AMD uvádí AM2 Athlony 64, včetně FX-62
V následující tabulce najdete všechny AMD procesory pro AM2 platformu s výjimkou „Energy Efficient“ a „Energy Efficient Small Form Factor“, které můžete najít v článku z minulého týdne.
|
Všechny výše uvedené procesory tedy pasují do socketu AM2, čímž se AMD po delší době znovu dostává do pozice, že všechny procesory od těch nejlevnějších až po ty nejdražší můžete zasunout do stejné základní desky (samozřejmě s výjimkou serverových Opteronů). Jak už jsme si řekli i dříve, procesory pro AM2 mají 940 pinů, ale není možné je použít v socketu 940 a naopak do AM2 nelze strčit 940pinové Opterony.
Nově uvedené procesory jsou vyráběné 90nm SOI výrobním procesem a mají stepping F2. Pokud by vás zajímala kódová jména, tak všechny Athlony 64 X2 (včetně FX-62) můžete z dřívějška znát pod názvem Windsor, jednojádrové Athlony 64 pak jako Orleans a nakonec Semprony coby Manila. Zaměříme-li se na vlastnosti procesorů, tak takové dnes už automatické věci jako MMX, SSE3, Cool'n'Quiet a EVP snad ani nemusíme zmiňovat. Naopak vhodné je upozornit, že všechny nové Athlony podporují virtualizační technologii Pacifica. Pokud by vás náhodou zajímaly takové věci jako počty tranzistorů a velikost jádra, tak procesory Windsor s 512 kB L2 cache na jádro mají 154 milionu transistorů a 183 mm² jádro, kdežto ty s 1 MB L2 cache pak 227 milionu tranzistorů a 230 mm² jádro.
Podpora čipsetů je u nových procesorů naprosto identická jako u těch starších s DDR1 paměťovým řadičem, ale přesto si čipsetové firmy pro nás připravují nové kousky, které se snaží společně s uvedením AM2 platformy představit světu. Těm se však budeme věnovat samostatně, takže bychom pomalu mohli tento článek o AM2 platformě a nových procesorech do nové patice uzavřít, ale ještě než se tak stane, tak bychom si měli něco říci o dostupnosti. Se základními deskami rozhodně problém nebude, už na CeBITu jsme jich mohli vidět opravdu hodně a pokud jste sledovali naše zpravodajství, tak jste jich už také viděli dost. S procesory to bude trošku horší, protože v současné době jsou dostupné pouze dva nejrychlejší modely, tedy FX-62 a 5000+. Na pomalejší procesory si však budeme muset počkat a všeobecně se jejich větší dostupnost očekává až začátkem června.