AMD s Frontier na špičce nejvýkonnějších superpočítačů Top500
Po delší době došlo k aktualizaci seznamu Top500. Situace na špičce žebříčku se řádně promíchala, do první desítky se dostalo několik nových systémů, takže několik dalších vypadlo. AMD, která v minulé verzi držela v první desítce čtyři místa (ve čtyřech systémech měla vlastní hardware), nyní obsadila hned pětici míst. Z toho jsou však tři systémy nové (takže dva předchozí systémy si sama AMD z první desítky vyřadila).
Na špičku se dostal systém Frontier, který byl původně projektován na teoretický výkon 1 EFLOPS+, později na 1,5 EFLOPS, nakonec na ~2 EFLOPS. Opačným směrem to šlo s projektovanou spotřebou, která měla dosahovat 40 MW, poté se objevila hodnota 30 MW, loni začátkem podzimu (když došlo ke kompletaci systému) 29 MW a v listopadu již 27 MW. Žebříček uvádí špičkový reálně dosažený výkon ~1,7 EFLOPS a spotřebu 21 MW.
Tato čísla navíc nejsou konečná, podle ředitele výpočetního střediska LUMI Pekky Manninennena jsou ještě nové systémy vybavené Instinct MI250X (viz níže) plně optimalizované a máme očekávat, že v listopadové verzi Top500 budou výkonnostní hodnoty o něco vyšší.
Frontier během instalace; zdroj: Oak Ridge
Na druhém místě (kam se propadl z prvního) figuruje japonský Fugaku. Třetí místo nově obsadil finský Lumi postavený na kombinaci Epycu (Zen 3) a Instinct MI250X (CDNA 3). Na čtvrté místo (se z druhého) propadl Summit. Na páté (z třetího) Sierra. Na šesté (ze čtvrtého) Sunway TiahuLight. Na sedmém je (z pátého) Perlmutter. Na osmém (z šestého) Selene. Na devátém (ze sedmého) Tianhe-2A a na desátém nová Adastra (Francie) kombinující podobě jako Frontier a Lumi Epyc (Zen 3) a Instinct MI250X (CDNA 3).
Z první desítky vypadly systémy Juwels Booster (AMD Epyc / Zen 2 a Nvidia A100 / Ampere), HPC5 (Intel Xeon / Cascade Lake a Nvidia Tesla V100 / Volta) a Voyager EUS2 (AMD Epyc / Zen 2 a Nvidia A100 / Ampere). Do první desítky se nedostal žádný nový systém s hardwarem Intelu ani Nvidie.
Pokud se podíváme na dostupné údaje o reálném výkonu a spotřebě, figuruje na špičce první desítky kombinace třetí generace Epycu s akcelerátory Instinct MI250X. Ta dosahuje ~2× vyšší energetické efektivity než systémy postavené na Nvidia A100 / Ampere, přičemž ostatní systémy jsou na tom většinou mnohonásobně hůř.
- Frontier - 52,2-79,9 PFLOPS / MW
- Fugaku - 14,8-18,0 PFLOPS / MW
- Lumi - 51,7-72,7 PFLOPS / MW
- Summit - 14,8-19,9 PFLOPS / MW
- Sierra - 12,8-16,9 PFLOPS / MW
- Sunway TaihuLight - 6,1-8,1 PFLOPS / MW
- Perlmutter - 27,4-36,3 PFLOPS / MW
- Selene - 23,8-29,9 PFLOPS / MW
- Tianhe-2A - 3,3-5,5 PFLOPS / MW
- Adastra - 49,9-67,3 PFLOPS / MW
V žebříčku Top500 se neobjevily čínské systémy Sunway Oceanlite a Tianhe-3, které měly již loni na podzim dosahovat teoretického výkonu přes 1 EFLOPS (asi 1,3 EFLOPS pro každý). Není jasné, zda dosud nejsou ve stavu, který by umožnil změření celkového výkonu a zařazení do žebříčku, nebo zda o to nemají jejich provozovatelé zájem (podle některých informací měla být jejich efektivita z hlediska reálného výkonu ku teoretickému i z energetického hlediska podstatně nižší než u západních systémů, ale kdo ví, bez otestování to nelze plně hodnotit…).