AMD hodlá konkurovat procesorem Shanghai, ale ne Nehalemům
Intel naopak chystá uvést první tři modely procesoru Core i7 založeném na nové mikroarchitektuře „Nehalem“, která by měla opět ukázat AMD záda, a to z úctyhodné vzdálenosti (tedy natolik úctyhodné, aby podíl procesorů AMD zůstal alespoň tam, kde je, minimálně v desktopech, kam Core i7 míří). A firma AMD si toho je dostatečně vědoma, včetně skutečnosti, že zatím plány Intelu neodhalují nic o tom, že by měl „Nehalem“ dorazit tento rok do serverového segmentu. A tak vlastně AMD postaví „Shanghai“ proti současným „Core-based“ Xeonům, což by mohlo stačit alespoň na dotažení výkonu (v určitých situacích bude ten výkon pravděpodobně lepší, v mnohých srovnatelný nebo spíše horší, ale v pozici AMD se každé zlepšení počítá).
AMD hodlá tradičně využít „marketingové výhody“, kdy pro využití nových procesorů netřeba měnit celé servery, pro jejich podporu postačí upgrade BIOSu (otázka je, jestli jsou vůbec správci serverů k takovým krokům odhodláni, přeci jen server není „pecko na hraní“, kde si jen tak vyměníte procesory proto, že už se vám stávající zdají pomalé, i když ta možnost tu samozřejmě je), základem „masáže“ však bude fakt, že AMD má pro servery něco nového, zatímco Intel upřednostňuje high-end desktopový segment.
Čistě pro zajímavost mrkněte na tabulku zobrazující podíl výrobců x86-kompatibilních procesorů na trhu v segmentu server/workstation ve druhém kvartálu tohoto roku (zdroj IDC). Nárůsty/poklesy (v procentuálních bodech) jsou oproti předchozímu čtvrtletí (v Desktop segmentu uváděno jako zanedbatelné).
|