Opravujeme monitor: Acer AL2423W
Kapitoly článků
Že jsou použity nepříliž kvalitní kondenzátory asi není nutně nějak explicitně zmiňovat; případy, kdy to tak nebylo, stále počítám na prstech jedné ruky. Horší ovšem je, že pájení je dost mizerné. Použitá RoHS pájka stojí za starou belu, při propichování dírek dentálním pátradlem se spoje ani jednou netavily, ale rovnou se vždy rozlámaly. Samozřejmě tak všude na desce byla spousta tvořících se studených spojů a přímo na primární straně pod tzv. freewheeling diodou se jeden už před nějakou dobou hezky vytvořil.
To je dioda pro vybíjení/demagnetizaci transformátoru přes pomocné vinutí, aby nedošlo k saturaci jádra. Jen díky velkému štěstí k tomu tedy nedošlo, očividně tu však byl neuvěřitelný přechodový odpor a spoj se cyklicky zahříval na velmi vysoké teploty.
I přes značnou oxidaci se podařilo spoj z větší části propájet, pro jistotu jsem nanesl pájky větší množství a dotáhl ji přímo na pájku nanesenou v okolí, pro zvýšení vodivosti příslušných cest. Nicméně zda to bude stačit se ukáže, deska je dost zčernalá a existuje riziko další degradace. Jestli totálně zuhelnatělý kuprexit nevede elektrický proud při napětí stovek voltů se tedy ukáže.
Pak tedy přišly na řadu kondenzátory, kromě všech velkých, tj. po dvou na +12 a +19 V (použity Chemi-Cony KY 1000 uF/16 D10 a LXZ 1000 uF/25 V D12,5) a třech na +5 V (KY 1200 uF/6,3 V D8 a dva 1500 uF/6,3 V D10) bylo přímo nafouknutých i několik menších, jeden je viditelný uprostřed desky. Ty jsem nahradil všechny (krom jednoho 4,7 uF/250 V, který byl v pořádku a dle všeho nebyl nijak výrazně namáhán) odpovídajícími kousky s nízkým ESR (dva Nichicony HE 33 uF/35 V, dva PW 22 uF/25 V a jeden 10 uF/25 V). Na logické desce to nebylo přímo nutné, všechny byly víceméně v pořádku, nicméně v případě zájmu také možno nahradit, tam bych případně začal od vstupních (tzn. KY 680 uF/16 V).
Účet vyšel s tím, co jsem měnil, přibližně na stokorunu a jednu hodinu mého času k tomu.