16nm proces připravuje TSMC hned ve třech verzích, výroba začne letos
Pokud se na 20 nanometrů díváme z hlediska klasických desktopových procesorů a grafických karet, jde ještě o poměrně vzdálenou budoucnost (první produkty očekáváme ve druhé polovině roku - patrně spíš k jejímu konci). Ve sféře mobilních čipů jde ale o přítomnost - například Apple už má čipy A8 od Samsungu i TSMC v rukou minimálně měsíc a nyní probíhají přípravy k sériové výrobě.
I když by se mohlo zdá, že někteří výrobci (resp. designéři) přejdou rovnou na 16 nm, které jsou v těsném závěsu za 20 nm (vypadá to zatím na rozdíl tří kvartálů), bude realita spíše opačná a většina firem zůstane na 20 nm co nejdéle (k podrobnostem se ještě vrátíme). TSMC připravuje následující varianty 16nm výroby:
- 16nm FinFET - Q4 2014
- 16nm FinFET+ - Q4 2014
- 16nm FinFET Turbo - 2015-2016
O prvních dvou jsme už měli možnost slyšet. Uvedené datum značí dobu, kdy dojde ke zkušebnímu spuštění linek - v obou případech jde o konec letošního roku. Verze označená plusem by měla nabídnout zhruba o 15 % vyšší rychlost (taktovací frekvenci), přičemž tranzistorová denzita i energetické nároky nebudou negativně ovlivněny.
Plusové varianty, jejíž masová výroba je zatím plánována na samý začátek příštího roku, by měl mezi jinými využít Apple pro SoC generace A9. Třetí varianta s přídomkem Turbo je velkou neznámou. Dozvídáme se o ní poprvé a kromě označení (pravděpodobně jen pracovního), z něhož lze odhadnout cílení na nejvýkonnější segment, o ní nevíme prakticky nic.
16nm proces bude mít smysl pro ty výrobce, pro které je prioritou číslo jedna nízká spotřeba a naopak je netíží finanční stránka. Typickým představitelem takové firmy je Apple, který nemá problém nejdražší výrobní procesy zaplatit, protože produkty na nich postavené snadno a výhodně prodá. Menší firmy naopak zůstanou na 20 nanometrech co to půjde: 16nm výroba (alespoň první dvě verze) nepředstavují výrazné zmenšení čipů, hovoří se o zhruba 5 %. Cenový rozdíl přitom bude několikanásobně vyšší. Pro výrobce, jejichž prioritou je poměr cena/výkon, nebude mít minimálně 6-8 kvartálů přechod na 16 nm smysl.
Podobné to bude i na poli grafických karet a větších procesorů - produkty roku 2015 budou patrně bez výjimky 20nm a nějaké 16nm experimenty určené pro mobilní sféru uvidíme nejdříve v roce 2016, pokud vůbec.