CES 2014: AMD Nano PC, x86 HTPC platforma rozměrů smartphonu
HTPC o rozměrech Galaxy Note 3 je na jednu stranu velmi povedený počin - na druhou stranu to samo o sobě nemusí působit nijak světoborně ve srovnání s mikropočítačem Intel Edison o rozměrech paměťové karty. Jenže Nano PC je jiné. Má dostatek hardwarových prostředků ke zvládnutí Windows 8.1 a základních her k tomu. Navíc se stává referenční platformou pro HTPC s APU Mullins.
O čipu Mullins jsme se už párkrát zmínili, ale detailů známe jen poskrovnu. Fakticky jde o nástupce Temashe, takže hovoříme o energeticky nejúspornějším segmentu x86 produktů, kterým AMD disponuje. Do SDP ~2 wattů se vejdou čtyři procesorová jádra Puma (nástupce Jaguaru) a grafické jádro vylepšené architektury GCN o neznámém počtu stream-procesorů (těch možná bude více než současných 128, grafický výkon má být až 2,5× nad Atomem BayTrail Z3770). Z oficiálních dostupných slajdů lze ještě vyčíst informace o 2× vyšší energetické efektivitě oproti APU Temash a 28nm výrobě.
Krom čtyřjádra Mullins je Nano PC vybavené 256GB SSD úložištěm, kamerkou, bezdrátem (Wi-Fi, Bluetooth) a především nově standardizovaným rozhraním DockPort.
K dockportu lze připojit tzv. breakout box, který umožňuje připojení dalších zařízení (napájení, USB a HDMI). Výhodou je, že z krabičky, která leží nad (pod, či před) televizí neleze do všech stran hafopět drátů, ale jen jediný kabel, který umožňuje připojit vše ostatní někde vzadu mimo dohled, což potěší zejména estéty :-).
Hardwarová výbava krabičky by měla být dostačující i pro akceleraci méně náročných her - na výstavě si mohli přítomní vyzkoušet, že na ní FIFA 2014 bez problému běhá ve FullHD rozlišení.
Celé řešení působí velmi povedeným a slušně promyšleným dojmem - 256GB SSD a breakout box ale naznačují, že nepůjde o řešení koncipované primárně na cenu, ale produkt, kterým chce AMD oslovit především uživatele, pro něž není každý kompromis ospravedlněním nižší ceny.