Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Akcelerace přehrávání a kódování videa

Krabice
Dnes se podíváme na základní desku s čipsetem, který nVidii docela dost vynáší … zejména do výšin na poli čipsetů s integrovanými grafikami, tedy určitě minimálně na platformě Intel, pro kterou je určena. MSI P7NGM-Digital sice neobsahuje rychlejší variantu tohoto čipsetu, ale to nevadí, i GeForce 9300 nám přijde na testy vhod. Je to čipset, který obsahuje vše v jediném čipu (MCP7A), tedy severní můstek s grafikou i jižní můstek nForce 730i. Deska je zajímavá už tím, že má tři výstupy, klasický analogový VGA (15pin. D-Sub), DVI-D a HDMI.

Kapitoly článků

Přehrávání videa (H264, 1080p)

Integrovaná GeForce 9300 má jednu obrovsky sympatickou vlastnost. Do přehrávacího softwaru nemusíte vrazit ani korunu a přesto můžete mít k dispozici hardwarovou akceleraci dekódování při přehrávání Full HD (1920×1080) videa kódovaného v H264. Takových videí, hádáme, bude mezi vámi podstatně více než originálních Blu-ray videodisků, u nichž je akcelerace dekódování grafikou díky placeným aplikacím typu PowerDVD a podobně samozřejmost.

Parametry přehrávaného HD videa

My jsme vyzkoušeli jedno takové Full HD video v 25 snímcích/s přehrávat dvojím způsobem v programu Media Player Classic Home Cinema. Při prvním způsobu akceleroval dekódování procesor, při druhém způsobu sama grafika.

DirectX Video Acceleration - OFF DirectX Video Acceleration - ON
Akcelerace neaktivní Akcelerace aktivní

Sledovali jsme přitom zátěž procesoru, který jsme ořezali, jak to jen šlo: ze čtyřjádrového Core 2 Quad na 2,66 GHz jsme udělali neexistující jednojádrový procesor s 6 MB L2 cache (systému jsme stejným způsobem jako u testů 3D řekli, aby ze čtyřjádrového Core 2 Quad zpřístupnil jen jeden procesor) a frekvenci jsme natvrdo srazili na 2 GHz (v BIOSu jsme vypnuli EIST a násobič nastavili natvrdo na nejnižší hodnotu). Schválně se nejprve podívejte namátkou na test WinRARu:

Jak vidíte, kdybychom srovnávali čistě podle WinRARu, dostali bychom se s tímto ořezáním procesoru zhruba na půli cesty mezi single-threaded práci Core 2 Quad a multi-threaded práci dvoujádrového Atomu (jemu a mobilnímu Sempronu ještě budiž odpuštěno, že běhal na starší verzi WinRARu (3.61), ale vězte, že to nemá až takový vliv). Záleží však na tom, zda chcete brát WinRAR za bernou minci dnešní průměrné pro více jader „optimalizované (ale ne moc)“ aplikace, která ze dvou jader oproti jednomu vytěží celkem hodně, ale ze čtyř oproti dvěma už to není žádná sláva. Zkrátka jsme tímto ořezáním vyrobili takový lepší „Penryn-based“ Celeron, který však, jak můžete vidět hned na prvním grafu, dekódování tohoto videa nezvládá, potí se na plné pecky a během přehrávání video zatraceně zřetelně zaostává za zvukem.

Zátěž jednojádrového procesoru při přehrávání 1080p H264 s DXVA

Pokud se však akcelerace zapne, nejenže se video za zvukem nezpožďuje, ale zároveň může procesor usilovně přemýšlet nad tím, o co ještě tak může v průběhu našich testů přijít:

Zátěž dvoujádrového procesoru při přehrávání 1080p H264 bez DXVA

Ve výše načrtnutém srovnání výkonu ve WinRARu byl do grafu zanesen i dvoujádrový Core 2 Quad na 2 GHz, což samozřejmě není náhoda, my jsme test pro jistotu vyzkoušeli i s ním. Nejprve opět bez akcelerace:

Zátěž dvoujádrového procesoru při přehrávání 1080p H264 s DXVA n

Tady už je vidět, že jednojádrové variantě našeho „Crazelerona“ chybělo k tomu, aby přehrávání zvládl, docela málo. Faktem však je, že ono to přehrávání tímto způsobem je nedořešené už na straně přehrávače, kterému také více jader zrovna moc neříká. Video se totiž dokáže zpozdit i v této situaci, ale už přeci jen převládá stav, kdy se nezpožďuje. Pro pořádek ještě graf zátěže dvoujádra při akcelerovaném přehrávání:

Badaboom enkodér pracuje s GeForce 9300

Vyzkoušeli jsme si také grafikou akcelerované přehrávání videa na skutečně slabém procesoru, kterým byl Celeron 420 (1,6 GHz, 800MHz sběrnice, 512 kB L2 cache). I s ním se HD video přehrávalo v pohodě, ale takový procesor už dnes nemá valného významu.

Čistě pro zajímavost nakousneme něco ze spotřeby. Sice to je trochu zkreslené tím, že máme v sestavě relativně silný procesor (spotřeba byla měřena v situaci, kdy normálně fungují naplno všechna jádra a je zapnuta technologie EIST), ale zase je fakt, že slabší procesor může mít s přehráváním potíže. Graf spolu s ukázkami zátěže procesoru výše každopádně ukazuje, že akcelerace dekódování grafikou rozhodně smysl má, tedy v případě integrované GeForce 9300 určitě:

Kódování videa

Ačkoli tato grafika není z nejvýkonnějších (i když mezi nejvýkonnější integrované rozhodně patří), vyzkoušeli jsme si také enkodér videa Badaboom využívající nVidia CUDA.

Překódovaný výsledek v H264 enkodérem Badaboom

Sami vidíte, že rychlost kódování není nikterak závratně vysoká (DVD je kódováno do H264), ale podle vytížení procesoru spolehlivě poznáte, že se o něj stará čipset. Můžete si také porovnat výsledek na následujícím výřezu (jde o sejmutý snímek při přehrávání na plné obrazovce v rozlišení 1280×1024):

Originál MPEG2 Překódovaný výsledek v H264 enkodérem Badaboom
Originál Výsledek

Při porovnávání kvality berte na vědomí, že se video trošku „srazilo“ (ze 720×576 na 720×404, pokud se nastavil jako výsledek 720×576, obraz se natáhl). Za zmínku stojí ještě jedna věc: Ačkoli bylo zatížení procesoru nízké, zatížení grafiky bylo zjevně hodně velké, protože se velice citelně zpomalila odezva grafického prostředí (z plynulosti se stal zřetelně trhaný pohyb třeba při přesunu oken) a dalo se hovořit i o zpoždění, zejména pokud jde o Windows Aero. Berte to však jen jako zajímavost, neboť na Badaboom a vůbec GPGPU není tato grafika dobrým adeptem, pro tyto účely vyrábí nVidia podstatně výkonnější produkty. Ale faktem je, že to funguje.

Kapitoly článků

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Deska MSI P7NGM-Digital s integrovanou GeForce 9300

Pondělí, 22 Prosinec 2008 - 11:03 | WIFT | Většinou na zbozi.cz.
Pondělí, 22 Prosinec 2008 - 10:31 | Anonym | To by mě zajímalo kam na ty ceny chodíte. Tkhle...
Čtvrtek, 4 Prosinec 2008 - 12:36 | Anonym | Heh, vzdycky jsem si myslel ze nas Microsoft...
Čtvrtek, 4 Prosinec 2008 - 12:00 | WIFT | >> JoPe: Tak zrovna náhodou FSP350-...
Čtvrtek, 4 Prosinec 2008 - 11:04 | Anonym | ... desce s čipsetem Intel P31, která stojí jen...
Čtvrtek, 4 Prosinec 2008 - 10:37 | Anonym | Zajímalo by mě, zda spotřebu měříte na vstupu...
Čtvrtek, 4 Prosinec 2008 - 09:52 | Anonym | offtopic - Měli byste lépe "rozmazávat...
Čtvrtek, 4 Prosinec 2008 - 09:49 | Anonym | Povodne som chcel povedat nieco k tej doske, ale...
Čtvrtek, 4 Prosinec 2008 - 09:35 | WIFT | >> Wlcheck: Mnojo, šotek si zase...
Čtvrtek, 4 Prosinec 2008 - 09:17 | Wlcheck | Už jsem to tuším zahlédl také v jedné recenzi zde...

Zobrazit diskusi