AMD Project Quantum aneb 2× Fiji a Devil's Canyon v mini-ITX a provizorně
Zároveň s ohlášením Radeonů řady Fury se AMD pochlubila i konceptem minipočítače disponujícího maximálním grafickým výkonem. Nazvala jej Project Quantum a předvedla nejen rendery, ale i skutečnou fungující sestavu.
O projektu Quantum kolovaly internetem různorodé zprávy, a tak jsme trochu posečkali, než se situace vyjasní a vyjde najevo, kam skutečně sestava míří. AMD totiž původně hovořila pouze o grafické konfiguraci (kterou tvoří dva neupřesněné Radeony z řady Fury) a vestavěném vodním chlazení, které je integrované v patrové nástavbě počítače.
Rozborka předváděné sestavy vydala zajímavé tajemství - vše je postaveno na mini-ITX desce s procesorem Intel Core-i7 4790K z řady Devil’s Canyon, což je čtyřjádrový / osmivláknový top model 22nm řady Haswell-refresh. Právě přítomnost procesoru společnosti Intel odstartovala spekulace na téma, zda si AMD může dovolit podporovat prodej konkurenčních výrobků nebo zda prodej jednoho čipu Intelu bude jen akceptovatelnou daní za prodej dvou grafických čipů AMD.
Situace je ale trochu jiná. Na dotaz, jaké jsou oficiální hardwarové specifikace projektu Quantum, AMD oficiálně odpověděla, že co se pamětí i procesoru týče, neexistují žádné oficiální specifikace. Stávající konfigurace má za cíl pouze předvést, „že to jde“ - zkrátka že takto navržený počítač může fungovat a existovat. Cílem není tuto konfiguraci prodávat.
Z informací od AMD lze mezi řádky vyčíst jedno: AMD chce předvést nové možnosti, které lze realizovat díky zmenšení grafické karty v důsledku HBM pamětí. Cílem není prodávat počítač postavený na procesoru Intelu. Zkrátka a dobře to vypadá, že stávající podoba jen předvádí tvar a možnosti, přičemž finální vyjde z procesorové řady Zen a (s ohledem na datum její dostupnosti) patrně z 16nm nástupce GPU Fiji vybaveného pamětmi HBM2, což jsou produkty, které očekáváme v druhé polovině příštího roku.