ACID na internetu rozpozná autorsky chráněná díla
Automatic Copyright Infringement Detection systém je dílko firmy Virage patřící pod společnost Autonomy, jehož cílem je vyhledávat na internetu autorsky chráněná díla (hlavně hudbu a filmy). Podle šéfa a zakladatele firmy Autonomy Michaela Lynche „dokáže ACID detekovat nelegální autorsky chráněné dílo vystavené na internetu v jakémkoli formátu“. Dokáže prý vyčmuchat televizní klip, video na Youtube nebo na osobních stránkách uživatelů.
Šéf firmy vidí užitečnost jeho nasazení zejména v P2P sítích, čímž by si prý měli provozovatelé sami zajistit, že uživatelé jejich výměnných sítí nebudou chráněný obsah nelegálně sdílet. Reaguje tak především na nářky takových provozovatelů, kteří se často brání, že není v jejich silách kontrolovat každý soubor zvlášť, jestli náhodou nejde o autorsky chráněné dílo. ACID by toto měl dělat za ně takřka „rychlostí blesku“. Systém prý za účelem detekce používá patentovanou technologii analýzy obrazu a zvuku a vyhledává určité sekvence, podle kterých by měl poznat, oč jde. Základem je prý „meaning-based computing“, kdy nejde o vyhledávání samotných frází, ale jejich významu, čímž se dají dát do souvislosti věci, které by spolu jinak nesouvisely.
Nyní by mohla nastat mezi provozovateli výměnných systémů poměrně zajímavá situace. Pokud by provozovatelé ACID nasadili a opravdu by fungoval, spousta takových sítí může zaznamenat znatelný úpadek (co si budeme povídat – nezanedbatelné procento takto přenášených dat jsou autorsky chráněná díla). Pokud naopak provozovatelé takovou technologii odmítnou, vystavují se riziku nepřímé podpory pirátství, s čímž by mohli mít v některých zemích nepříjemné potíže. Z uživatelského pohledu tak nezbývá než zaujmout roli nezávislého pozorovatele.