Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

AMD vydala dokumentaci k Radeonům HD 6900

Grafika ATI s tuxem

Velký den pro příznivce open-source ovladačů je zde, AMD uvolnila téměř 500stránkový dokument obsahující specifikace GPU kart řady HD 6900, tedy toho nejnovějšího, co má firma aktuálně na trhu. Specifikace je velmi obsáhlá, byť v ní některé části ještě scházejí (mode-setting). Nedávno jsme psali o pokroku ve vývoji ovladače právě v souvislosti s HD 6900, nyní mají vývojáři v rukou dokument, který jim dává většinu potřebných dat. Nějakou dobu ale pochopitelně vývoj potrvá, zejména 3D akcelerace za uzavřeným ovladačem od AMD stále zaostává. Opět však AMD pochvalme, ono je totiž moc snadné po letech začít zapomínat, jak k Linuxu a ovladačím pro své karty pro něj přistupovala původní společnost ATI. AMD pak sice na rozdíl od Nvidie nevyvíjí uzavřené ovladače pro FreeBSD, ale otevírání specifikací přináší podporu i tam.

Specifikaci můžete stahovat přímo od AMD, dokument se jmenuje HD 6900 Series Instruction Set Architecture a je rozdělen do devíti kapitol dle dílčích částí architektury. Co jsme zaznamenali již minule, je jistý český podíl, na open-source ovladači xf86-video-ati 6.14.0 si "připsal zářez na pažbě" mimo jiné i jistý Oldřich Jedlička.

Tagy: 
Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku AMD vydala dokumentaci k Radeonům HD 6900

Žádné komentáře.