AMD Turbo Core 2.0, platforma Scorpius
Kapitoly článků
AMD Turbo Core 2.0
Druhý důsledek tohoto dělení je v práci s energií. Procesor může taktovat celé moduly naráz a jednotlivým modulům přidělovat patřičný příděl energie. Tím se obloukem dostáváme k vylepšené verzi technologie AMD Turbo Core, která na rozdíl od současné verze používané v Phenomech II X6 umožňuje přetaktovat celý procesor, ne jen některá jádra. V tabulce výše jste si jistě všimli, že kromě základního taktu hovoříme o Turbo Core a Max Turbo.
Když to řekneme hodně zjednodušeně, tak Max Turbo je ekvivalentem dosavadního Turbo Core, kdy při zátěži poloviny procesoru se zbytek přetaktuje na maximum. Nové Turbo Core je mixem dosavadního Turbo Core a Intelova Turbo Boostu, který byl od počátku navržen tak nějak optimálně (v porovnání s dosavadním AMD Turbo Core).
Funguje to tak, že pokud je „prostor v TDP“, může se celý procesor (všech 8 jader) přetaktovat na hodnotu v tabulce uvedenou jako Turbo Core. Pokud je aktivní nejvýše polovina jader a je „prostor v TDP“, může se procesor přetaktovat až na Max Turbo. Je třeba tu „polovinu jader“ trochu upřesnit, ona totiž musí být aktivní nejvýše „polovina Bulldozer modulů“, aby k Max Turbo přetaktování došlo. Pokud tedy budou v osmijádrovém procesoru aktivní čtyři, nebo i tři jádra, každé z jednoho modulu, tak na přetaktování Max Turbo nedojde. Procesor dosáhne nanejvýš taktu Turbo Core.
Asi se zeptáte, jak má tedy aplikace zajistit správné rozdělování vláken na jádra tak, aby docházelo k zatěžování jader „postupně po modulech“. Toto nemá zajišťovat aplikace, ale operační systém. A realita je taková, že systém Windows 7 to neumí, přesněji řečeno nechápe plánovač procesoru tak, aby vlákna přiděloval efektivně.
Systém Windows 8 (přesněji jeho na veřejnost uvolněná Developer Preview verze) už to ale umí (na snímku sledovače prostředků níže si všimněte, jak parkuje nepoužívaná jádra). Je otázkou, zda Microsoft vydá nějaký patch, který to přinutí umět i Windows 7, ale doporučujeme na to nespoléhat.
Platforma Scorpius
Co se čipsetu týče, zde vám neřekneme žádnou novinku, pod procesory FX je určena řada čipsetů 9. řady, tedy AMD 990FX, 990X nebo 970, typicky v kombinaci s jižním můstkem SB950. Základní rozdíl mezi nimi je v podstatě jen v počtu PCI Express linek severního můstku: AMD 990FX nabízí pro grafiky 2×16 nebo 4×8, 990X buďto 1×16 nebo 2×8 a 970 pouze 1×16 (pokud se na desce s čipsetem AMD 970 setkáte se dvěma PCIe ×16 sloty, bude druhý nanejvýš PCIe ×4, stejně takový bude třetí slot na desce s AMD 990X).