x86 licenční politika funguje jinak, aneb kupte si AMD, zablokujete Intel
AMD už asi měla dost fám kolem x86 licencí a vůbec vzájemných licenčních smluv s Intelem, a tak se rozhodla uvést vše na pravou míru. AMD a Intel mají uzavřenou smlouvu, na jejímž základě mohou obě firmy beztrestně využívat patentů (včetně x86) té druhé s nějakými drobnými výjimkami, jako je např. vývoj procesorů pro socket využívaný konkurencí a podobně.
Podle Devindera Kumara z AMD (úvodní snímek), který ve společnosti funguje jako finanční ředitel, ale tato smlouva nijak nebrání hypotetickému prodeji AMD jiné firmě, ani neznamená, že by prodejem došlo k nějaké penalizaci. Přestože se často uvádí, že by AMD svým prodejem o licenci přišla a tím by ztratila hodnotu, je tomu ve skutečnosti trochu jinak.
Kumar vysvětlil, že prodej (či jakýkoli jiný způsob převzetí kontroly) kterékoli z obou firem, by pouze anuloval platnost stávající licenční smlouvy. To znamená, že by sice AMD v tu chvíli přišla o nárok využívat technologií Intelu, ale zároveň by tím Intel přišel o nárok využívat technologií AMD. Pokud by Intel nechtěl obratem zastavit prodeje svých procesorů, musel by s novým vlastníkem AMD podepsat pokračování licenční smlouvy, případně sepsat smlouvu novou. To by samozřejmě platilo i opačně, pokud by došlo k hypotetickému prodeji Intelu jiné firmě (tato možnost velmi nepravděpodobná, takže jí protentokrát nebudeme dále rozvíjet).
Intelu by fakticky nezbylo, než smlouvu prodloužit, protože naprostá většina jeho produktů obsahuje technologie AMD (x64). Nezdá se, že by případnému zájemci o AMD hrozilo, že přijde o možnost výroby x86 procesorů.
Nabízí se ale úplně jiný scénář: Intel se v současnosti tlačí na trhy doposud okupované ARM výrobci. Dotuje vlastní Atomy, aby mohl z telefonů a levných tabletů vytlačit konkurenční ARM čipy a realizuje kroky, které jsou zkrátka mezi výrobci ARM čipů značně nepopulární. AMD mezi tím ztrácí na ceně a v současné a začátkem příštího roku (před nástupem FinFET GPU a procesorů Zen) patrně bude její hodnota na historickém minimu.
Teoreticky by mohlo dojít na situaci, kdy některý z velkých výrobců ARM procesorů AMD odkoupí. Nikoli proto, že by měl zájem sám vyrábět x86 procesory, ale proto, aby z trhu odstranil konkurenta v podobě Intelu, jehož procesory okamžikem odkoupení AMD nebude možné legálně prodávat. Otázkou samozřejmě zůstává, jak by na vzniklou situaci reagovaly regulační a antimonopolní úřady. Pokud by totiž hrozilo riziko smetení x86 procesorů ze světa, lze očekávat jakkoli pragmatický zásah příslušných úřadů - bez ohledu na právní status předešlých smluv a platných patentů.