AMD vyrábí Polaris 30 také u Samsungu
AMD je patrně první firmou, která využívá paralelně výrobních kapacit GlobalFoundries, TSMC i Samsungu. Před spuštěním 14nm výroby se GlobalFoundries rozhodla, že využije proces vyvinutý společností Samsung. Tím byla mimo jiné zajištěna kompatibilita linek obou výrobců, takže pokud by nějakému zákazníkovi nestačila kapacita linek jednoho dodavatele, mohl tentýž návrh bez úprav nechat vyrábět i na linkách druhého.
Pokud je mi známo, historicky k tomuto jevu nedošlo, takže výhoda vzájemné kompatibility zůstala více-méně na papíře. Další vývoj a zlepšování 14nm procesu běželo už v režii každého výrobce zvlášť, takže se procesy začaly mírně vzdalovat. GlobalFoundries se vývojem 14nm procesu dopracovala k tzv. 12nm procesu, Samsung se dopracoval k tzv. 11nm procesu.
Když byl vydán Radeon RX 590 s GPU Polaris 30, došlo k potvrzení informace, že AMD využívá 12nm procesu GlobalFoundries. To je pravda, nicméně podle redakce webu TechPowerUp a informací, které měla získat od AMD, je druhým dodavatelem Samsung. Ten svůj proces označuje jako 11nm. Procesy obou výrobců jsou mírně odlišné, ale stále si nesou geny poděděné po společném předkovi, 14nm procesu. Tím je kompatibilita s knihovnami CPP=78nm 9T. Jinými slovy, pokud je čip navržen s použitím těchto knihoven, může být tentýž návrh bez specifických úprav vyráběn jak na 12nm procesu GlobalFoundries, tak na 11nm procesu Samsungu. V tuto chvíli sice není jisté, zda AMD pro Polaris 30 využila 9T knihoven, ale jeví se to jako pravděpodobný scénář.
Otázkou zůstává, proč AMD sáhla po procesu Samsungu. Jednou z možností je, že kapacity 12nm linek GlobalFoundries v tuto chvíli nestačí k pokrytí poptávky po Zen+ / Ryzen 2000, Polaris 30 / Radeon RX 590 a nadcházející výrobě 12nm APU Picasso (Raven Ridge-refresh) a AMD si zajišťuje prostor u Samsungu, aby v případě potřeby mohla procesorům uvolnit více prostoru na linkách GlobalFoundries.
Druhou možností je, že to s kapacitami 12nm procesu GlobalFoundries není až zas tak špatné, ale že si AMD uvědomuje, že to bude špatné s kapacitami 7nm procesu u TSMC. Odklonem části 12nm výroby k Samsungu tak může pracovat na statutu významnějšího zákazníka a vylepšovat vztahy se Samsungem, jehož 7nm proces zvažuje v budoucnu využít. Zkrátka: „Nabídnete nám dobré podmínky pro 7nm výrobu? Fajn. Nenabídnete? Pak nemáme důvod využívat vašich 12nm (resp. 11nm) linek.“ Zatímco možnosti 10nm linek Samsungu jsou využité naplno (a nejinak tomu bude se 7nm generací), 14/11nm linky mají celkem volno. Pro Samsung může být výhodné udržet si zákazníka využívajícího i výrobu, která by jinak byla nevytížená.
Zatím není známo jak Polaris 30 / Radeon RX 590 s čipem od GlobalFoundries odlišit od čipu od Samsungu.