Analytik nařkl Nvidii z nepravdivého informování o příjmech z těžby
Nvidia, podle vlastního tvrzení, na hlavní vlně kryptománie vydělala $602 milionů dolarů. Podle analýzy Mitche Stevense z NBC ale skutečná částka musela být mnohem vyšší. Použil výpočet vycházející z toho, kolik se za dané období vytěžilo kryptoměn těžených grafickými čipy a kolik grafických karet muselo být pro vytěžení daného množství kryptoměn použito. Stevens se dopracoval k hodnotě $1,95 miliardy (namísto oficiálně přiznaných $602 milionů) s tím, že za celé období od dubna 2017 od července 2018 muselo jít o $2,75 miliardy.
Pokud bychom Stevensova čísla brali vážně, pak by to znamenalo, že Nvidia si z trhu těžby kryptoměn na GPU ukrojila 75 %, zatímco AMD 25 %. To může působit trochu zvláštně, protože po velkou část této vlny kryptománie byla poptávka především po hardwaru AMD, který byl v různých obdobích více či méně efektivnější. Je však možné, že ve prospěch Nvidie hrály další fakty: později se objevily kryptoměny, jejichž těžba byla na hardwaru Nvidie rentabilnější než Ethereum a dále měla Nvidia na trhu širší nabídku a tedy i objem karet, který ukrojí větší část z celkového koláče.
Je to skutečně možné? Jediný indikátor, který máme, je trh s použitým hardwarem. Na Ebay v tuto chvíli leží 426 použitých GeForce GTX 1060 (3+6GB), 480 použitých Radeonů RX 580 a 240 použitých Radeonů RX 570. Pokud bychom se posunuli do high-endu, bylo by to 295 GeForce GTX 1070, 66 GeForce GTX 1070 Ti, 120 GeForce GTX 1080 a 205 GeForce GTX 1080 Ti. Radeonů RX Vega (všech verzí) jen 98. Po roznásobení dobovými cenami dosahuje hodnota hardwaru Nvidie zhruba 1,9× vyšší částky než hodnota hardwaru AMD. Za předpokladu, že prodejní cena GPU tvoří v průměru plus mínus stejné procento ceny grafické karty, se nezdá, že by Nvidia mohla na kryptománii vydělat 3× více než AMD, ale spíše by šlo o něco méně (než 3×), zhruba 2×.
Pokud však trh s použitými kartami této generace o kryptománii něco vypovídá, pak přinejmenším není se Stevensovým zjištěním v rozporu v tom, že Nvidia mohla na kryptománii vydělat více než přiznává (byť asi ne až tolik, jak předpokládá Stevens).
Problém je, že neexistuje spolehlivá metoda, jak údaje vyčíslit. Vědom si toho je i Stevens, který to v analýze zmiňuje. V podstatě říká, že podle jeho zjištění nebyla Nvidia k investorům upřímná, ale ti na případný právní spor mohou zapomenout, protože důkazní materiál v rukou nemají.