utržené vlasové vodiče není právě dvakrát příjemné.
Deska na sobě má podpis výrobce, zajímavé je odizolování a odstínění části vysokonapěťové primární strany dodatečnou deskou. Přiznám se, že jsem to při opravě pořádně neprostudoval, nicméně zpětně se zdá, že zde je dokonce aktivní korekce účiníku typu boost.
Ve zdroji jsou celkem tři větve, +5 V SB (two-transistor forward) a pak +12 V (napájení logické desky) spolu s +19 V (napájení invertoru), obě na primární straně se single-transistor forward topologií.