AMD za zavřenými dveřmi ukázala šestnáctijádrový Ryzen pro AM4
Vybraní novináři se na Computexu dostali k sestavě vybavené deskou s čipsetem X570 a vzorkem procesoru Zen 2 vybaveným šestnácti jádry. O existenci takového vzorku se hovořilo již zhruba před dvěma týdny, kdy overclocker Tum Apisak zveřejnil jeho nominální takty 3,3 GHz pro základ a 4,3 GHz pro boost. Zda se v sestavě na Computexu nachází přesně takový vzorek, sice není jasné, ale zdá se to pravděpodobné - za dva týdny jistě nebude mít AMD k dispozici jinou revizi.
Přítomní si se sestavou trochu pohráli a pokud útržkovitým informacím rozumím dobře, použili funkci automatického přetaktování. Ta sice nastaví voltáž (obzvlášť ve špičkách při XFR) na poněkud šílené hodnoty, ale v takové situaci se hodí, neboť nabídne rychlé a stabilní přetaktování. Sestava pak běžela na 4,1-4,25 GHz na všech šestnácti jádrech.
V testu Cinebench R15 dosáhla skóre 4346 bodů. Pro srovnání: Je to téměř o polovinu více než dosahuje šestnáctijádrový Threadripper 1950X (~3000). Při srovnání s novějším Threadripperem 2950X (~3200) je výsledek o více než třetinu lepší a prakticky odpovídá aktuálnímu 24jádrovému Threadripperu 2970WX (4374).
Zůstávají dvě podstatné neznámé. Jak bude vypadat finální podoba šestnáctijádrového Zen 2 pro socket AM4 a co s ním AMD zamýšlí. Odpověď na první otázku můžeme extrapolovat. Vyjdeme-li z šeptandy, že šestnáctijádrový model má 125W TDP a zároveň z krátce zveřejněné informace, že 65W osmijádrový Ryzen 7 3700X dosahuje základního taktu 3,6 GHz, pak by pro model s 2× více jádry, ale zároveň s bezmála 2× vyšším TDP neměl být problém dosahovat podobného nebo o málo nižšího taktu. Tedy (3,4)3,5-3,6 GHz. Pokud jde o boost, mohlo by 20 wattů navíc oproti dvanáctijádrovému Ryzen 9 3900X přinést dalších 100 MHz navíc, což by znamenalo 4,7GHz boost.
Shrneme-li to, vychází pro hypotetický šestnáctijádrový Ryzen 9 3950X takty 3,5 / 4,7 GHz, 64MB L3 cache, 125W TDP a cena podle toho, jaká bude v době vydání situace na trhu. AMD může s vydáním čekat na nastřádání dostatku výběrových čipů. Stejně tak může s jeho vydáním vyčkávat, aby měla dostatek osmijádrových čipletů na serverové procesory Epyc Rome, které je budou polykat po osmi každý kus. A třetí možností je vyčkávací strategie, kdy by AMD nejdříve počkala, jak bude vypadat konkurenční desetijádrový Comet Lake-S (chystá se na začátek příštího roku) a s šestnáctijádrovým Ryzenem reagovala až na základě toho jakožto s novou půlgenerací.