AMD Snowy Owl, druhý EPYC pro integrovaná řešení
Procesory EPYC jsou serverové produkty postavené na až čtyřech osmijádrových / šestnáctivláknových křemíkových modulech Zeppelin, ze kterých AMD skládá všechny Zenové procesory, které nedisponují integrovanou grafikou. V letošním roce již došlo k vydání EPYCů v podobě platformy Naples, která staví na jedno- až dvousocketových systémech vybavených socketem SP3.
V přípravě je ale také EPYC platforma Snowy Owl, která je určená do trochu odlišné sféry. Procesory Snowy Owl se skládají z až dvou modulů Zeppelin, což znamená, že dosahují až šestnácti jader, dvaatřiceti vláken, čtyř paměťových kanálů, 16 SATA / NVME rozhraní (za určitých podmínek až 32) a 8 10Gb síťovek. Jedním z hlavních rozdílů oproti Naples je socket SP4 / SP4r2, de facto BGA rozhraní.
Toto je samozřejmě nejvyšší možná konfigurace, na druhém konci nabídky budou existovat varianty se čtyřmi jádry určené pro méně náročné nebo úsporné systémy. Platforma Snowy Owl ale bude úsporná už jako taková. Počítá se s rozsahem TDP 35-100 wattů, přičemž 100 wattů pro dva kusy křemíku o celkem 16 x86 jádrech, je v kontextu současné nabídky serverových řešení nízké TDP.
Procesory Snowy Owl využívají čipset integrovaný v křemíkovém jádře procesoru, žádný další nebude osazen. Možnosti procesoru tak v mnoha ohledech odpovídají možnostem platformy jako celku (samozřejmě výrobci nic nebrání na PCIe linku procesoru pověsit nějaký řadič umístěný na základní desku, který dále upraví či rozšíří možnosti konektivity).
Snowy Owl můžeme porovnávat s Xeony D od Intelu, oproti nimž nabízí dvojnásobek paměťových kanálů (4), o třetinu větší (32MB) L3 cache a dvakrát více (64) volných PCIe rozhraní. AMD vydá Snowy Owl jako řadu EPYC (Embedded) 3000, stávající Naples je prodáván jako EPYC 7000.