Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k AMD Piledriver překročí 4 GHz díky technologii Resonant Clock Mesh

Da se nekde najit oficialni vyjadreni potvrzujici tu bachorku o rucnim navrhu, nebo je to jen jedna pani povidala od dob uvedeni bulldozeru?

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

To není báchorka, AMD od 65nm výrobního procesu používá k modelování výrobní struktury procesorů automatické nástroje. Důkazem je zhoršení provozních vlastností architektury K8 i přes změnu výrobního procesu (90nm -> 65nm). Od Barcelony se to s AMD jen veze. Nedávno na anglofilních webech prošla informace, že amd opět přechází na ruční modelování, ale první výsledky budou až tak za 2roky.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Komplexní čipy jako jsou cpu nelze navrhovat výhradně ručně (full custom design) a pokud já vím, AMD tak ani nikdy nečinila. Ručně byly navrhovány pouze kritické části cpu jako cache, registry atp. Je ale možné, že se AMD i na tyhle "ruční optimalizace" v návrhu prostě vykašlala. Ale kdo ví, jak to bylo?

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Tak to jo, to je dukaz jako noha...
Jen nechapu kdyz kdejakej pepa na foru vidi jak to delaji spatne, tak kluci v AMD to nevidi.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ja ti poviem niečo z vlastnej skusenosti. Navrhujem okrem iného aj plošné spoje a používam k tomu aj automatické nástroje. Divil by si sa, aké trasy spojov dokáže autorouter vymysliet. Síce by to fungovalo, ale ak má človek v danej oblasti dlhoročné skúsenosti, tak už na prvý pohľad sa dajú odhaliť miesta, kde by napríklad prišlo k zvýšeným interferenciám a podobne. Ručná optimalizácia je potom vždy nevyhnutná a vyžaduje to dosť skúseností a času.

Verím, že takých ľudí, čo sa vyznajú v oblasti návrhu procesorov je málo a treba ich aj zaplatiť. A ak ich firma nezaplatí, tak príjme ľudí s menšími skúsenosťami a tí nemusia vždy kritické miesta v návrhu odhaliť.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Samozrejme, to ze stroj niekedy navrhne kravinu pretoze clovek mu nie je schopny naspecifikovat vsetky podmienky nerozporujem.

Mas ale pocit ze AMD je firmicka ktora ma problem zaplatit svojich klucovych ludi? Ako vsetci ti ludia na tych forach poznaju vnutornu strukturu produktu? Ako vedia do akej miery su to poskladane funkcne bloky a do akej miery je to optimalizovane rucne? Ci v AMD zadali programu "nove revolucne CPU" a potom isli na 2 roky na dovolenku? Proste v AMD im nieco nevyslo, nie je iste ci predbehli dobu, alebo si zvolili zle ciele, alebo vsetko bolo ok, len realizacia bola zla. Ale reci ako ze v AMD proste nevedia co robia od ludi ktori o CPU vedia prd su smiesne.

+1
-6
-1
Je komentář přínosný?

Tohle je totální nesmysl. automatizovaným návrhem se dá navrhovat třeba Bobcat a i ten je tzv. "half custom", ale velké procesory jako je Phenom II nebo Bulldozer jsou vždy optimalizované ručně "full custom". Celá tahle báchorka o automaticky navrhovaných CPU vznikla na základě slabého výkonu Bulldozeru. Jak píše Webwalker, je možné že AMD někde něco v průběhu "ošidila", ale to jsou jen ničím nepodložené doměnky a každopádně závěr je takový, že zcela automatizovaným procesem takto komplexní CPU nelze navrhovat.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

představa, že nějaká cvičená opice zmáčkne tlačítko a na konci procesu vyjede "Bulldozer" je přinejmenším úsměvná :o))

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Promiň, že tě musím zklamat, ale potvrdil to i jeden z bývalých inženýrů AMD, který se mimo jiné právě možnostmi automatizace zabýval. A právě ten mluvil o -20 % jako o nejlepším výsledku, jakého bylo možné (v době jeho odchodu z AMD) automatizací dosáhnout oproti klasickému postupu. Na samotném faktu, že AMD radši obětovala 20 % na frekvencích než aby odložila vydání o další rok a uvedla BD až po IvyBridge, mi nic nelogického nepřijde. Zvlášť když počítali s tím, že se jim do ruky dostane technologie, která část tohoto nedostatku smaže a přitom nebude stát další zdržení.

Ono se to jevilo jako nepravděpodobné s ohledem na původní údaj o počtu tranzistorů - nedávalo by smysl, aby s automatizovaným (méně efektivním) návrhem dosáhli vyšší denzity tranzistorů než Intel. Když se ukázalo, že denzita je ve skutečnosti výrazně nižší než u Intelu (ačkoli tomu tradičně bývalo naopak), tak to sedí.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ať počítám jak počítám, denzita je podobná a "hypotetické" Sandy Bridge o velikosti 315mm2 by mělo podobnou hustotu jako současný BD. Vzhledem k udávanému počtu tr. 215mm2 SB obsahující 996milionů/1,16miliardy a 315mm2 Bulldozeru s cca 1,2 miliardy/1,4miliardy dle Kantera. Rozdíl je nějakých 200mil.tr. což při miliardovém počtu nehraje roli a může být připsáno jiné velikosti cache a přítomnosti GPU v SB.

Jak jsem napsal, určité části BD byly navrhovány strojově, to ovšem neznamená že se to týká celého návrhu CPU. Pouze těch"kritických" částí, které by vyžadovaly časově náročné (drahé) "ruční" optimalizace.

"Building circuits to meet these constraints is quite a challenge, given the module’s aggressive frequency target and the necessity to keep power consumption under control. At ISSCC I will discuss how AMD’s world-class design team met these goals without resorting to a full-custom design. To allow rapid prototyping of new ideas and reduce time to market, full-custom design blocks were replaced with circuits built out of standard cells, using conventional ASIC techniques and a couple of unique twists. Additional innovation can be found in how Bulldozer handles high-speed operation. When a core operates at multi-gigahertz frequencies, as they do in the Bulldozer module, some of the time period between clock ticks must be dedicated to the uncertainty in arrival time of the rising and falling clock edges instead of logic functionality; this is known as duty cycle variation and clock jitter. The Bulldozer core uses circuit design techniques that tolerate this clock uncertainty, and allow more of the clock period to be used for logical work.

viz: http://blogs.amd.com/work/2011/02/21/amd-at-isscc-whats-in-a-box/

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Bulldozery, Pilledrivery a dalsie stavebne techniky ... by potrebovcali zvysit Instrucions Per Cycle (IPC). V porovnani s poslednymi Ph II su na tom o 10% horsie, so Sandy Bridge a nadchadzajucimi Ivy Bridge je to TOTALNA KATASTROFA, okolo 40 % nizsie IPC.

Ceny ma ale AMD UZASNE (a tym aj pomer cena/vykon v high-ende), to je fakt.
6-jadraky za 150-200 € o com Intel nemoze snivat ani v roku 2015 ...

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Otázka za co chceš platit - za počet jader, nebo za výkon? Pokud za to první, tak potom věřím, že se ti ceny zdají "bombové". Pokud za to druhé, tak zjistíš, že např. Core i3-2120 má vyšší výkon než šestijádro Bulldozeru, stojí o 500Kč méně a má poloviční spotřebu. A stará šestijádra pro změnu už nejsou k dostání(neříkám, že nenajdeš někde ukrytých pár kusů).

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Tohle imho není formulováno příliš šťastně.
Chceš tedy lidem využívající vícevláknové aplikace typu rendering aj. doporučit i3, aby získali vyšší výkon?

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Řeknu to takto - i3 bych mohl doporučit skoro komukoliv, FX-6100 málokomu. Zatímco i3 exceluje aspoň v lehce vláknových aplikacích, FX-6100 je i v multi-vláknových aplikacích (tzn ta jeho nejlepší stránka) jen odpovídající ceně a v těch s malým počtem vláken je vysloveně slabý.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Nepisem o FX-6100. Taky 6-jadrak nechcem ani za 50 €, pretoze je mozno aj o 1/4 menej vykonny ako 6-jadrova spicka Ph II 1100T.

Core i3-2120 (3,3 GHz) má vyšší výkon než šestijádro Bulldozeru (tiez 3,3 GHz)??? Core i3-2120 je dvoj-jadro - prebud sa. Az tak zle na tom AMD nie je. Bavime sa o kumulativnom vykone vsetkych jadier. Isteze IPC ma SandyBridge v priemere vyssie mozno aj o 50% (1,5-nasobok), niekde aj o 100% (2-nasobok) ... Neviem ci su teraz v kurze nejake spacialne kryptovacie instrukcie (ktore Intel ma a AMD nie) a kde Intel vedie o 1000% (10-nasobok). Avsak SYNTETICKY vykon vsetkych CPU jadier ma AMD v tomto pripade vacsi. AMD je na tom s Bulldozerom VEEEELMI zle, ale IMHO nie az tak zle, aby NA JEDNO JEDINE JADRO A NA TEN ISTY TAKT Sandy Bridge museli byt TRI TAKMERJADRA Bulldozera. Myslim ze je to niekde okolo DVOCH takmerjadier, ale nie troch.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Odpověď je ANO, má vyšší výkon. Samozřejmě ne v každém jednom testu, ale v průměru přes opravdu hodně testů ano. Pro výsledky se podívej např ke konkurenci, kde testovali i3-2100 i FX-6100. i3-2100 má 97% výkonu FX-6100. Zvýšení frekvence u 2120 je o 6,5% a tomuto navýšení se bude blížit i navýšení reálného výkonu.

PS: ve stejném testu se můžeš přesvědčit, že jeden modul ani v hodně vláknových (heavily threaded zní mnohem lépe) nemá výkonem na jedno jádro s ht na stejné frekvenci. Jaký je asi potom výkon ve většině testů, které nevyužijí pořádně více než čtyři vlákna...

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Jen dodám - zajdi si tam na stránku třeba "rendering" nebo "video"(tzn ty nejlépe vláknované oblasti) a porovnej si i3-2100(3,1GHz) a FX-4100(3,6GHz). Zjistíš že i tady potřebuje jeden modul proti jádru s ht navíc 0,5GHz, aby byl srovnatelný.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Dobre ste sa zamotali a rozbehli. Jedno ale je iste, ze Buldozer nie je to prave na trhu. Preco? Zla archytektura? Zle aplikacie? To ukaze cas. Dufam, ze AMD do 2-3 rokov vyroby nieco comu intel nebude stacit aby som si novy stroj kupil vykonny a relativne lacny.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

je mi líto, ale na to už můžu říct jen:
sni dál.... :-(

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Dodal bych, ze pokud AMD nevyrobi nic, tak si vykonny a relativne laciny stroj nekoupis ani od AMD, ani od Intelu.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Ten příklad s i3 vs FX4100 zní rozumně - porovnávat alespoň vzdáleně podobná uarch 4 "nekompletních" jader (threadů). Ale znamená to tedy, že SB "IPC" je tedy jen o nějakých 16% (3600/3100MHz) vyšší než u BD?
PS: Termín IPC beru jen jako vágní pojem výkonu na jádro.

+1
+8
-1
Je komentář přínosný?

Že by AMD chtělo narazit do stejné zdi, na které si vylámal zuby i Intel ?

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.