Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Analytik: Nvidia v roce 2025 vydá CPU pro osobní počítače

>> Specifickou vlastností integrované grafiky je to, že musí být v něčem integrovaná, takže ze své podstaty musí přijít i s nějakým procesorem, který bude kolem.

Co na to, pro změnu, jít "od lesa"?
Do GPU integrovat několik procesorových jader.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

ale X86 je patentovana a od niekial tie patenti musia kupiť, AMD ich ma kupene od Intelu, ale su neprenosne, VIA ma tiež patenty od X86 ale že by predali Nvidii som nepočul. Žeby Kupila Nvidia patenty CPU x86 od Intelu?

+1
-8
-1
Je komentář přínosný?

Proc x86?

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

X86? To asi ne. Spíš ARM. A nebo RISC-V, ale to by bylo trochu riskantní.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Nebylo by to riskantni. Nedava to smysl. Nejsou Windows.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Tak ony doteď snad nejsou dostupná ani tzv velká jádra. Ale všeho času... Ani Android aktuálně neumí pořádně RISC-V - nativní aplikace (ARM, x86) nespustíte, není emulátor, a Javové jsou bez JIT akcelerace.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak je pomerne jasne ze to bude nejaky Arm. O tom koneckoncu pise i clanek. Nv dodava cele reseni kde jsou armove cpu jadra uz nejakou dobu.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Takhle nejak funguje Grace Hopper zminena v clanku. Akorat je to na bezne mobilni zarizeni asi ponekud zrave, jeden modul zere cca 1000 W.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

nVidia si nemôže dovoliť priznať, že kopíruje prístup konkurencie, lebo to by ju pripravilo o povesť inovátora

Radeon s terabajtem onboard paměti: Radeon Pro SSG
27. 7. 2016
Když je třeba více paměti, než kolik mohou nabídnout GDDR5, dojde na HBM. Co dělat, pokud ani jejich kapacita nestačí? AMD profesionální Radeon pro zpracování 4k UHD videa vybavila 1TB NAND flash.
https://diit.cz/clanek/radeon-pro-ssg

AMD Instinct MI300X a MI300A na detailních obrázcích
15. 11. 2023
Na MI300A jsou tři z nich (a na MI300X všechny) osazené každá po dvojici čipletů postavených na výpočetní architektuře CDNA 3. V případě MI300A nese čtvrtá podložka trojici procesorových čipletů s osmi jádry Zen 4 na každém (vypadají jinak, na obrázcích je jejich L3 cache fialová).
https://diit.cz/clanek/amd-instinct-mi300x-mi300a-na-detailnich-obrazcich

Instinct MI300X má 750W TDP, MI300A je určen pro socket SH5
16. 6. 2023
https://diit.cz/clanek/instinct-mi300x-ma-750w-tdp-mi300a-je-urcen-pro-s...

a MI 300A je v TOP1 superpočítači, čo je trh s vyššou maržou ako PC

Lists »
TOP500 »
November 2024

1 El Capitan - HPE Cray EX255a, AMD 4th Gen EPYC 24C 1.8GHz, AMD Instinct MI300A, Slingshot-11, TOSS, HPE
DOE/NNSA/LLNL
United States
https://top500.org/lists/top500/2024/11/

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Kdyby nVidia jen kopírovala přístup konkurence, byla by vždy nejlépe druhá.
Inspirovat se úspěšným řešením je za mě úplně v pořádku. Z pohledu nVidia je pak AMD celkem podřadná konkurence, a prohlásit, že se jí inspirovala, by té konkurenci významně pomohlo. Nemyslím, že o to nVidia stojí.

Jinak za mě s tímhle nVidia začala třeba už s Jetson, ne - li dříve. A to byl rok 2014. Platforma se vyvíjí dodnes, je to prostě relativně silné GPU a CPU pro strojové vidění, strojové učení, které se dá integrovat. Třeba do chytrých automobilů.
Jetson Nano je (byl) docela zajímavý SBC pro kutily.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Áno, AMD si nemôže dovoliť priznať, že kopíruje prístup konkurencie, lebo to by ju pripravilo o povesť inovátora.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

V roce 2025 bude soupeřit jen NVIDIA a Apple na poli procesorů.

Vypadá to, že i přes konec podpory Windows 10 nedojde na rok Linuxového desktopu díky proprietárním SOC :(

 

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Zrovna Nvidia Jetson, což je ideologicky asi nejblíže budoucímu SoC do PC, je podporován OSS drivery skvěle (tam snad ani Nvidia nedělá žádný binární). Ono i ten binární (dGPU) už podporuje nativní API v Linuxu (Wayland, XWayland, ...) a dává pro GPU od určité generace firmware. Stejně tak dobře pokračuje podpora pro SoC Apple a Qualcomm.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

prostě Huang si počkal jak ostatní dopadnou s ARM a teď vidí že může zabodovat. Čím je starší tím je opatrnější. Pálit si prsty nehodlá. Peněz má dost aby mohl zopakovat úspěch Applu tedy ve smyslu hladkého přechodu z x86 plus v záloze RISC-V bez problematického licencování.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Celý úspěch nebo neúspěch bude defakto záviset jaký to bude mít OS. Pokud bude chtít cokoliv jiného než Win tak nemá dobré vyhlídky a pokud to bude Win tak mu to podělá MS. Jediná cesta je za mě ta vytrvalá skrze několik generací a tam je otázka jestli mu to akcionáři budou žrát jelikož to nikdy nebude high margin bussiness. Mno uvidíme..

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

windows for ARM, Android, upraveny linux.ň
pokial to bude vypoctova vec, je to najskor na linux resp. mozno konkurencia apple M4

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Vypocetni arm cpu uz nvidia ve svych resenich ma nejakou dobu. Vzhledem k uvolneni WoA pro jine nez Qualcomm je pomerne jasne, kam se smeruje. To stejne planuje Mediatek

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Windows 11 on ARM už funguje dobře a např. Fedora Linux bude mít emulátor x86 už v základu, podobně jako Windows a macOS, takže žádná jebačka s instalací tuny knihoven a toolů. Instalace Steamu a pro něj přibaleného emulátoru x86 funguje ve všech Linuxech jedním příkazem už teď.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

No ostatni nedopadli zatim moc dobre. A jedinou vyjimkou je Apple, ktery ale ma OS.

Ostatne ARM pro consumer nabizet nV ani (realne) nemohla, protoze Qualcomm ma jeste na chcili u Windowsvyhradni postaveni.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Apple nema jen OS, ale take je jedinym vyrobcem pocitacu se svymi CPU. Prechod udelal tak, ze proste zarizl x86 (prestal vyrabet Macy s x86) a pohrozil, ze Rosetta 2 pojede jen nejakou dobu. Navic neustalymi zpetne nekompatibilnimi verzemi OS postupne "vytluce" i posledni mohykany x86.

A prechod nebyl zas tak hladky. Mnoha firmam trvalo pres dva roky, nez dodaly nativni verze. Nektere programy nejely ani pod Rosettou.

Takze prijeti ARM na Win bude nejspise podstatne pomalejsi a narocnejsi. ARM oproti x86 neprinasi zas takove vyhody, aby to stalo za vsechny potencialni trable.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ale přináší...
Cinebench 24 single.
Apple M4 při 4,4 GHz - 175 bodů.
Ryzen 9 9950X při 5,7 GHz - 139 bodů.

A hlavně Nvidia vůbec nemusí napodobovat Apple, protože v herním APU hraje procesorová část až druhé housle a úplně v pohodě lze CPU část trochu odfláknout (kvůli ušetřeným nákladům na vývoj) a soustředit se na iGPU. Nvidia by byla doslova blbá, kdyby tenhle segment nechala konkurenci, když je pro ni tak lehké udělat zajímavé herní APU. Mě už vážně nebaví lidem doporučovat notebooky s intel vykopávkami co nemají výkon a roztáčí větrák jak šílený, protože nabídka s AMD je stále omezená. Jen víc ARM procesorů od x dalších firem do notebooků!

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Souhlas, problém notebooků s Qualcommem není CPU část (ta nakopává prdel Intelu i v emulaci x86, nicméně AMD je lepší), ale iGPU. Nvidia nebude mít problém s iGPU (výkon aspoň jako AMD iGPU, navíc funkční ovladače, např. DLSS upscale, framegen, reflex a výpočty - včetně oficiální podpory industry standardu CUDA - už nebudete muset kupovat tlustý notebook s dGPU). A o CPU část bych se nebál, NVidia byla průkopník v HW akceleraci emulace x86 (ARM jádra Denver).

PS:
> Apple M4 při 4,4 GHz - 175 bodů.
> Ryzen 9 9950X při 5,7 GHz - 139 bodů.

Taky jaký hluk a spotřebu při té zátěži budou mít. 5,7 GHz nevypadá o moc víc než 4.4 GHz, ale v těchto frekvencích se už láme optimum.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

>> > Apple M4 při 4,4 GHz - 175 bodů.
>> > Ryzen 9 9950X při 5,7 GHz - 139 bodů.

>> Taky jaký hluk a spotřebu při té zátěži budou mít. 5,7 GHz nevypadá o moc víc než 4.4 GHz, ale v těchto frekvencích se už láme optimum

To je ST. Tam se žádné extra topení a na to navázaný extra hluk nekoná.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Aha. To je mimochodem taky důvod, proč pokud vás zajímá jen ST výkon, tak není třeba kupovat dražší verze Apple Silicon. I pasivně chlazený Air udrží permanentně plný výkon jednoho (velkého) jádra.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Oni to uz s mobilnymi zariadeniami na baze ARM skusali. Vtedy to dojelo na to, ze stav Windowsu na ARMoch bol dost... ako to povedat slusne... nahovno.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tehdy byl Intel silný a zakázal Microsoftu přidat emulátor x86 do toho Windows 8 / RT. Přitom všechny předchozí verze tu emulaci měly. Mám doma Windows na Alpha, PowerPC a brácha v práci ještě Itanium a všechny umí spouštět x86 aplikace a hry.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jetson tu je pre AI embeed alebo takéto clustre už dlho a úspech to nemá, má lepšie veci... Ale že by to bolo tiež pod cenovkou 1000 USD sa tiež nezdá, to už pomaly nebude ani low level grafika, o pasívnych ani nechyrovať nie že by to tiež bol dobrý nápad...

Kedysi Tesla robila niečo a časom sa zistilo, že to ani urobiť upgrade nevedia kvôli zastaranosti a nedostačnosti výbavy(najmä senzorov), takže tie pôvodné autá sú k ničomu, ale to ani tie nové nespĺňajú Level 5 AI autonómnosti, tie pôvodné Tesla ani Level 1... :)

Ale soudrozi z USA na to išli trocha viac technokraticky a neporadili sa s nejakými technicky zdatnými geekmi, takže mátajú doteraz... :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

V autě je vykonávání AI modelu. Na učení si teď kamarád pořídil notebook s NVidia (Quadro) dGPU. Ten nový SoC, co možná přijde příští rok, bude právě o tom, že už nebudeš potřebovat tlustý notebook s krátkou výdrží. Bude stačit "módní" žiletka. Super by bylo, kdyby pro iGPU (a učení) šlo využit většinu sdílené systémové RAM jako u Apple (člověk by si nakonfiguroval verzi s max RAM, což u dGPU nejde nebo končí u zlomku kapacity).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> Super by bylo, kdyby pro iGPU (a učení) šlo využit většinu sdílené systémové RAM jako u Apple

A to je důvod proč, pro změnu, přidat CPU jádra do GPU a ne to dělat jak to dělají s x86 dosud.

Jen se obávám, že pro nějakou vážnější práci to stejně bude chtít "víc šťávy" než jsou žiletky schopné uchladit.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Dohledával jsem informace k tomu CPU co dělají s mediatekem. Píše se o cpu pro AI, ale někteří analytici si zároveň tento produkt spojují s consumer segmentem. Což je dost zvláštní.

Nevím, na co by je nvidia potřebovala. Tegrou už ukázala, že si sama SoC udělat umí. Ale zase mediatek má zastoupení na trhu. Takže by mě zajímalo, co nakonec z nvidie vypadne a jestli to bude dělat sama a nebo si bude konkurovat i v podobě spolupráce právě s mediatekem.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

NVidia nepotřebuje Mediatek, dost možná vydá vlastní SoC. Mediatek potřebuje NVidii, protože v PC je slabinou "ARMu" iGPU, resp. softwarová podpora pro aplikace. Lze transparentně emulovat CPU instrukce, ale ne GPU APIs. Protože na PC bude dlouho x86 majorita, tak nelze předpokládat rychlý nástup nativních aplikací jako u Apple, kde si to Apple ošéfoval jednoduše tak, že přestal x86 verze prodávat (kromě Mac Pro s prohibitní cenou tak jako tak).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak Tegra byla povedený produkt, takže proč ne, až jsem se divil že tak dlouho nevydali nástupce. Jen do toho. Nvidia ale umí i pěkně napálit cenu, jestli to bude drahé jako Snapdragon xxx elite turbo tak to v normálním produktu neuvidím. Nějaké pěkné tabletoidní zařízení nebo steamdeck bych na tom viděl rád.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Drahe to bude. Ty soc nejsou male a vyrabi se na nejlepsich technologiich. Kdyz vyrazne mensi soc do mobilu vyjde i pres 200 dolaru, tak se neni cemu divit.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ale zas ten SoC okolo sebe už moc drahého HW nepotřebuje (vše je integrované). Pro srovnání, notebookový Qualcomm Snapdragon X má poloviční plochu co srovnatelný Intel, a to jsou oba na podobném procesu, oba v TSMC a Intel si taky říká v této kategorii o pěknou marži.

> FiskusCZ
> jestli to bude drahé jako Snapdragon xxx elite turbo

Nejvyšší varianta je vždycky nejdražší, logicky. Ale notebook s nejnižším Snapdragon X (Plus místo Elite) byl na Alze už za 18790 Kč s DPH (koukám teď na Vánoce vše zdražili, tento o 2 tisíce): https://www.alza.cz/asus-vivobook-s-15-oled-s5507qa-oled037w-cool-silver...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nikoliv, ta cena je za NB z vratky - nový je za 23500.Ale obecně - cena za ARM notebooky je velký problém, pokud budou naceněné stejně jako srovnatelný x86 notebook tak neprorazí.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ale ARM nepotřebuje porazit shitky za 7 až 15 tisíc s minimální marží. Ty nechá x86.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ale on si ARM ve Windows světě nemůže dovolit být stejně drahý jako srovnatelná x86 ani u drahých NB, prostě nikde. Kdo chce něco prémiového tak si koupí jabko.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Srovnatelné x86? Intel blokuje AMD u OEM, ale ARM nebere jako přímou konkurenci. A na Jabku má uživatel problém s OS, pokud to nemá jen na "efekt", ale potřebuje i pracovat (mimo silné oblasti Macu). Už tam funguje např nested virtualization? Procesor to umí roky, do API to dal Apple až v beta nového macOS, takže nějakou dobu potrvá, než to bude umět virtualizační software.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

V roce 2025 má být Switch 2, tak třeba na základě jeho CPU udělá nVidia i něco do tabletů/NB/mini PC. Na klasický desktop to nevidím, ani kdyby to bylo x86.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak desktop je méně než 30% trhu, dnes možná 20%. Tudíž je otázka, jestli o něj vůbec nvidia stojí a jestli by jí to stálo za ty vícenáklady.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Já si myslím, že už nikdo nebude dělat desktopové procesory. Intel a AMD to mají zajeté, i když je to menšina jejich příjmů. Asi jako že NVidia vedle výpočetních karet stále ještě dělá ty herní :-)
Spoustě desktopů, jak jsou používány, by stačil SoC/APU. Síla desktopu je v rozšiřitelnosti, minimálně PCIe karty a storage. I RAM by šla (LPCAMM destičky), už tím by byly nad Applem.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> už nikdo nebude dělat desktopové procesory. Intel a AMD to mají zajeté, i když je to menšina jejich příjmů

Možná více než nová architektura Zen1 pomohl fakt, že od té doby AMD používá hodně věcí z dektopu pro serverová CPU (I když poslední dobou spíš opačně). A zvlášť řeší jen mobilní čipy, které, opět, může použít i pro desktop. Pokryje tak 3 prostředí s náklady na 2.

Ať se nám to líbí, nebo ne, Dekstop jak jsme ho znali pomalu ale jistě končí.
Jen škoda, že se to neprojevuje na nižší cene "miniPC", která jsou časato dražší než stejně výkonný ntb, kde navíc dostanete obrazovku, klávesnici a baterku.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Kdybych se chtěl zasnít, rád bych viděl moderního nástupce Nvidia Shield Android TV.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Někdo chce šestijádra za 30k? Nebo s čím přijdou? XD

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Konkurence pro Strix Halo/nástupce?

Vzhledem k tomu, jaký má nVidia vztah s výrobci, by to ale mohl být zajímavý způsob jak narušit dominanci Intelu v laptopech.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Intel to má spočítané. Každý procesor pro notebooky je/bude lepší než Intel: AMD, Apple, Qualcomm, NVidia a asi i Mediatek. Narušování OEM vztahů bude pomalé, ale postupné a nezadržitelné, viz AMD v serverech.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.