Alternativní Blu-ray a HD DVD z Taiwanu
HD-DVD-1 je svými parametry hodně podobný HD DVD a slibuje kapacitu 17 GB. Podobnost jmen by nemusela být čistě náhodná, kdyby však OES nevyvíjela také formát HD-DVD-2, který má být naopak velmi podobný Blu-Ray. Jelikož je tento zatím ve vývoji, konkrétní parametry nejsou známy. U ostatních tří se na ně můžete podívat v tabulce:
|
* Podle kapacity
Jedna otázka je, zda hodlají být HD-DVD-1 a HD-DVD-2 mezi sebou kompatibilní. Dalo by se očekávat, že ano, když to dělá jedna firma a jmenuje se to hodně podobně. Ostatně v našich diskuzích jsou vidět nářky nad tím, že se tvoří dva vzájemně nekompatibilní formáty (myšleno HD DVD a Blu-ray) a koncový zákazník tak nebude pořádně vědět, co si má vybrat, případně jestli pak nebude muset koupit třeba přehrávač pro oba dva typy. HD-DVD-1 a HD-DVD-2 by tento problém se svou případnou kompatibilitou elegantně smazalo.
Další otázka vyvstává nad kompatibilitou HD-DVD-1 s HD DVD, případně pak HD-DVD-2 s Blu-ray. I to se dá očekávat díky velmi podobným parametrům (názvy HD-DVD-2 a Blu-ray spolu sice moc neladí, ale to nevadí). Zatím však není známo, že by HD DVD bylo kompatibilní s Blu-ray (používají sice stejný laser, ale to zdaleka není vše). Každopádně by pak mohl teoreticky vzniknout velmi zajímavý přehrávač HD-DVD-1 a HD-DVD-2 (byly-li by tyto formáty kompatibilní), který by zároveň přehrával i HD DVD a Blu-Ray (byla-li by ještě navíc zajištěna kompatibilita mezi HD DVD s HD-DVD-1 a Blu-ray s HD-DVD-2). To už ani není guláš, to je švej-ču-žou! :-)
Další možný důvod, proč vznikají tyto dva formáty, jsou samozřejmě licenční poplatky za HD DVD, případně Blu-ray. Že není třeba dráždit hada bosou nohou ví asi každý. Ne tak Philips, Sony a další, držící v rukách nové (i současné) technologie. Jejich právo na placení za používání patentů se jim jistě nedá upřít, ale výrobcům na Taiwanu a Číně už došla trpělivost, především co výše zmíněných poplatků týče. A tak zatímco poplatky za výrobu CD i DVD se mírně snížily (podle výrobců opět nedostatečně), zkouší Taiwan další vlastní alternativu (tu k DVD už začínají vyrábět, pod názvem FVD). Opět vyvstává otázka, zda se podaří těmto dvěma novým formátům prosadit (že si je Taiwan prosadí, je sice hezké, ale pro okolní svět ne příliš užitečné).