AMD Piledriver překročí 4 GHz díky technologii Resonant Clock Mesh
Uvedení procesoru Bulldozer pro AMD rozhodně nebylo procházkou růžovým sadem. Zákazníci jej přijali vlažně z více důvodů, ale jedním z hlavních byl nepříliš přesvědčivý poměr spotřeba/výkon. Částečně to souviselo se strategií vývoje, respektive jeho poslední fáze. Inženýři obvykle navrhují rozložení tranzistorů v klíčových částech x86 procesorů ručně. Tím se dá dosáhnout až o 20 % lepšího výkonu (míněno o 20 % vyšší frekvence) nebo při stejném výkonu naopak nižší spotřeby. V případě Bulldozeru ale společnost neměla čas (nebo finance) na ruční návrh, a tak se rozhodla pro rychlý (automatizovaný/strojový) design jmenovaných částí.
I kdyby to znamenalo jen o 15 % horší výsledek, stále to není zanedbatelná hodnota - prakticky mohl Bulldozer přinést o 15 % vyšší výkon (nebo nižší spotřebu). S tím už se nedá samozřejmě nic dělat, specifika tohoto procesoru jsou notoricky známá, zmiňujeme je spíš pro „uvedení do děje“.
Přestože následující procesorová generace nazvaná Piledriver (ať už v podobě APU Trinity nebo samostatném provedení) bude vyráběná rovněž 32nm SOI HKMG procesem, měla by oproti Bulldozeru nabídnout lepší poměr spotřeba/výkon díky zajímavé technologii společnosti Cyclos Semiconductor. Samotný Cyclos ji přirovnává k recyklaci energie v hybridních automobilech (které při brždění akumulují kinetickou energii tím, že ji transformují na elektrickou). Pod názvem Resonant Clock Mesh se skrývá v podstatě implementace induktorů (cívek) a řídících obvodů implementovaných do čipu. Ty dokážou recyklovat část zbytkové energie z každého hodinového taktu namísto toho, aby jí nechaly volně se rozptýlit. Energie potřebná k distribuci taktu konkrétně v případě Piledriveru klesne o 24 %, celková spotřeba čipu by se měla zlepšit o 10 %.
Cyclos Semiconductor - Resonant Clock Mesh (schéma, oproti starému systému Clock Tree - vlevo)
AMD sice používala vlastní formu Clock Mesh, ale ta se v případě nových designů (míněn patrně Bulldozer) ukázala být jako neefektivní (což může souviset právě s odlišným způsobem návrhu čipu, který jsme zmínili v úvodu). Cyclos se chlubí tím, že jejich technologie nevyžaduje žádné úpravy samotného návrhu čipu, takže její implementace nezpůsobí zpoždění při vývoji. Firma mimo jiné zmínila, že v závislosti na konkrétním produktu dojde k úspoře 10, 20 nebo 30 % energie. Demonstrovala to na ARM procesoru ARM926EJ-S - vzorek podporující Resonant Clock Mesh dokázal ušetřit více než 25 % oproti vzorku vyrobeného bez použití této technologie.
Popsaná novinka by se měla týkat nadcházejících procesorů od APU až po serverové modely, AMD očekává, že pozitivně ovlivní spotřebu v klidu i v zátěži (zřejmě bude souviset s rozsahem Turbo Core) a také dosažitelné frekvence.