AMD Athlon 5370: Kabini zrychluje o 150 MHz
Připomeňme, že APU řady Kabini pro socket AM1, podobně jako současná APU Godavari pro socket FM2+, jsou vyráběna 28nm procesem. Jedná se o dobíhající generaci, na kterou v průběhu letoška začnou navazovat procesory a APU rodiny Zen, vyráběné výrazně pokročilejším 14nm FinFET procesem.
Kabini jsme v podobě dosavadního nejvýkonnějšího modelu Athlon 5350 testovali předloni po uvedení na trh a vedl si slušně. Jediné, co mu škodilo, byla ta skutečnost, že platforma je tak energeticky úsporná, že svojí spotřebou je hluboko pod optimální mezí efektivity napájecích zdrojů. Dobrým řešení jsou tak desky s DC napájením, jako oblíbený ASRock AM1H-ITX. O Kabini se dále dá říci, že už trochu morálně zastaralo, protože kupříkladu nezvládne hardwarovou akceleraci H.265 (a už vůbec ne ve 4k rozlišení), přičemž CPU část na to svým výkonem jistě nestačí. Toto je tedy potřeba mít na paměti.
Z hlediska herního výkonu integrovaného GPU jsme se tehdy vyškrábali jen tak tak ke hranici plynulost ve Skyrimu v 1366×768 v nejnižších detailech. Kabini zkrátka je spíše pro běžné nenáročné používání PC, ne na hry, ne na práci s videem či RAWy. A nový model to, obávám se, nijak zásadně nezmění.
Dosavadní Athlon 5350 nese 2,05GHz CPU část se čtyřmi jádry a 600MHz GPU se 128 stream procesory. Nový Athlon 5370 se od něj liší pouze vyšším taktem CPU části 2,2 GHz. Toť vše, GPU část má shodnou pracovní frekvenci 600 MHz. Nelze tedy očekávat nijak zásadně vyšší výkony. I kdyby se výkon CPU kupříkladu 100% přeměnil v zisk fps ve Skyrimu, dostáváme se v 1366×768/Low z 29 na 31 fps, ale to se bavíme o čtyři roky staré hře s relativně nenáročným enginem a ve velmi nízké kvalitě. Jinak řečeno: low-endový Celeron G1840 v tomto nastavení dává 37 fps.
Pravda, Kabini se umí (dle použité desky a zdroje) dostat i na méně než poloviční spotřebu, ale koho to zajímá, když vidí kalkulačku ERÚ navrhovaných změn tarifů…