Analytici: Intel by měl vzdát zakázkovou výrobu a znovu se zaměřit na procesory
Společnost Intel se dlouhodobě potýká se stavem svých továren, do kterých předchozí CEO Pat Gelsinger nainvestoval desítky miliard dolarů s vidinou zakázkové výroby, která by Intelu zajistila nový zdroj příjmů. Než byly tyto továrny dokončeny, přestaly být starší procesy z hlediska klíčových zákazníků zajímavé a ty novější (20A, 18A) nebyly dotažené. Zatímco Intel stále hovoří o jejich (respektive 18A, neboť 20A byl zrušen) dotažení, konkurenční technologie TSMC 3nm generace pomalu předává žezlo svému nástupci, 2nm generaci. Ta sice není žádným obrovským posunem, ale je zkrátka o generaci dál. Jinými slovy, zákazníci, kteří budou chtít to nejlepší, opět nebudou mít důvod preferovat Intel.
Složitou situaci se snaží řešit i americká administrativa podnětem ke společnému podniku Intelu s TSMC. Intel by do něj vložil továrny, TSMC by dohlížela na vývoj technologií a provoz. Mluvilo se o podílu TSMC nižším než 50 %; aktuálně to (podle údajného obsahu krátce uzavřené předběžné dohody) vypadá na 20 %.
Waflovač ve Fab 42 (Intel)
Analytici Citi ale poukazují na pravděpodobné problémy takového řešení. Konkrétně vidí velké potenciální problémy v obrovské rozdílnosti kultur. Americký Intel zkrátka k výrobě a řízení přistupuje zcela jinak než tchajwanská TSMC a najít společnou řeč a vůli nebude jednoduché. Vzpomeňme na rozbíhání nové továrny TSMC v USA: Přestože se na ní podíleli pracovní síly, které si byly vědomy toho, že budou pracovat pro asijskou společnost, docházelo velmi často k vyhroceným situacím a sporům. Pracovní síly, pro které je asijské vedení neakceptovatelné a které daly přednost práci v Intelu, by se nyní měly dostat do pozice, které se snažily vyhnout.
Citi dále poukazuje, že továrny Intelu se během posledních let ukázaly být nekonkurenceschopné a snaha americké administrativy přimět americké výrobce (Qualcomm, Broadcom ap.) k využívání továren Intelu by vedla pouze k propadu jejich akcií a konkurenceschopnosti.
Nakonec Citi doporučuje, aby Intel dlouhodobě neúspěšnou strategii prostě vzdal a vrátil se k tomu, v čem byl historicky úspěšný, k procesorům. Je pravdou, že kdyby Intel peníze proinvestované v továrnách a samostatných grafikách využil na vývoj procesorů a začal dříve využívat továren TSMC, mohl být dnes v podstatně lepší pozici a mít i vyšší prostředky na vývoj vlastních procesů.