AMD uvádí na trh Turion 64 Mobile Technology
O Turionu 64 se více začalo opět hovořit už začátkem týdne, kdy se objevil obrázek procesoru a první ukázky z diagnostických programů. Tentýž obrázek vidíte nyní vpravo a když si jej zvětšíte, naleznete také tajuplné OPN číslo. Možná jste si už v pondělí všimli zvláštního modelového čísla, které se od těch předchozích typu 2800+ apod. značně liší. OPN u procesoru na obrázku je TMDML30BKXSLD a právě ta část ML30 představuje modelové číslo. To je u Turionů 64 tvořeno způsobem, který si nyní trochu rozebereme.
|
Z tabulky je patrné, že nyní uváděné procesory jsou jen ML-28 až ML-37 a MT-28 až MT-34. Písmenko „M“ zřejmě vyjadřuje mobilitu a druhé písmenko označuje již zmíněnou spotřebu. Zde platí jedna velmi sympatická zásada: Čím je písmeno dále v abecedě, tím je spotřeba procesoru menší. Můžeme se domnívat, že si takto AMD vytváří prostor pro další snižování (eventuelně zvyšování) spotřeby u dalších případných procesorů.
Samotné modelové číslo za písmenky pak označuje relativní výkon a to pouze v rámci rodiny Turionů 64 (neměří se ani s konkurencí, ani s jiným procesorem ze stáje AMD). Jak si můžete všimnout, na toto číslo má vliv nejen frekvence, ale také množství L2 cache, podobně jako je tomu i u jiných AMD procesorů. Vzpomínáte na zprávu z ledna, kdy se poprvé objevily pokusy o specifikaci Turionů 64? Holt, některé informace se podaří, jiné jsou úplně mimo (zpráva se vlastně trefila jen ve frekvencích a nastínila dvojí spotřebu, to už ale dosti scestně).
V tabulce vidíme i výhled do budoucna, který zatím končí 35W procesorem Turion 64 ML-42, chystaným na třetí čtvrtletí tohoto roku (informace o těchto připravovaných modelech samozřejmě nejsou oficiální).
Značka AMD Turion 64 Mobile technology má zřejmě nahradit stávající Athlony 64 „for Thin & Light notebooks“. S označením Athlon 64 v mobilní sféře už by pak měl zůstat prakticky jen Mobile AMD Athlon 64 a DTR AMD Athlon 64 (Desktop replacement).
Dále se tvrdí, že nové Turiony 64 budou kompatibilní se socketem 754. S tím bych zatím nepočítal, minimálně určitě proto, že procesory pro socket 754 mají na jádře rozvaděč tepla, jsou tudíž o něco vyšší a na Turionu 64 by špatně seděl chladič. V neposlední řadě tu jsou rozdílné nároky na napájení (takže strkat Turion 64 do socketu 754 je asi stejně atypické, jako strkat AMD Geode NX do socketu A).
Na dalším obrázku se snaží AMD srovnávat výhody svých Turionů 64 oproti konkurenčním Pentiím M. Je z něj také patrné, čím je vlastně Turion 64 vybaven. Pro upřesnění jen doplním, že integrovaný paměťový řadič je samozřejmě jen DDR, zatímco k Pentiím M je možné v závislosti na chipsetu dát i DDR2. O tom, zda je toto spojení výhodné či nikoli, se dá polemizovat. Minimálně má však Pentium M výhodu při použití DDR2 pamětí v jejich nižší spotřebě.
Na dalším obrázku je znázorněna architektura procesoru, zeleně jsou pak zvýrazněny nové vlastnosti, které Turion 64 přináší. Pro doplnění upřesním, že Turion 64 je vyráběn 90nm SOI technologií a jde o jádro Lancaster.
Turion 64 Mobile Technology však není jen o procesoru. Bez řádného chipsetu je samotný procesor na nic a bez Wi-Fi síťovky je mobilita hodně omezená. Chipset již přislíbili snad všichni výrobci od ATI přes ULi až po VIA, síťové karty budou tvořit Broadcom, Marvell a Realtek a Wi-Fi řešení budou dodávat Broadcom a Atheros Communications (tyto dvě si loni hezky nafackovali).
Nyní už chybí jen pozvánka na právě začínající CeBIT. Zde by měly být hotové notebooky s Turiony 64 k vidění. Možná vám tam nějaký vyfotíme ;-).