AMD běží v laboratoři 7nm vzorek Navi
Když je řeč o 7nm výrobě, jde samozřejmě o proces společnosti TSMC. GlobalFoundries své 7nm záměry zrušila, Samsung je v první fázi zahájení rizikové výroby - patrně ještě bez kompletního IP - a žádný jiný subjekt v dohledné době nebude 7nm technologií disponovat. TSMC v současnosti sériově vyrábí na low-power verzi 7nm procesu; výkonná varianta pro CPU a GPU je dalším krokem. Společnost je ale schopná dodávat vzorky, na kterých si výrobci mohou ověřit funkčnost návrhu, možnosti procesu a testovat software. O 7nm vzorky od TSMC je velký zájem, což je ale také důsledkem faktu, že jiný výrobce zatím podobným procesem nedisponuje.
Vzorek Navi je nejspíš vůbec prvním vzorkem postaveným na této architektuře. Čip má být v dobrém stavu (což je nutné chápat relativně, s ohledem na to, že jde o časný vzorek - tzn. „nějak“ funguje). Bližší informace zatím nejsou k dispozici. AMD podle starších informaci počítá s Navi na druhé pololetí roku 2019. Neoficiální zdroje hovořily o tom, že se první produkt zaměří na mainstream a posun výkonnostní úrovně Radeonu RX Vega 64 / GeForce GTX 1080 do nižší cenové relace (~$250).
Navi je po Zen 2 a Vega 20 logicky třetí 7nm produkt AMD v pořadí: Důvod je prostý - nový proces TSMC je drahý, opět bylo dosaženo historického rekordu ceny za wafer. AMD musí postupovat pragmaticky a začít těmi produkty, u kterých jsou vyšší marže, aby vysoké výrobní náklady kompenzovala. To znamená v první řadě profesionální procesory (EPYCy postavené na Zen 2), ve druhé řadě profesionální grafické karty (Vega 20) a ve třetí řadě high-endové desktop procesory (Ryzen 3000). Mainstreamový model GPU Navi se tím pádem dostává v pořadí priority 7nm produktů na čtvrté místo. Zmínit lze i 7nm APU, která (jakožto produkt na pomezí low-endu a mainstreamu) se v časové posloupnosti a prioritě využití výrobních linek dostávají na místo páté.
Stále není jisté, zda krom mainstreamové Navi nakonec vznikne také high-endový model. Původně v plánu byl, později se však změnila situace a AMD dala přednost vývoji nové architektury, která má přijít po Navi. Nějakou dobu se mluvilo o vydání high-endové Navi po mainstreamovém modelu, snad začátkem roku 2020. Pokud má ale AMD zájem vydat do konce roku 2020 novou architekturu vyráběnou na druhé generaci 7nm procesu, nemusí pro ni být prioritou pracovat na dalších čipech Navi. Vyšly by jen několik kvartálů před tím a na situaci na trhu neměly výraznější dopad. Vývoj strategie se samozřejmě bude odvíjet i od výkonnostních pozic, pro která jsou jednotlivá GPU určena (pokud by se nepřekrývaly, nemusel by být s vydáním více GPU různých architektur v jednom roce problém) a také podle toho, jaké produkty nabídne konkurence.