Aktualizace ceníku AMD Opteronů, nové v B3 revizi
|
Některé prvky v tabulce si rozhodně zaslouží vysvětlení, takže tedy jej máte. To, co je označeno hvězdičkou (*), jsou procesory, které reálně ještě neseženete, protože jejich dostupnost je dle AMD plánována až na později, ale ještě v tomto čtvrtletí (takže to odhadujeme na konec června). Takovéto zvýraznění pak představuje procesory, které z ceníku AMD zmizely, jde o 1,9GHz modely se standardní průměrnou spotřebou 75 W, lze je nahradit buďto dražším rychlejším, anebo rovněž dražším, ale stejně rychlým, nicméně úspornějším modelem. V reálu tak zlevňují pouze Opterony na 2,0 GHz, přičemž jsou vždy dostupné ve dvou variantách, ve starší revizi BA a novější B3 (v nápovědě je též uvedeno pro rozlišení jejich OPN číslo). Pokud se rozhodnete dát do jednoho serveru/pracovní stanice oba typy procesorů se stejným modelovým číslem, bude to sice fungovat, ale „TLB patch“ bude aplikován na všechny procesory nezávisle na jejich revizi. Pouze pokud budou všechny v B3 (nebo případně novější), „TLB patch“ se vůbec aplikovat nebude.
Jistě jste si také všimli, že jsou to právě Opterony, kde AMD uplatňuje nový způsob udávání spotřeby Average CPU Power (ACP), který firma představila v souvislosti s uvedením čtyřjádrových Opteronů. Skutečná hodnota TDP je tedy vždy vyšší, AMD ji však již neuvádí (asi aby se zákazníci nezalekli ;-) – ne, teď vážně, AMD tuto hodnotu udává, ale jen v dokumentaci, je určena pro návrháře platforem a partnery, kteří na Opteronech staví výsledné stroje, aby na jejím základě patřičně dimenzovali chlazení). Hodnota ACP je však v případě AMD bližší tomu, co udává Intel jako TDP, v jeho materiálech také můžete najít maximální hodnotu TDP, která je také o poznání vyšší než udávaný TDP (má-li třeba čtyřjádrový Xeon X7350 udávanou hodnotu TDP jako 130 W, maximální, kterou můžete nalézt v dokumentaci, je až 152 W.
Konečně se nám v seznamu objevují i čtyřjádrové Opterony pro platformu se socketem AM2, byť s pozdější dostupností. U nich jsme revizi spíše odhadli, protože u AMD se o nich zatím moc nepíše, každopádně ceny jsou ve srovnání s ekvivalenty z řady procesorů Phenom poněkud přemrštěné (za 2,5GHz Phenom 9850 Black Edition chce AMD „jen“ 235 dolarů), takže pokud máte radši, když vám v domácím PC běhají Opterony, pak v případě platformy AM2 a čtyř jader zatím tak nějak není o co stát.
Z ceníku nakonec zmizela velká řada starých dvoujádrových Opteronů s DDR paměťovým řadičem pro socket 940 a zcela zmizely poslední zbytky těch pro socket 939 a veškeré jednojádrové. Pokud jde o zlevňování, pak se zde nic nekoná. Na scéně dvoujádrových Opteronů pro socket AM2 a F (1207) se pak neudálo vůbec nic, vše je při starém (nic neubylo, nic nepřibylo, všechny ceny zůstávají na svých místech).
|