Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Analytici: Intel by měl vzdát zakázkovou výrobu a znovu se zaměřit na procesory

Myslím si, že vzhledem k masivní investici do A18 by teď jeho zrušení nedávalo smysl.

Ve všech segmentech procesorů ztrácejí podíl na trhu, ale továrny by je mohla udržet nad vodou (po nějakou tu dobu), pokud se s procesory nezmátoší.

Pokud se rozhodnou továrny opustit, mělo by to přijít až po maximálním využití A18 – namísto dalšího vývoje nových výrobních nodů by měli využít tento proces na maximum a teprve potom co už ""zestárne"" rozhodnout, zda továrny prodat nebo zavřít.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

no jasne.. tri roky zpatky mel intel rezervy v hotovosti skoro 40 miliard usd.. od ty doby skoro o pulku prisel.. za lonskej rok ztratil v tovarnach vic jak 13 miliard usd..

'' Myslím si, že vzhledem k masivní investici do A18 by teď jeho zrušení nedávalo smysl. ''

jasne, ibm tovarny prakticky potopily, amd tovarny taky skoro potopily, ale intelu prinese svetly zitrky, kdyz v tovarnach utopi posledni zbytky rezerv co ma.. 10nm byl pruser, 4nm byl pruser, 3nm byl pruser, 20a byl pruser, ale s 18a to uz urcite vyjde.. kdyz se za stejnejch podminek zkusi stejnej postup popaty, urcite to prinese uplne jiny vysledky nez ctyri predchozi pokusy..

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

Pravdu díš.
Bohužel problém není v technologii (ta jinde funguje), ale v korporátu a jeho způsobu (ne)fungování. Píšu to tady zas a znova: dokud Intel neprovede brutální čistku ve vedení, nenabere lidi zvenčí, tak se jeho špatný stav nezlepší. A bohužel pan Propan-Butan nemá ani 100 dnů hájení, musí jednat okamžitě. Nebude-li jednat, bude Intel donucen zvenčí.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

lenže TSMC nie je nafukovacie a AMD sa vzdalo tovární v dobe, keď bola úplne iná situácia na trhu špičkových výrobcov, fungoval Samsung, samotné TSMC zaostávalo za Intelom. AMD si mohlo dovoliť predať továrne, vyrábať bolo kde. momentálne niet iného špičkového výrobcu ako TSMC a ten nepokryje celú Intelácku výrobu, jediný výsledok bude prudký nárast cien v dôsledku exkluzívnej výroby u TSMC a pri súčasnom stave faktického monopolu ani niet inej cesty, tešme sa!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Situace na tak dlouho dopředu se nedá předvídat. V tu dobu továrny byly provozně pro AMD příliš drahé a firma potřebovala prostředky na vývoj architektur a možná i na běžný provoz, daně atd. A celkově jim to pomohlo.

Intel je v jiné situaci, ale přesto i pro něj už jsou továrny přítěž. Horší je to, že zatím nic z toho, co pomohlo konkurenci, u nich nefungovalo a jen v tom utopili peníze.
V minulosti už zkrachovaly i firmy s jinak úspěšným produktem jen kvůli špatnému obchodnímu rozhodnutí. A Intel momentálně špiškou v obou už nějakou dobu není.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"Kdyby začal dříve využívat továren TSMC"
Jo ten ideální moment promeškali.
Raptor Lake měl vzniknout u TSMC na 3nm.
1)Přinesl by alespoň nějaký posun proti AL
2)Nevznikla by kauza RaptorGate.
Jenže museli počkat než:
1)Apple uvolní místo
2) Bude proces zvládat velké monolity.
A to se posuváme někam do roku 2024.
Takže pozdě. Otázka je jestli AL vyrobený na 5nm by měl nějaký výkonnostní přínos? Efektivita a spotřeba by byla lepší.
Ale výkon by byl stejný jak OC 7nm.

Takže problém není v procesech.
Ale v monolitech. Chiplety umožňují nasadit moderní proces dříve a získat tak výhodu. Takže AMD by byla stejně o krok napřed.

A pak tu máme ekonomické hledisko.
Platit konkurenci a zároveň mít vlastní továrny je finanční sebevražda.

AMD to vyřešila chytře. Opět díky chipletům. IO chiplet se vyráběl ve vlastních GloFo továrnách a CPU část (malá plocha) vznikala u konkurence.

PS
A jak to je s GloFo dnes? Vyrábí ještě něco?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

"A jak to je s GloFo dnes? Vyrábí ještě něco?"
Áno, vyrába vo veľkom... účtovnú stratu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A není to nakonec fuk, jakou cestu zvolí? Stejně to poserou jako vždycky :D

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Tak ono aj ked sa opat zameraju na procesory, treba nejako prezit tych 4-5 rokov.
K tomu musia nieco urobit s tymizravymi a horucimi procesormi.
Zvysenie vykonu sa da robit ako robi Intel alebo AMD. Otazne je kedy su dosiahnute hranice rentability.
Osobne radsej tak 3,6-4,x GHz a viac jadier. Ono totiz brat 4 jadro momentalne moc vyhodne nie je.
A este k tomu s odberom jak konkurencne 12 jadro.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Nemusí.
Intel podrží korporátní prodeje, a tam bývá maximum něco jako mobilní i5, bez jakékoli aspirace na vedení ve výkonu. Tohle je ale záchrana na těch cca 5 let, pokud i za 5 let bude Intel produkovat tu svou obstarožní a neefektivní Core arch, tak od něj uteče i ten Dell, protože ani ten nebude tak dlouho schopen odolávat tlaku konkurence - stejně jako byl nucen zavést AMD do serverů, nakonec bude nucen reálně nabízet AMD i v laptopech. Tlak výkonové a provozní diskrepance mezi "domácími" (AMD) a "pracovními" (intel) stroji se bude už jen zvětšovat.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Asi to ještě není nějaký terno, ale první vlašťovky už jsou:
https://www.tsbohemia.cz/dell-inspiron-15-g15-5535_d536305

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Když skouknu procesor, RAM, SSD a displej, tak je to asi o 15 tisíc předražené, to je cena té Nvidia grafiky?

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Tak tyhle lowend křupky s CPU o 1-2 generace starší než je current dělají už delší dobu. Mně šlo spíše o Latitudy (teda po novu "Dell Pro" - to je taky dost debilní nápad, takto zahodit leta budovanou značku...)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nic proti analytikům, ale Intel narval do procesorů víc peněz než šlo reálně zužitkovat a cpát tam další peníze je asi jako když ČR nebyla v posledních několika letech proinvestovat ročně na obranu 2% HDP, ale zvýšila si to na 3%, prostě idioti.

Takže ne, další nalité peníze nekonkurenceschopnost Intelu proti AMD nezlepší. Jestli něco bylo správné, tak diversifikovat. Otázka je, zda to udělali správně a nebylo třeba lepší nalít víc peněz do vývoje grafik než do zakázkové výroby, ale když se Intelu nedaří nikde, tak je otázka, co by bylo lepší. Musí to vědět hlavně lidé přímo v Intelu, jinak to mohou rovnou zabalit!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Intel diverzifikoval několikrát, a pokaždé z toho byl megaprůser. Altera - ztráta, konec. Grafická divize - ztráta a konec (se blíží). AI/computing - trapnost, ztráta, konec. McAfee/Nervana (a další SW značky, spousta z nich se týkala i předchozí kategorie): nula nula prd.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_mergers_and_acquisitions_by_Intel

edit: srovnej s AMD, které se kdysi vycukalo na ATi (byť to nakonec skončilo úspěšně) a tak nějak své další akvizice zvládá už daleko lépe. Xilinx jede a zároveň jej integrují do svých produktů....

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Jo, přesně, to je to co říkám. I AMD dělá akvizice a diversifikuje, protože ví, že když se nepovede jedna generace procesorů, tak se nic neděje, zisk bude odjinud.
A logicky tohle musí a taky dělá i Intel.
Jedinný byť podstatný problém je, že když dva dělají totéž, nemusí to být totéž. Teda zatímco akvizice AMD dávají smysl, akvizice Intelu jsou s prominutím sračky jako McAfee.

Třeba grafická divize dává smysl a Intel by ji měl podporovat, jak může, protože je to hodně podobné tomu, co umí. Teda respektive, co uměl - procesorům. Jenže Intelu se nedaří absolutně v ničem, takže problém není v tom, jestli procesory nebo procesory a grafiky, ale problém je v tom, co sám píšeš a jen bych tě opakoval: vyhodit kompletně vedení firmy a najmout schopné inženýry!

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

U tak velké firmy to nemusí být jen problém vedení. Neschopní tam můžou být na všech úrovních, problém je celá struktura, která jne buď nedokáže detekovat a nebo vyhodit.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

mňa by zaujímalo, že čo robia teda tie poradenské firmy, že to až tak nejde... outsourcing je nádherná vec, ale predaj firmy ten outsourcing ťahať nemá... :) takže treba dať pozor na Vietnam, že či náhodou nejaká GF nechystá vypáliť rybník alebo červíka, prípadne obmenia AI šikanu pre vedenie, aby vedela kde je sever a potom môžu systémom padajúceho Windowsu dodať inžinierom alebo príbuzným oborom nejakú tú účtovnú šťavu, pomarančov na trhu dosť... :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

fakturuji...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mě to přijde krátkozraký pohled ... Jasně, Intelu se nedaří dotáhnout "nové" procesy, ale USA jiného výrobce čipů prostě nemá. Tak jednoduché to je. Takže nejde jen o ekonomickou stránku věci.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nemá, ale to neznamená, že nebude mít. A dokonce Evropa taky nemá své, ale vadit to nemusí, stačí, že tu nějaké kapacity prostě budou. I vývoj v této oblati se rozjíždí. Jen u nás v ČR 4 nebo 5 oborů zaměřených na návrhy a produkci pokročilé křemíkové výroby. Mění se to.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.