Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

AMD navýšila objednávky u GlobalFoundries, odebere čipy za $1,2 miliardy

GlobalFoundries Fab8 01
GlobalFoundries s AMD uzavřely dohodu pro letošní rok. Došlo k navýšení o částku 50 milionů amerických dolarů a výroba některých čipů, dosud realizovaná jen u TSMC, se rozšíří i do GlobalFoundries.

AMD a GlobalFoundries tento týden zveřejnily dílčí části dohody, která specifikuje mantinely, v nichž se bude pohybovat výroba čipů v roce 2014. Za zásadní lze považovat dvě informace.

Navýšený rozpočet

První spočívá v navýšení rozpočtu: AMD si objedná wafery za $1,2 miliardy, což je o $50 milionů více než v loňském roce. To může souviset s rozšířením výroby procesorů pro herní konzole Xbox a Playstation (k tomu se ještě vrátíme). Redakce webu KitGuru se domnívá, že s ohledem na vyhranění části kapacit GlobalFoundries pro Microsoft a Sony tak vlastně AMD sníží počet čipů určených pro PC segment a to více než o 6 %, o která se má podle prognóz v letošním roce PC trh zmenšit.

Tato dedukce se nám jeví jako trochu nesrozumitelná. Totiž, krom údaje, že u TSMC loni vzniklo přes 10 milionů konzolových procesorů, není známo, jak velká část jejich výroby bude od TSMC ke GlobalFoundries přesunuta, případně zda vůbec k nějakému přesunu dojde (výše objednávek u TSMC klidně může zůstat nezměněná a GlobalFoundries bude vykrývat pouze narůstající poptávku).

Stejně tak je třeba zdůraznit, že zpráva udává objem výroby finančně, nikoli v počtu kusů. Protože v loňském roce AMD u GlobalFoundries vyráběla některá APU ještě na 32nm SOI procesu, kdežto letos je již vše přesunuto na levnější 28nm bulk (o průběžně klesajících cenách nemluvě), můžeme říct, že i bez navýšení výrobních nákladů by v letošním roce vzniklo u GlobalFoundries více čipů.

Proti konstatování, že produkce klasických desktopových procesorů poklesne, nelze namítat nic. Ve zprávě ale nebyl obsažen žádný údaj, na jehož základě by bylo možné konstatovat, zda tento pokles bude vyšší či nižší než 6 % očekávaných v prognózách.

Výroba semi-custom čipů u GlobalFoundries

Druhá část informací se týká právě zmíněných čipů pro konzole. AMD plánuje u GlobalFoundries vyrábět produkty, které pocházejí od její semi-custom divize (čipy na míru). Ty až dosud vznikaly pouze u TSMC na jejích 28nm linkách.

Trendy výrobních procesů

Drtivá většina čipů, kterou si v letošním roce nechá AMD u GlobalFoundries vyrobit, sjede v souladu s roadmapami z 28nm linek. Jsou to jak velká APU řady Kaveri a jeho nástupce Carrizo, tak menší mobilní SoC, které AMD podle starších informací plánuje v případě výhodnější ceny přesunout od TSMC ke GlobalFoundries. V menší míře lze očekávat experimentování s 20 a 14nm FinFET čipy, jejichž tape-out byl podle listopadových zpráv plánovaný na první polovinu letošního roku.

32nm SOI proces zůstane výsadou samostatných procesorů s architekturou Piledriver - poptávka po této generaci pravděpodobně výrazně klesne a objemy 32nm produkce budou jen nízké. Použití starších procesů lze očekávat pouze u samostatných čipsetů, které nelze dále zmenšovat (vyžadují určité minimální rozměry, aby se na jejich obvod vešla potřebná I/O rozhraní). U současné generace čipsetů AMD nezveřejnila ani použitý proces ani výrobce, u kterého vyrábí. Můžeme tedy jen spekulovat, že půjde o cosi v rozmezí 40 a 55 nanometrů (generace 700 pocházela z velké části z 65nm linek SMC). Pokud by současnou devítistovkovou generaci realizovala GlobalFoundries, lze i v jejím případě počítat s útlumem v druhé polovině roku. V té době totiž poběží výroba APU Carrizo, které v mobilní a embedded variantě bude využívat vlastního integrovaného čipsetu, čímž potřeba samostatných čipsetů klesne.

Tagy: 
Zdroje: 

Diskuse ke článku AMD navýšila objednávky u GlobalFoundries, odebere čipy za $1,2 miliardy

Žádné komentáře.