AMD a Celsia Technologies pracují na lepším chlazení GPU
NanoSpreader je podle tvrzení Celsia Technologies dvoufázová měděná komora, ve které je ve vakuu uzavřena čistá voda. Ta je absorbována jemnou měděnou síťkou a coby pára pak směřuje od zdroje tepla na druhou stranu komory, kde přichází do styku s další měděnou mikrosíťkou, kondenzuje zpět na vodu a ta se pak vrací do zdroje tepla. Na první pohled jde tedy o takovou vylepšenou heat pipe, a to podstatně. Celsia říká, že má zhruba desetkrát lepší tepelnou vodivost, navíc je tento NanoSpreader velice tenký.
Na dalším obrázku Celsia Technologies ukazuje rozdíl ve výsledku oproti použití heatpipového chlazení.
Celsia dále tvrdí, že je toto řešení v konečném důsledku nejen efektivnější, ale také lehčí a levnější (méně mědi). „Narozdíl od heatpipe náš dvoufázový NanoSpreader přichází do přímého kontaktu se zdrojem tepla, čímž také eliminuje nutnost použití těžkých kontaktních destiček, které zvyšují cenu řešení,“ zmínil se šéf Celsia Joe Formichelli. NanoSpreader může být tenký až 1,5 mm (také 2 a 2,5 mm), co do šířky lze jít až na 7 cm a délky až 50 cm, což umožňuje široké možnosti použití (ty opět naznačuje obrázek).
Nakonec abyste z toho nezískali dojem, že je to „totálně cool“, vybrali jsme z webu výrobce jeden zajímavý graf, který hovoří o závislosti na poloze NanoSpreaderu. +90 je situace, kdy je zdroj tepla pod Naonspreaderem a voda se tudíž vypařuje přirozeně vzhůru. 0 představuje polohu „vedle sebe“ a konečně −90 – tak to je typická poloha dnešních grafik, kde je zdroj tepla nad chladičem a chlazení v NanoSpreaderu tak spoléhá na vzlínání vody v měděných mikrosíťkách.
Každopádně právě dnes bude Celsia Technologies o svém řešení hovořit na 2008 AMD Technical Forum and Exposition na Taiwanu (k dispozici by pak mělo být i ukázkové video, najdeme-li, doplníme).